kaverin vaarilla on luvallinen revolveri ja ampumarata n10km päässä.ukko on vaan niin huonossa kunnossa että ei siitä ole enään lähtijäksi,makaa pedissä vaan.kysytäänkö radoilla kantolupaa tms jos menee aukioloaikana?lupa lainata pyssyä on kyllä.
kyselläänkö lupia
7
284
Vastaukset
- Latailija
Rinnakkaislupa vähintään. Pelkkä, ukon suullinen lupa, ei oikeuta mihinkään muuhun, kun ampuma-ase rikokseen ukon, ja aseen lainaajan osalta. Joillakin radoilla joskus poliisi tehnyt pikaisia pistokokeita. Jos rata suhtlähellä taajamaa, että hillitön tulitus kuulunut.
- ammututtaa
no juu,ei tässä olla mitään sotaharjotuksia järjestämässä eikä kukaan pyssyä sen enempää halua itselleen.siis tarkoitin että kun menee ilmottautumaan ja maksamaan ratamaksua tms että kyseleekö siinä joku lupia?jos vaan muinamiehinä menee muitten mukana..vähänniinkun menis vuokraamaan autoa-kortti kysytään.
- Latailija
Siinätapauksessa, suosittelen, aina avoimia ulkoratoja. Siellä ei juuri kysellä joutavia. Enkä, minkä seuran jäsen.
- Huonojavaihtoehtoja
En suosittele ominpäin lähtemistä. Jos joku erehtyy lupaa kysymään eikä sitä sitten löydy niin ollaan pulassa. Vaihtoehtoja on kaksi.
1. Ukko on lainannut aseen henkilölle, jolla ei ole siihen oikeutta- Kumpikin on syyllistynyt aselain rikkomiseen. Ukko ei enään ole aktiivisesti harrastanut, joten hänellä ei ole enää tarvetta aseelle. Todennäköisesti lupa peruutetaan. Itse saat myös syytteen ja tulevaisuudessa luvan hakeminen vaikeutuu/estyy kokonaan.
2. Olet ottanut ukon pistoolin luvatta. Eli ukko on säilyttänyt asetta huolimattomasti ja harrastus on muutoinkin hiipunut eli lupa todennäköiseti perutaan. Itse saat syytteen aseen anastamisesta ja syytteen aselain rikkomisesta eli todennäköisesti tulevaisuudessa oman aseen voi unohtaa. - ammututtaa
joo,toi lakipuoli on kyllä tiedossa ja lupia ei kannata mennä hakemaan,nuoruudessa monia luvattomia vallesmannit vieneet.90 taitaa olla reukun omistajakin joten tuskin sitä haittaa luvanmenetys.lähinnä nyt vaan sitä että onko joku lupamies/lipunmyyjä siellä luukulla kyselemässä?ymmärrän jos jotkut vekarat heiluu siellä aseenkanssa niin voi aiheuttaa kysymyksiä.
- vaihtoetoja
Aseluvan voi vaatia nähtäväksi vain poliisi. Kukaan ratavalvoja ei voi sitä vaatia. Korkeintaan voivat pyytää lupaa nähtäväksi ja jos sitä ei löydy, niin evätä radalle pääsyn jos sitäkään. Itseltäni en muista koska olisi kysytty.
- westinghouse
Kyllä se vaari pitäisi kantaa ampumaradalle "välittömään läheisyyteen" ampujan kanssa, jos ampujalla itsellään ei ole hallussapitolupaa vastaavaan aseeseen. Muuten lähtee vaarilta pyssy ja ampuja saa rikosrekisterimerkinnän "laittomasta hallussapidosta", ja sitten voikin laillisen aseen hankinta olla haasteellista. Mikäli siis sattuu poliisi paikalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 953839
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli473215Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.1002827- 1362510
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki572460- 612398
Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172387Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.212334Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv232326- 642090