Mikä saa ihmisen hankkimaan moottoripyörän?

Mikä saa ihmisen hankkimaan moottoripyörän? Eihän sillä voi edes kuljettaa tavaraa, joten aivan turhia päästöjä aiheuttavia menopelejä ne vain ovat. Pidän todennäköisenä, että moottoripyörän omistaja omistaa myös auton, koska moottoripyörällä ei paljoa tavaraa kuljetella ja sillä ei myöskään ajella talvella.

Kaiken lisäksi ne ovat vaarallisia. Moottoripyörien verotus pitäisi nostaa sille tasolle, että moottoripyöräilijät maksavat itse omat vammautumisensa sekä rahottaisivat erilaisia ympäristöystävällisiä liikkumistapoja kuten pyöräteiden tai jalkakäytävien kunnostusta tai rahoittaisivat julkista liikennettä. Moottoripyörät pitävät myös kovaa ääntä, joten ne ovat riski ihmisten kuulolle. Moottoripyöräily on typerää siinä missä tupakointikin.

Haluaisin tähän argumentteja moottoripyöräilyn puolesta, vaikka en usko, että hyviä sellaisia on olemassa.
97882
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 97

Vanhimmat

Nyt löytyi mies joka kirjoittaa asiaa.

Rekisteröity nimimerkkikin osoittaa että henkilön elämäntarkoitus on ihmetellä eri aihealueilla ihmetyksiään.

Jeps, tupla hinnat ja korkeat verot kaikille kulkuneuvoille, joilla ei voi kuskata tavaraa.

Kun auton omistava motoristi ajaa moottoripyörällä päästellen päästöjään, niin auto seisoo saastuttamatta, joten motoristilta autoverotus pois ja autot puoleen hintaan.

Polkupyöräilijöiden kuolemat on noussut ennätyslukemiin varsinkin vanhemman väestön keskuudessa, joten kaikille yli viiskymppisille jotka omistavat polkupyörän, vuosimaksu että maksavat omat vammautumiskulunsa.

Kävelijöille tietullimaksu varsinkin alkutalvesta, kun kaatuilevat jne.

Yleisissä kulkuneuvoissa varsinkin ulkomaankieltä puhuvat, höpöttävät puhelimiinsa koko ajan pitäen enemmän meteliä kuin harrikkaryhmä, joten koko kansan puhelinmaksut on syytä korottaa ja kieltää operaattorien mainonta.

HALUAISIN ALOITTAJAN ARGUMENTOINTIA VAIKKA EN USKOKAAN ETTÄ ALOITTAJALLA SELLAISIA HYVIÄ ONKAAN.

Äänestä
  • "Rekisteröity nimimerkkikin osoittaa että henkilön elämäntarkoitus on ihmetellä eri aihealueilla ihmetyksiään."

    Miksi aloitat kirjoittelun henkilökohtaisuuksiin menemisellä asiaan kuuluvan argumentoinnin sijaan?

    "Kun auton omistava motoristi ajaa moottoripyörällä päästellen päästöjään, niin auto seisoo saastuttamatta, joten motoristilta autoverotus pois ja autot puoleen hintaan."

    Mitä on materiaalitehokkuus?

    "Polkupyöräilijöiden kuolemat on noussut ennätyslukemiin varsinkin vanhemman väestön keskuudessa, joten kaikille yli viiskymppisille jotka omistavat polkupyörän, vuosimaksu että maksavat omat vammautumiskulunsa."

    Jonkinlainen polkupyöräkortti olisi kyllä ihan hyvä, koska pyöräilijöille eivät liikennesäännöt ole aina niin tuttuja, kuin pitäisi olla.

    "Yleisissä kulkuneuvoissa varsinkin ulkomaankieltä puhuvat, höpöttävät puhelimiinsa koko ajan pitäen enemmän meteliä kuin harrikkaryhmä, joten koko kansan puhelinmaksut on syytä korottaa ja kieltää operaattorien mainonta."

    Voit pyytää näitä "ulkomaankielen" puhujia olemaan hiljempaa, mikäli itse osaat jotain "ulkomaankieltä", kuten englantia. Ja en usko, että kukaan pitäisi puhelimessa yhtä kovaa ääntä kuin harrikkaryhmä.

    Äänestä

  • Olethan sinä yleisihmettelijä, ei siitä henkilökohtaisuudesta tarvitse ottaa hernettä nenään.
    Olet tänään ollut Thaimaan palstalla aktiivi aiheesta kuinka monta pippeliä jne.

    Äänestä

  • PohditaanYhdessä kirjoitti:

    Olethan sinä yleisihmettelijä, ei siitä henkilökohtaisuudesta tarvitse ottaa hernettä nenään.
    Olet tänään ollut Thaimaan palstalla aktiivi aiheesta kuinka monta pippeliä jne.

    Kai minua muukin saa ihmetyttää kuin pelkkä liikenne? Ja nyt puhutaan moottoripyöristä eikä pippeleistä.

    Äänestä

Usein vapaa-ajan lisääntyminen saa aikaan moottoripyöräharrastuksen. Ei sitä jaksa koko päivää istua ruudun ääressä youtubea tuijottamassa. Aina siinä vanhassa mopon rakkineessa riittää puuhastelua. Eri lajinsa on sitten ne, jotka virittelevät pyöränsä kulkemaan yli 300 km/t, sekin on kivaa mut älyttömän kallista. Paljon näkyy myös pakoputken virittelijöitä, tahtovat aiheuttaa huomiota. Autoilijoissa näitä on ehkä vielä enemmän, vaikka vuosikatsastus hieman haittaa bassojumputuksen ja pakoputken viritystä.

