Merkittävien puolueiden määrä on huomattavan suuri.
Vanhoista merkittävistä puolueista on mainittava demarit ja entinen maalaisliitto, nykyinen kepu. Kokoomus on noussut vahvaksi jaröyhkeäksi "rikkaiden puolueeksi".
Kommunisteiila oli Kuusisineen vahva asemaa "sodan varjossa" pitkään ja uhatkin suuret.
Nyt ovat kommunistit haalistuneet vasemmistopuolueksi, jolla ei löydy mitään käyttöä suomalaisessa politiikassa. Varsinainen "me vaatimme" puolue.
Vihreät ovat nostanet kannatustaan roimasti. Nuo vihreät kommunistit ovat suojeluvaatimuksineen myös uhka. Mamujen suosio on suuri uhka koko Suomelle.
rkp eli sfp on arvokas pienpuolue. Osaavuutta ja tietoa on muutakin kuin kielien osalta.
Kristilliset pyrkivät hoitamaan maan asioita kun Jumala ei heidän mielestään osaa.
Punnitaanko puolueita?
14
193
Vastaukset
- Rasismirikos
Rkp on rahakas,ei arvokas. Ruotsinkielisten kielipää on maailmassa ainutlaatuisen tyhmä, kun eivät millään opi maansa melkein 100 % enemmistön kieltä, joka vaaditaan kaikilta mamuiltakin. Sen sijaan kaikkien on kouluissa opeteltava heidän kieltään. jotta voisi palvella heitä heidän ainoalla osaamallaan kielellä. Tulkeista he kieltäytyvät. Sen sijaan Tämä on vakava rasimirikos suomenkielisiä kohtaan.
Sikäli väärin, että useat ruotsinkieliset osaavat suomea hyvin, jopa erittäin hyvin. Jos kansa Suomessa haluaa, voidaan perustuslakia tältä osin muuttaa. Ei muuta kuin eduskunta töihin,
Viimeisten galluppien mukaan kaikki 3 suurinta puoluetta ovat niin tasoissa kuin olla voi. Persut ovat kuulemma "nousussa", jotain 10 prosenttia. Miten iso se jytky aikoinaan olikaan? Pikaromahdus sen jälkeen, mutta nyt puheenjohtajan vaihto herättää taas kiinnostuksen.
Miksei tuosta kaksikielisyydestä ole tehty kansalaisaloitetta? Pienemmistäkin asioista on nimiä kerätty. Viimeksi kesäajasta. Se muuten kuulemaa on EU-direktiivi, joten vaikea saada muutetuksi.- eivaalikuorsaaja
Sikäli väärin, että rannikkoseudun suomenruotsalaisista osa puhuu alueelle tyypillistä
sekakieltä ja "eliitti" haluaa heiluttaa lippua korkealla.
Noista merkittävistä puolueista oma puolue on kaikille se merkittävä puolue, eikä sekään aina aja äänestäjäinsä etua. Hallituksen vaihtuessa saattavat lehmikaupat ja takin käännöt saada piirteitä, jotka ihmetyttävät , hämmästyttävät pientä äänestäjää. Toisaalta pienet puolueet pyrkivät yhä useammin päästä suuremman puolueen siivelle vaaliliiton merkeissä, aikaa myöten ne sulautuvat emopuolueeseen ja tuloksena kahden suuren markkinat, joista USA on hyvä esimerkki, äänestäjät ratkaisevat, kuka vie ja ketkä vikisevät. - näin-tulee-käymään-
Tiedoksi vaan,,,,
persut on taas nousussa,
kohta ohittaa jälleen sdp:n
ilmeisesti nousee myös toiseksi suurimmaksi puolueeksi,
tämä on tullu julki viimesestä gallupista,
äänestäjät ei olekkaan hyljänneet persuja,
ymmärtäähän sen,
persut on ainoa a i t o oikeitten rehellisten suomalaisten puolue,
joka aidosti paneutuu oikeitten suomalaisten asioitten hotoon,
niin sisä- kuin ulkomaan politiikassa,
persut ON ehdottomasti parempi ja rehellisempi puolue kuin kokoomus,
joten persut voi ohittaa myös kokoomuksen,
se jää nyt nähtäväksi,
keskustaan on äänestäjät pettyneet todella pahoin,
Sipilän rehellisyys tuli kyseealaiseksi,
kansalaiset menetti lottamuksen Sipilä rehellisyyteen,
joten keskusta jää kolmanneksi näissä vaaleissa,
tämä on julma, mutta erittäin totuudellinen ennuste tulevasta, - persut-paras-puolue
Äänestäkää persuja,
jos haluatte että suomi pysyy itsenäisenä,
ja suomalaisista pidetään huoli puolustuksen ja toimeentulon merkeissä,
ei moskeijaa suomeen,
muslimien tunkeutuminen suomeen pitää estää, - myöhässäolet
Olet kyllä pahasti myöhässä mielipiteinesi, muslimit otettu avosylin vastaan ja suvirret on nyt laulettu.
- Eiväthekiellä
Joku saattaa olla myöhässäkin, mutta sinä olet oikein kunnolla pielessä. Täysin päin mäntyä mennyt ajatusmaailma ja käsityskyky. Tynnyristäkö katselet ja kuuntelet maailman menoa?
Karjalan mänty painaa suomalaisen päätä vielä 2017---miksi koska järjessä on vikaa!!!
- Sittenosallistun
Eivätkö puolueet ole paasanneet ja politikoineet tarpeeksi kauan, jotta jokainen ajatteleva ja hoksaava ihminen on voinut huomata sen olevan täysin turhaa lässytystä.
Kaikki puolueet pannaan ja tilalle ihmisiä, joilla ei ole mitään sitoumuksia poliittiseen puoluepeliin vaan he hoitavat vain asiat asioina niin että hyvä tulee. - Luoja.paratkoon
Äänestätkö takinkääntäjiä kuin tähän asti jos vastauksesi on kyllä niin se kertoo jo sinun kantasi.
- LuojaParahtaa
Mikä idea on jättää pisteet ja isot alkukirjaimet laittamatta?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1802653Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1051111- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20780Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait233779Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka277754Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698