käytännöt airbnb:ssä

tyhmä_kana

Pari lyhyttä kotimaanreissua olisi ajatus ensi kesänä tehdä, vaihtoehtona majoituksen suhteen tuli mieleen airbnb. Eräässä kaupungista jo katselinkin tarjontaa yhdelle viikonloppureissulle. Kivan näköisestä ja siistiksi arvioidusta kämpästä hinta saman verran kuin asiakasomistajana hotellihuoneesta, että siinä mielessä vois kyllä toisaalta hotelli etukäteisvarauksena olla kivempi.
Mutta kaiken varalta kysyn, kun mieleen tuli siitä airbnb:n majoituksesta uloskirjautumisesta. Lähinnä mitkä ovat oletetut käytössäännöt "lähtösiivouksen" suhteen? Vuodevaatteet, astiat... no, roskapussi tietysti kuuluu viedä itse... Sanokaas ny...

5

1964

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HT45

      Kannattaa kysyä isännältä, koska käytännöt vaihtelee. Normi on jättää kämppä siten siistiin kuntoon, että tavarat on paikoillaan, tiskit tiskattu ja roskat viety. Vuodevaatteille harvemmin pitää tehdä mitään.

      • Anonyymi

        Kun minut turisti herättää ovea aukaisemaan satasen maksaa en ole ilmainen ovimikko.


    • Käytännöt tosiaan vaihtelevat huoneittain. Yleensä loppusiivouskriteerit löytyvät kunkin kämpän kohdalla vuokrausehdoista. Ja voihan tuota yksityisviestillä vielä isännältä/emännältä kysyä. Pääsääntönä kai yleensä se, että omat roskat viedään ja huoneisto jätetään suht siistiin kuntoon. Imuroimaan tai suurempaan puunaukseen ei tartte ryhtyä. Mutta kannattaa muistaa, että mitä siistimpään kuntoon huoneiston jätät, sitä paremmat arviot saat yleensä vuokranantajalta airbnb:ssä ja se taas vaikuttaa seuraaviin vuokrauksiisi (tulevat vuokranantajat kun pääsevät lukemaan airbnb:stä sinusta jätetyt kokemukset).

      Me olemme käyttäneet airbnb:tä tosi paljon kaikkialla maailmassa, mm. Jenkeissä ja viimeksi Portugalin Lissabonissa. Tosi hyviä kokemuksia olleet kaikki. Ihan eri tavalla tutustuu kohteen elämänmenoon paikallisen asunnossa. Täällä lisää:

      http://walleni.us/vaihtoehto-hotellille/

      http://walleni.us/lissabonin-taydellinen-airbnb-koti/

      http://walleni.us/kotimme-san-franciscossa/

      http://walleni.us/taman-takia-rakastan-airbnb-koteja/

    • Pösilö56

      Olen katsellut airbnb:n kautta kämppiä New Yorkissa. En oikein tunne käytäntöä, jos kyseessä on koko asunnon vuokraus niin asuuko isäntäväki kuitenkin samassa asunnossa?

      • 8765

        Ei asu. Jos laitat hakuun koko talo/asunto, se on ainakin omalla kohdallani pätenyt aina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      185
      8519
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4608
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4178
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3712
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3186
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2940
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2646
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      41
      2428
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2133
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2086
    Aihe