Äänestä
  • Aika ikävää, jos ei keksi vapaa-ajalleen muuta kuin ympäristön rasittamisen ja oman ja muiden terveyden vaarantamisen. Olisiko tässä jonkinlainen valistuksen paikka?

    Äänestä

  • Tunge tavaras anuksees, pyöräily ole mitään roinan rahtaamista!

    Äänestä

  • misuja kirjoitti:

    Tunge tavaras anuksees, pyöräily ole mitään roinan rahtaamista!

    Miksi menet henkilökohtaisuuksiin solvaamalla minua sen sijaan, että tekisit jonkun edes etäisesti kunnollisen argumentin, jos sinulla kerran on mielipide asiasta? Luulisi, että sinulla olisi jotain perusteluita olemassa mielipiteellesi.

    Äänestä

  • EiVoiMuutaKuinIhmetellä kirjoitti:

    Aika ikävää, jos ei keksi vapaa-ajalleen muuta kuin ympäristön rasittamisen ja oman ja muiden terveyden vaarantamisen. Olisiko tässä jonkinlainen valistuksen paikka?

    Ympäristöä ei moottoripyörä rasita edes murto-osaa siitä mitä hallitsematon väestönkasvu ja paskan syytäminen vesistöihin aiheuttaa. Elämä on valintoja, enimmän aikaa moottoripyörä on talviunilla, eikä saastuta lainkaan. Ihminen sitävastoin ei lopeta saastuttamista edes nukkuessaan, syntyy hiilidioksidia, haitallisia suolikaasuja ym. päästöjä.

    Äänestä

  • mopetshow kirjoitti:

    Ympäristöä ei moottoripyörä rasita edes murto-osaa siitä mitä hallitsematon väestönkasvu ja paskan syytäminen vesistöihin aiheuttaa. Elämä on valintoja, enimmän aikaa moottoripyörä on talviunilla, eikä saastuta lainkaan. Ihminen sitävastoin ei lopeta saastuttamista edes nukkuessaan, syntyy hiilidioksidia, haitallisia suolikaasuja ym. päästöjä.

    Ei se sinun moottoripyöräsi myöskään vähennä mainitsemiasi ympäristöongelmia, eli moottoripyörä on lisärasite ympäristölle monen muun ongelman rinnalla.

    Ja tämä "moottoripyöräni seisoo talvet tallissa" -argumentti on aivan turha. Veikkaan, että ajat silloin autolla, eli sinulla on kaksi kulkuneuvoa. Tiedätkö mitä on materiaalitehokkuus?

    Äänestä

  • Tottakai tiedän materiaalitehokkuuden merkityksen, siksi ostan aina käytetyn moottoripyörän. Sen hiilijalanjälki on jo tuotettu. Autolla ajan vain silloin kun on pakko. Ei voi vielä jättää kaupassa käymättä, vaikka valtiovalta koko ajan pienentää työttömyyskorvauksia. Ihanne tilanne olisi asua kaupan lähellä ja pyöräillä raikkaassa lähiöilmastossa. Moottoripyöräily vähentää kaljan kittausta, joten kunto kohenee. Koska en kuulu uskonnolliseen lahkoon, joissa tuotetaan hallitsemattomasti ihmisen toukkia, on hiilijalanjälkeni olematon näihin väestöräjähdyksen aiheuttajiin verrattuna. Kun toukat tulevat autoiluikään, saattaa yksi ihminen ratkaisuillaan aiheuttaa yli kymmenen auton päästöt.

    Äänestä

  • mopetshow kirjoitti:

    Tottakai tiedän materiaalitehokkuuden merkityksen, siksi ostan aina käytetyn moottoripyörän. Sen hiilijalanjälki on jo tuotettu. Autolla ajan vain silloin kun on pakko. Ei voi vielä jättää kaupassa käymättä, vaikka valtiovalta koko ajan pienentää työttömyyskorvauksia. Ihanne tilanne olisi asua kaupan lähellä ja pyöräillä raikkaassa lähiöilmastossa. Moottoripyöräily vähentää kaljan kittausta, joten kunto kohenee. Koska en kuulu uskonnolliseen lahkoon, joissa tuotetaan hallitsemattomasti ihmisen toukkia, on hiilijalanjälkeni olematon näihin väestöräjähdyksen aiheuttajiin verrattuna. Kun toukat tulevat autoiluikään, saattaa yksi ihminen ratkaisuillaan aiheuttaa yli kymmenen auton päästöt.

    Mutta käytät silti kahta ajoneuvoa.

    Ja argumentti "En tee sitä, koska teen tätä" on huono, sillä voisit tehdä jotain moottoripyöräilyäkin järkevämpää. Ja tässä vielä esimerkki: "En kaada bensiiniä järveen, koska aikani kuluu mattojen pesuun laiturilla". Ja se, että et kuulu uskonnolliseen lahkoon, ei liity mitenkään tähän.

