Subwoofer hiljeni....

subnoob

Moi,
tilanne: Aktiivinen subwoofer poltti sulakkeen, vaihdoin sen ja sen jälkeen sub ei enää soinut, vaan alkoi vaan päästämään sellaista blump blump ääntä, eli kalvo pomppii hitaasti noin parin sekunnin välein.
Ei liity käynnissä oloon, ei tunnu liittyvän myöskään soittimen RCA lähtöihin.
Kokeilin uusilla virtajohdoilla, sama blump, kokeilin myös uusilla RCA johdoilla, sama blump.

Mittasin rca-liittimen ulkokehän ja soittimen rungon välisen vastuksen, sikäli kuin osasin nyt oikein mitata, eli ohmit mittasin ja nollaa näytti, eli RCA ehjä ilmeisesti.
No niin, tästä nyt sitten tietysti voisi päätellä, että subwoofer on jotenkin rikki, mutta yllätys oli, kun laitoin "rikkonaisen" subin tilanne toisen käytetyn subin eikä sekään toiminut.

"Uuden" käytetyn subin kohdalla toki ongelma, että siitä on hukattu alkuperäiset tehdasliittimet, ja kyseessä on aika vanha laite, johon ei mistään mitään kytkentäohjeita löydy.
Jokin vanha nettikuva löytyi, ja sen perusteella sain siihen virrat päälle ja RCA:t kiinni laitoin, eikä toiminut.

Voiko siis soitin hajota niin, että RCA ulostulo näyttää kyllä vastusta, mutta ei siis muuten toimi.

Taitoa siis päätellä tämän enempää ei itseltä löydy kuin tämä yksinkertainen vikojen poissulkeminen, jonka kanssa meni nyt sormi suuhun, kun ei tuo "uusi" vanhakaan subi tässä toimi, mutta sen kytkennät ovat hiukan "mutu" tuntumalla, toki luulisi sen nyt soivan kun virrat tulee ja RCA:t kytkee.

Soitin on Pioneer pioneer keh-2700 iu ja subi MacAudio Mac Compact 220, eli tuollaiset halpis vehkeet.

Alue Espoo ja voin maksaa jollekin pienen palkkion asian katsomisesta, koska asiansa osaavalle tämän päättely yleismittarilla on varmaan viiden minuutin homma.
[email protected]

0

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

        Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
        Sinkut
        396
        1600
      2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

        https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
        Kotimaiset julkkisjuorut
        269
        1052
      3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

        Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
        Lieksa
        80
        899
      4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

        Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
        Kotimaiset julkkisjuorut
        28
        875
      5. Mikä sinua ja kaivattuasi

        Yhdistää??????
        Ikävä
        54
        813
      6. Sinulle mies

        Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
        Ikävä
        40
        789
      7. Miia Heikkinen avautui !

        Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
        Judo
        75
        757
      8. Voiko meidän välit

        Koskaan parantua tästä?
        Ikävä
        65
        736
      9. 57
        732
      10. 59
        725
      Aihe