Lehdessä eräs 19-vuotias mies sanoo ettei halua tehdä mitään. On käynyt ammattikoulua, ollut pari päivää sivarissa, ei halua mitään työtä, ei halua etsiäkään, haluaa vain olla ja pelailla.
19-vuotias ei keksi ykskaks tuollaista asennetta. Se on hänelle sallittu pienestä pojasta. Nykypäivän kasvatus pelkää, että lapsi turhautuu, jos häneltä vaaditaan jotakin.
Miksi hänen on sallittu lintsata koulussa, miksi ei ole vaadittu työntekoa, vuokraa asumisesta, osallistumista talon töihin, pantu linnaan sivarista pakenemisesta, ahkeruutta työpaikassa?
Miten on mahdollista, että nämä koulunsa lintsanneet, ehkä päihderiippuvaiset lorvailijat saavat kaupungin asunnon, jonka kaupunki maksaa, saavat avustuksia ja muita tukia, jotta voivat sitten sulkeutua pelaamaan tietokonepelejä 24/7.
Tämä on niiten lepsujen kasvatusmenetelmien seurausta. Tämä artikkelin kuvaama ihminen ei ole väkivaltainen, mutta sittenhän on niitä, jotka heiluttavat nyrkkiään ja joutuvat pidätetyksi väkivaltaisuudesta. He ovat saaneet tapella ja hakata 15 vuotiaaksi saakka, jolloin ovat siirtyneet oikeustoimien ulottuville.
Lapsia ei enää saa lyödä, mutta lapset saavat lyödä niin toisiaan kuin vanhempiaankin, ja se ei ole minkään lain kieltämä. Miten heille voisi selvitä tuosta vaan, että 15-vuotiaana väkivaltaisuus on lopetettava. Heille määrätään sakkoja ja korvauksia, muka maksettavaksi. Ulosottomies on sitten joka tilistä nyppäisemässä osuuttaan. Nuori lopettaa työnteon, kun kokee joutuvansa ryöstön kohteeksi. Ei tuomio tunnu miltään, eikä korvausvaatimus aidolta.
Sitten ihmetellään, mikä näitä nuoria vaivaa.
Vetelehtijäksi kasvatettu
Tulevaisuuden.päättäjä
0
67
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648