    Äänestä

Mikä saa ihmisen kadehtimaan toisen harrastusta? Onko hän kenties nuorena halunnut mopon ja äiti kieltänyt sen kuten myöhemmällä iällä vaimo kieltänyt moottoripyörän ostamisen ja siittä katkeroituneena purkaa pettymystään niihin ketkä kaksipyöräilystä nauttivat. Olisiko ehkä korkea aika hankkia oma elämä ja keskittyä siihen antaen kateuden ja katkeruuden unhoittua saaden sielulleen tasapainon.

Äänestä
  • Millä tapaa olen muka kadehtinut moottoripyöräilijöitä? Lähinnä halveksin ihmisiä, jotka eivät ymmärrä tekemiensä valintojen vaikutuksia omaan ja muiden terveyteen sekä ympäristöön.

    Ja et näköjään kyennyt tuottamaan yhtään argumenttia moottoripyöräilyn puolesta.

    Äänestä

  • EiVoiMuutaKuinIhmetellä kirjoitti:

    Millä tapaa olen muka kadehtinut moottoripyöräilijöitä? Lähinnä halveksin ihmisiä, jotka eivät ymmärrä tekemiensä valintojen vaikutuksia omaan ja muiden terveyteen sekä ympäristöön.

    Ja et näköjään kyennyt tuottamaan yhtään argumenttia moottoripyöräilyn puolesta.

    Taisi osua ja upota !

    Äänestä

  • SenkinLuuseri kirjoitti:

    Taisi osua ja upota !

    En ole koskaan halunnut moottoripyörää. Mopon omistin joskus teininä ja teineille mopot ovatkin ok kulkuvälineitä, kunhan muistetaan, että niitä ei saa virittää ja tajutaan muutenkin ajaa liikennesääntöjen mukaisesti.

    Ja en edelleenkään ole saanut hyviä argumentteja moottoripyöräilyn puolesta.

    Äänestä

  • EiVoiMuutaKuinIhmetellä kirjoitti:

    Millä tapaa olen muka kadehtinut moottoripyöräilijöitä? Lähinnä halveksin ihmisiä, jotka eivät ymmärrä tekemiensä valintojen vaikutuksia omaan ja muiden terveyteen sekä ympäristöön.

    Ja et näköjään kyennyt tuottamaan yhtään argumenttia moottoripyöräilyn puolesta.

    Minä taas halveksin ihmisiä, jotka moralisoivat toisen tekemisiä ja nostavat ytsensä muita ylemmäksi olemalla niin "hyviä".

    Äänestä

  • sormipoisnenästä kirjoitti:

    Minä taas halveksin ihmisiä, jotka moralisoivat toisen tekemisiä ja nostavat ytsensä muita ylemmäksi olemalla niin "hyviä".

    Miten muka nostan itseni jalustalle? Kai minulla saa olla mielipide moottoripyöräilystä?

    Äänestä

Itse ajan moottoripuörällä juuri päästöjen takia. Niissä tulee todella mukavat hiilidioksidipäästöt ja ilmat lämpenee=lämpimämpiä ajokesiä. Itsellä on 2 moottoripyörää ja kunpikin rakennettu vielä oikein kunnolla eli ääntä ja päästöä tulee joka putkesta. Naapurit kuulee aina kun tulen tai lähden ja jotenkin tykkään siitä:) minulla on myös mustang V8 koneella(lisää ja reilusti päästöjä. Sekä uusi audi nelivetona ja 2 litran bensa tfsi. Olen mielestni kantanut korteni kekoon ilmastotalkoissa eikä minua ainakaan voi syytttää että en olisi kaikkeani suhteessa rahoihini tehnyt lämpimämpien kelien puolesta. Talvisin pidän aika paljon autoa mielellään tyhjäkäynnillä ihan päästäjen takia kun ei ole webastoa valitettavasti. Lisääkö muuten webasto myös päästöjä? Jos lisää niin sehän on varsin toimiva väline koska silloin voit päästää päästöjä myös silloin kun et itse ole autossasi vaan voit laittaa auton webaston päälle välillä ihan vaan huvikseen. Mulla ikää 36v ja yrittäjä. Myyn ekologisia ruokatuotteita koska se on hyvä bisnes jossa hölmöjä vedetään höplästä sillä eihän ne oikeasti ole sen kummemmin ekologisia...rahaa niillä tehdään että siinä mielessä erittäin ekologista.

Äänestä
  • Taisin osua aloituksessa oikeaan. Moottoripyöräilyn puolesta ei ole hyviä argumentteja.

    Äänestä

Moottoripyörä on minulle pippelin jatke.
Mitä isompi mopo sitä enemmän härkäfiilis.
Jos minulla ei olisi mopoa, niin matkustaisin Thaimaahan ja vuokraisin siellä mopon.

Äänestä
  • Se, että moottoripyörä on pippelin jatke ei paljoa merkitse terveydelle ja ympäristölle aiheutuvan haitan vierellä.

    Äänestä

  • EiVoiMuutaKuinIhmetellä kirjoitti:

    Se, että moottoripyörä on pippelin jatke ei paljoa merkitse terveydelle ja ympäristölle aiheutuvan haitan vierellä.

    Oletko kokeillut löylykauhaa anukseen? ei voi muuta kuin ihmetellä kuinka hyvälle se tuntuu, ei saastuta yhtään.

    Äänestä

  • IhanaIhanaa kirjoitti:

    Oletko kokeillut löylykauhaa anukseen? ei voi muuta kuin ihmetellä kuinka hyvälle se tuntuu, ei saastuta yhtään.

    En ole kokeillut ja minua ei kiinnosta, jos joku haluaa työntää löylykauhaa anukseen. Löylykauha anuksessa ei myöskään liity mitenkään moottoripyöräilyyn.

    Äänestä

Monet käyvät roottoripyörällä kalassa marjassa vaikka voi mennä helpommin autolla. Turhakehan se on mutta hauska ajella vapaasti ja nauttia ennen kaikkea.

Tietysti on m.pyörästä kiinni miltä tuntuu. Kunnon speli koukuttaa.

Äänestä
  • Se, että joku on hauskaa, ei tarkoita, että se olisi hyvä asia. On monestakin kiva juoda suuria määriä alkoholia kerralla. Alkoholin käyttöä onneksi sentään verotetaan reilusti, mutta ei viedä keskustelua alkoholiin, koska alkoholi ja liikenne eivät sovi yhteen.

    Äänestä

Komppaan heheheheh edellistä..... hohohoheheh

Äänestä

Myös monella jo ystäviä ja tuttuja menehtynyt moottoripyörän kanssa vaikka ollut kokemustakin ja laittanut sitten hillitsemään intoa hankintaan.

Äänestä

Hyviä argumentteja kaivataan mutta miksi? kun ei täällä ketään nastarenkailla ajamisestakaan syyllistetä vaikka pitäisi teiden pilaamisesta urilla ja melulla sekä irtonastoilla pilataan vielä satoja tuulilaseja.

Moottoripyöräilen koska se on pirun mukavaa kiihdyttää muutamassa sekunnissa pariinsataan ja ohittaa nopeasti usean auton jono, heikentämättä heidän tai omaa turvallisuuttani, vaikket uskoisikaan eikä sekää ole sinulta pois.

Ajelen kesällä töihin niin usein kuin mahdollista moottoripyörällä koska parkkipaikat ovat kiven alla ja työnantajan parkkiruutuihin saa ajaa nelja -viisi moottoripyörää.

Se tunne että oikeasti pitää tai saa ajaa ja olla itse vastuussa ajamisestaan ja turvallisuudestaan ilman turvavöitä ynnämuita turvallisuushärpäkkeitä kuten naurettavat kirkkaat turvaliivit jotka todellakaan eivät auta ketään, ainoastaaan ehkä pitkät valot päällä saa autoilijan huomion.
Kaikesta huolimatta liikenteessä sattuu ja tapahtuu kaikenlaista vaikka viiskymmentä vuotta ajaisi hiljaa kuin mummo ja rapsuttelisi asfaltin urille nastoilla ei ole sen turvallisempi kuljettaja, vain tunne siitä.
Aikalailla naurettavaa kuin hitaasti ajamisen taito jota parivuotta sitten lanseerattiin turvallisena, niin että kun liikenteessä koko ajan ajetaan niin sairaan hitaasti että sen oppii väkisin kun tuollainen 1000 kuutioinen ei oikein tahdo olla parhainmillaan kun insinöörit ovat ajatelleet sille myös nopeuden 250 km/h.
Varmasti se on turhake turhakkeiden listalla mutta osin myös tarpeeseen, tuulilasimoottorivene ei mua enään kiinnosta , sama järvi jo nähty kaikki, mitä hyödyllistä sillä tekisi.
Ratsastusharrastus, hiihto, ammunta kaikkia kokeiltu eikä nappaa koska aika turhia myös eikö?
Jääkiekko kiinnostaa nopeana pelinä mutta varmasti yhtä turhaa kuin humppajenkka yms. ja kirkkokuoro niistä ei positiivistä argumenttiä tipu.

Motoristit ovat lojaaleja harrastukselleen ja toisilleen kohtaamisissaan ilman statuksia tai titteleitä ja ajellessaan pyörällään ihan sinne mihin huvittaa , eikö se riitä.

Äänestä
  • Tämä keskustelu ei käsittele nastarenkaita niin kuin voit aloituksesta päätellä. Suosittelen vaihtamaan takaisin siihen hiihto harrastukseen. Se on turvallisempaa ja ympäristöystävällisempää sekä kohottaa vielä kuntoakin.

    Äänestä

Taitaa tämä "EiVoiMuutaKuinIhmetellä " olla siinä tilassa, että hänelle sopivaa oikeaa vastausta ei ole olemassa.
Joten turha sen kanssa on jankata.
Kun keskustelet idiootin kanssa, varmistu siitä ettei hän tee samoin...

Äänestä
  • Minulle sopivat faktoilla perustellut vastaukset. Minulle taas ei sovi henkilökohtaisuuksiin meneminen niin kuin sinä teit.

    Äänestä

  • Nimim. työtönjmlatvala, erikoisesti kommenttisi viimeisestä rivistä kiittäen, siihen kätkeytyy huoneentauluksi sopiva viisaus.

    Äänestä

Sillä aikaa, kun ajelen m-pyörällä pitkin Suomea, autoni seisoo tallissa. Siis en saastuta luontoa yhtään sen enempää.

Oikeastaan säästän luontoa ja tiestöä ajamalla mopolla.

Autoilu on yhtä vaarallista. Varsinkin "minäolenoikeassamunvuoronyt"- tyyppien takia...

Äänestä

Kyllä nyt on trolli parhaassa tapauksessa asialla, ei kai kukaan muuten tule MP-palstalle dissaamaan pyöriä ja niillä ajelua.

Itse ajan koska se on minulle elämäntapa ja se syy mikä pitää miehen tiellä.

Jos en ajaisi mp:llä niin päivittäiset ajot ympäriinsä taittuisi autolla joka varmasti rasittaisi enemmän luontoa.

Vaaraksi ei harrastukseni ole kymmenien vuosien ajoista huolimatta ollut.

Aloittajalle suosittelen pohdintaa että jos kaikki kiva kielletään niin miksi kukaan enää haluaisi elää? Prätkäily on harmitonta ja rehtiä touhua.

Tuosta voi katsella meikäläisen vanhoja vermeitä: http://mattiviikate.blogspot.fi/

Tuossa vielä suorat linkit niihin juttuihin joissa on kuvia prätkistä Blogissa:

http://mattiviikate.blogspot.fi/2011/02/pictures-from-suzuki-gsx-r-1000-03.html

http://mattiviikate.blogspot.fi/2011/02/pictures-of-kawasaki-zx-9r-01.html

Äänestä
  • "Kyllä nyt on trolli parhaassa tapauksessa asialla, ei kai kukaan muuten tule MP-palstalle dissaamaan pyöriä ja niillä ajelua."
    Mikä sitten on parempi paikka dissata moottorpyöräilyä? Kai täällä moottoripyöräpalstalla saa ilmaista myös vähän kriittisempää suhtautumista moottoripyöräilyyn? Ja olen mielestäni ihan perustellut väitteeni.

    "Itse ajan koska se on minulle elämäntapa ja se syy mikä pitää miehen tiellä."
    Se, että jokin asia on elämäntapa ei tee asiasta automaattisesti positiivista. Onhan joillekkin runsas alkoholinkäyttökin elämäntapa.

    "Jos en ajaisi mp:llä niin päivittäiset ajot ympäriinsä taittuisi autolla joka varmasti rasittaisi enemmän luontoa."
    Tuskin sinä ympärivuotisesti ajat sillä moottoripyörällä ja tarvitset varmaan muutenkin välillä autoa, jos pitää esim. siirtää jotain paikasta A paikkaan B?

    "Vaaraksi ei harrastukseni ole kymmenien vuosien ajoista huolimatta ollut."
    Se on hyvä, jos olet välttynyt vaaratilanteilta.

    "Aloittajalle suosittelen pohdintaa että jos kaikki kiva kielletään niin miksi kukaan enää haluaisi elää? Prätkäily on harmitonta ja rehtiä touhua."
    Jos kaikki ympäristölle haitallinen sallitaan, niin miten kukaan pystyy enää elämään vähän ajan päästä? Maapallola kulutetaan jo muutenkin liikaa luonnonvaroja.

    Äänestä

  • Joillekin on elämäntapa EIVOIMUUTAKUINIHMETELLÄ joka vitun palstalla eri ihmetyksiään.

    Äänestä

  • IhmettelenIhmettelemistä kirjoitti:

    Joillekin on elämäntapa EIVOIMUUTAKUINIHMETELLÄ joka vitun palstalla eri ihmetyksiään.

    Ihmiset toimivat erikoisesti monella tapaa joten siksi täytyy ihmetellä monella eri palstalla, koska näillä palstoilla on usein jokin aihe.

    Äänestä

  • EiVoiMuutaKuinIhmetellä kirjoitti:

    Ihmiset toimivat erikoisesti monella tapaa joten siksi täytyy ihmetellä monella eri palstalla, koska näillä palstoilla on usein jokin aihe.

    Minä en aja moottoripyörällä mutta tykkään hypätä norjassa vuorelta tuulipuku päällä alas joka on hengenvaarallista ja liitää, onko siinä järkeä? On koska tuntuu hyvältä ja se on tuonut mukanaan hyvin joviaalin suhtautumisen elämään ja kanssa ihmisiin. Tunnen motoristeja joiden elämän asenne on joviaali ja Mandela tasoa oleva ymmärtämys toisia ihmisiä kohtaan. Sinun pitää itse kokeilla ja ei olla niin tiukkapipoinen. Elämässä on paljon asioita jotka ovat vaarallisia, kaikki asiat ovat lopulta vaarallisia ja kuolemaan johtavia.

    Ystävyys ja ymmärtäminen ovat jo itsestään tärkeitä asioita, on selvää että aina ei voi ajaa kahtasataa törmäämättä johonkin.

    Äänestä

  • EnOleRobottiTunnus kirjoitti:

    Minä en aja moottoripyörällä mutta tykkään hypätä norjassa vuorelta tuulipuku päällä alas joka on hengenvaarallista ja liitää, onko siinä järkeä? On koska tuntuu hyvältä ja se on tuonut mukanaan hyvin joviaalin suhtautumisen elämään ja kanssa ihmisiin. Tunnen motoristeja joiden elämän asenne on joviaali ja Mandela tasoa oleva ymmärtämys toisia ihmisiä kohtaan. Sinun pitää itse kokeilla ja ei olla niin tiukkapipoinen. Elämässä on paljon asioita jotka ovat vaarallisia, kaikki asiat ovat lopulta vaarallisia ja kuolemaan johtavia.

    Ystävyys ja ymmärtäminen ovat jo itsestään tärkeitä asioita, on selvää että aina ei voi ajaa kahtasataa törmäämättä johonkin.

    Mikä sinä olet kertomaan, että miten minun tulisi ajatella?

    Moottoripyöräilystä on haittaa kaikille ja se on kiistämätön fakta. Ne saastuttavat ja ovat vaarallisia. Ymmärtävä ihminen ei harrastaisi moista turhuutta.

    Äänestä

Minä hankin moottoripyörän kulutuksen vuoksi. Puolet vuodesta kuljen työmatkat moottoripyörällä ja säästän kulutuksessa 50-100€/kk autoon verrattuna

Äänestä
  • Mutta omistat silti useita ajoneuvoja?

    Äänestä

  • Pitää olla autonräppänäkin, että sa perhettä kuskattua mökille ja talvisin pääsee töihin. Usein toinen vekotin liikennepoistossa, jos ei käytössä. Kulkuneuvojen omistaminenhan ei juurikaan maksa mitään ja vanhoja toimivia vehkeitä saa pilkkahinnalla, joten on parempi omistaa useampikin kulkupeli että pääsee töihin jollakin yhden ollessa huollossa/rikkoutuessa.

    Äänestä

  • Kyllä_vain_ kirjoitti:

    Pitää olla autonräppänäkin, että sa perhettä kuskattua mökille ja talvisin pääsee töihin. Usein toinen vekotin liikennepoistossa, jos ei käytössä. Kulkuneuvojen omistaminenhan ei juurikaan maksa mitään ja vanhoja toimivia vehkeitä saa pilkkahinnalla, joten on parempi omistaa useampikin kulkupeli että pääsee töihin jollakin yhden ollessa huollossa/rikkoutuessa.

    Mites valmistaminen ja siihen menevä materiaali? Moottoripyörä on turhake. Moottoripyörän voi korvata autolla mutta autoa ei moottoripyörällä.

    Äänestä

Aikoinaan hankin moottoripyörän, koska halusin ajaa moottoripyörällä.

Äänestä
  • Moni kokeilee kovia huumeitakin, koska haluaa. Haluaminen ei ole järkevä peruste loppujen lopuksi juuri millekään.

    1Äänestä

Ruokkikaa trollia! ! !

Äänestä
  • Miksi julistat itsesi kanssa eri mieltä olevat trolleiksi?

    Äänestä

Minulle se on henkireikä elämään, nautin suunnattomasti moottoripyörällä ajamisesta. En juo, enkä tupakoi, joten annan oman panokseni myös valtion yhteiseen kassaan bensiiniveron muodossa. Väitän, että aiheuttamani haitat omalle tai muiden terveydelle ovat pienet verrattuna siihen, että kännäisin tai pilaisin keuhkoni tupakalla. Sellainen, joka ei aja tai ole ajanut moottoripyörää, ei ymmärrä koko moottoripyöräilyn hienoutta, sitä tunnetta kun ajoviima hyväilee kasvoja ajaessa. Haittapuolena on kylläkin se, että hampaita saa pestä useammin kuin ns. tavalliset ihmiset, pakkaa olemaan tuo hymy koko ajan kasvoilla ja kaiken maailman ötökät tukkivat hammasvälit. Kai olet kysynyt ihmisiltä, miksi he matkustavat lentokoneilla eri puolille maailmaa, ne vasta saastuttavatkin, sitäpaitsi bensiiniä tuotetaan niin kauan kun nuo lentokoneet lentävät, sitä tulee sivutuotteena lentokoneiden polttoainetuotannossa.

Äänestä
  • Väitätkö tosissasi, että tuo bensiinin kulutuksesi ajaisi jotenkin yhteistä etua?

    Äänestä

Ei voi muuta kuin ihmetellä on ilmeisestikin Emma Karin tississä riippuva vihervassari

Äänestä
  • En pidä itseäni vihervassarina vaikka ympäristöasioita tärkeinä pidänkin.

    Täällä ei taida löytyä niitä hyviä argumentteja moottoripyöräilyn puolesta, niin kuin uumoilinkin. Kertooko tämä jotain moottoripyöräilijöistä?

    Äänestä

  • Kertoopa hyvinkin.Me EMME välitä paskaakaan jostakin ympäristöasioista,ja maapallon "saastumisesta"vaan toimimme tasan niinkuin haluamme,eikä elämäntapaamme kuulu itkunvääntö turhanpäiväisistä pikkuasioista kuten "Ei voi muuta"henkilöllä...jota epäilen vahvasti vihervassariksi ja rähinöitsijäksi,,kertoo juuri millainen ihminen on kyseessä.Nyt sitten turhautuneena kun ei onnistunutkaan estämään palautuslentoja Afganistaniin,,täällä kieltämässä kaikenlaisen hauskanpidon muilta....HAHA HAH...sinne menivät turjakkeet!!!!

    Äänestä

  • belseboop kirjoitti:

    Kertoopa hyvinkin.Me EMME välitä paskaakaan jostakin ympäristöasioista,ja maapallon "saastumisesta"vaan toimimme tasan niinkuin haluamme,eikä elämäntapaamme kuulu itkunvääntö turhanpäiväisistä pikkuasioista kuten "Ei voi muuta"henkilöllä...jota epäilen vahvasti vihervassariksi ja rähinöitsijäksi,,kertoo juuri millainen ihminen on kyseessä.Nyt sitten turhautuneena kun ei onnistunutkaan estämään palautuslentoja Afganistaniin,,täällä kieltämässä kaikenlaisen hauskanpidon muilta....HAHA HAH...sinne menivät turjakkeet!!!!

    "Kertoopa hyvinkin.Me EMME välitä paskaakaan jostakin ympäristöasioista..."
    Eli olet sitä mieltä, että moottoripyöräilijät ovat vähän yksinkertaisia, kun ei välitetä omien tekojen seurauksista?

    Ja nuo mamut eivät nyt liity tähän mitenkään, vaikka eihän se, että ihmiset siirtyvät kehitysmaista länsimaihin ole myöskään kovin ympäristöystävällistä. Esim. Ekologisen jalanjäljen suhteen. Eli ei ole hyvä, että sinne missä kulutetaan tulee lisää porukkaa, kun syntyvyys on saatu laskuun paljon kuluttavilla alueilla. Tuossa vielä karttaa havainnollistamaan:

    https://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/wwfn-uusin-syntilista-julki-taalla-luonnonvaroja-tuhlataan-eniten/

    En siis ympäristöihmisenä kannata tällaisiakaan asioita toisin kuin ilmeisesti sinä, koska sanoit että et välitä ympäristöstä paskaakaan.

    Äänestä

  • Mikä on moottoripyöräilijän aiheuttama ympäristöseuraamus arvon ihmettelijä?

    1Äänestä

  • HuuliPyöreenä kirjoitti:

    Mikä on moottoripyöräilijän aiheuttama ympäristöseuraamus arvon ihmettelijä?

    Eikös moottoripyörät toimi polttomoottorilla niin kuin autotkin?

    Äänestä

  • Minulla on sähkötoiminen moottoripyörä, jonka akut lataan kuntopolkupyörälläni.

    Mikä on sinun kulkuneuvosi arvoisa ihmettelijä?

    Äänestä

  • HuuliPyöreenä kirjoitti:

    Minulla on sähkötoiminen moottoripyörä, jonka akut lataan kuntopolkupyörälläni.

    Mikä on sinun kulkuneuvosi arvoisa ihmettelijä?

    Minun autoni kulkee myös sähköllä, mutta sinä et varmaan moottoripyöräile talvella?

    Äänestä

  • belseboop kirjoitti:

    Kertoopa hyvinkin.Me EMME välitä paskaakaan jostakin ympäristöasioista,ja maapallon "saastumisesta"vaan toimimme tasan niinkuin haluamme,eikä elämäntapaamme kuulu itkunvääntö turhanpäiväisistä pikkuasioista kuten "Ei voi muuta"henkilöllä...jota epäilen vahvasti vihervassariksi ja rähinöitsijäksi,,kertoo juuri millainen ihminen on kyseessä.Nyt sitten turhautuneena kun ei onnistunutkaan estämään palautuslentoja Afganistaniin,,täällä kieltämässä kaikenlaisen hauskanpidon muilta....HAHA HAH...sinne menivät turjakkeet!!!!

    Ketkä me, älä yleistä itseäsi muihin motoristeihin, minä ainakin välitän ympäristöasioista, vaikka minulla onkin moottoripyörä. Tiedän sen saastuttavan, vaikka se kuluttaa keskimääräistä vähemmin polttoainetta. Valitettavasti me täällä Suomessa emme pysty yksin pelastamaan maapalloa, vaikka kuinka yritämme. Olemme nyt jo aika hyvin hoitaneet oman osuutemme, kun vielä saataisiin nuo useat muut valtiot mukaan talkoisiin, mm. Italia, Espanja, jne. On käsittämätöntä, että nuo maat laskevat jätteensä suoraan Välimereen, puhdistamattomina! Puhdistamoita on onnettoman vähän, ne kun maksavat. Monet muutkin asiat eivät mahdu jakeluun, pullojen ja tölkkien kierrätyksen puuttuminen useasta ns. sivistysvaltiosta on jotain mitä ei ymmärrä, luontoon vaan, lähimpään pusikkoon! Minäkin hankkisin sähköauton, jos olisi varaa. Minua ärsyttääkin juuri tuollaiset ihmiset kuten tämän keskustelun käynnistäjät, joilla ilmeisesti on varaa suojella luontoa ostamalla kalliita sähköautoja ja vaihtamalla niitä usein, samalla he kuvittelevat olevansa suuria hyväntekijöitä. Itse pidän samaa autoa 12 - 15 vuotta ja väitänkin, että säästän luontoa enemmän kuin nuo ekohurskastelijat! Jos olisin tuon 12 vuoden aikana vaihtanut vaikkapa 4 kertaa autoa, niiden uusien autojen valmistamiset raaka-aineineen kaikkineen olisi saastuttanut ilmastoa ja ympäristöä enemmän kuin minun ajamat kilometrit. Ai niin, olisin minä nuo kilometrit ajanut noillakin autoilla!

    Äänestä

  • Kawasakimies kirjoitti:

    Ketkä me, älä yleistä itseäsi muihin motoristeihin, minä ainakin välitän ympäristöasioista, vaikka minulla onkin moottoripyörä. Tiedän sen saastuttavan, vaikka se kuluttaa keskimääräistä vähemmin polttoainetta. Valitettavasti me täällä Suomessa emme pysty yksin pelastamaan maapalloa, vaikka kuinka yritämme. Olemme nyt jo aika hyvin hoitaneet oman osuutemme, kun vielä saataisiin nuo useat muut valtiot mukaan talkoisiin, mm. Italia, Espanja, jne. On käsittämätöntä, että nuo maat laskevat jätteensä suoraan Välimereen, puhdistamattomina! Puhdistamoita on onnettoman vähän, ne kun maksavat. Monet muutkin asiat eivät mahdu jakeluun, pullojen ja tölkkien kierrätyksen puuttuminen useasta ns. sivistysvaltiosta on jotain mitä ei ymmärrä, luontoon vaan, lähimpään pusikkoon! Minäkin hankkisin sähköauton, jos olisi varaa. Minua ärsyttääkin juuri tuollaiset ihmiset kuten tämän keskustelun käynnistäjät, joilla ilmeisesti on varaa suojella luontoa ostamalla kalliita sähköautoja ja vaihtamalla niitä usein, samalla he kuvittelevat olevansa suuria hyväntekijöitä. Itse pidän samaa autoa 12 - 15 vuotta ja väitänkin, että säästän luontoa enemmän kuin nuo ekohurskastelijat! Jos olisin tuon 12 vuoden aikana vaihtanut vaikkapa 4 kertaa autoa, niiden uusien autojen valmistamiset raaka-aineineen kaikkineen olisi saastuttanut ilmastoa ja ympäristöä enemmän kuin minun ajamat kilometrit. Ai niin, olisin minä nuo kilometrit ajanut noillakin autoilla!

    Vuosikymmeniä näitä nk."turhakkeita" harrastaneena vain totean,ettei tosiaankaan kokoontumisajoissa tms.tilaisuuksissa joissa on "useampia" moottoripyöräilijöitä ole koskaan ollu yleisimpänä puheenaiheena ympäristön saaastuminen tai muut vastaavat "ilmastoasiat".Itse asiassa en ole koskaan kuullutkaan puhuttavan moisista pyöräharrastajien kesken.Siinä olet kyllä aivan oikeassa,ettei meidän kärpäsenpaskan kokoisessa Suomessamme pystytä vaikuttamaan millään lailla (yleisellä tasolla) ilmasto-ongelmiin,,maat kuten Amerikka,Intia,Kiina ja Venäjä tekevät tuhoa siitäkin edestä.Mutta,,,jos palataan aloittajan ajatuksiin moottoripyörästä tarpeettomana "turhakkeena"en voi olla samaa mieltä.Ja se taas on minun mielipiteeni.

    Äänestä

"Mikä saa ihmisen hankkimaan moottoripyörän? Eihän sillä voi edes kuljettaa tavaraa"

Minä olen ainakin kuskannut tyttöystäviäni prätkällä, niin että kyllä tavara sai kyytiä - myös ajelujen jälkeen.

PS. Ajele sinä vaan itsesi posliiniksi ja unohda prätkät.

Äänestä

Nyt on kyllä jo kysyttävä minkalaisen hiilijalanjäljen jättää henkilö "Ei voi kuin ihmetellä",oletko vakaasti sitä mieltä ettet itse saastuta yhtään mitään,vai lienetkö jonkinlainen saastuttamaton"astraaliolento",kun noin sujuvasti muiden toimista kovin kärkkäästi huomauttelet?Lienet kuitenkin itsekin käyttämässä autoa tai ainakin joukkoliikennettä,joka ei nykytietämän mukaan ole sekään erityisemmin ympäristöystävällistä,saastetta tupruaa bussien pakoputkista vankkoina tupruina..pitäisiköhän sinun jäädä neljän seinän sisään ettei tule omasta liikkumisestasi ympäristöongelmaa?

Äänestä
  • Totta kai minäkin saastutan. Kaikki saastuttavat. Minä tosin saastutan vähemmän kuin moni muu.

    Äänestä

  • SItä minäkin,,itseasiassa en lainkaanusko väitteeseesi että saastutat vähemmän kuin muut,sille on jo vaikea löytää perusteita,,muunmuassa syöt,paskannat ja virtsaat,,ruokiesi takia pelloille levitetään lisäaineita,jotka sitten valumavesien myötä päätyvät ravintoketjuihin,aivan samanlainen sotkija olet kuin muutkin,,älä yhtään esitä parempaa kuin oletkaan pelkästään dissaamalla moottoripyörää harrastusvälineenä.Itse asiassa saatat jopa olla pahempi saastuttaja kuin mp-harrastaja,,koska emme tiedä harrastuksistasi yms.seikoista yhtään mitään,voihan olla että harrastuksesi on kylvää myrkkyä koiranulkoluttajien poluille tms.hauskaa?Olisipa merkillistä jos kaltaisesi "mielensäpahoittaja " tunnustaisi jotakin omia syntejään,mutta ei,,sinunlaisesi ihmiset kokevat olevansa muiden yläpuolella "puhtain otsin"...ei mulla muuta..hanki harrastus sinäkin.

    Äänestä

  • belseboop kirjoitti:

    SItä minäkin,,itseasiassa en lainkaanusko väitteeseesi että saastutat vähemmän kuin muut,sille on jo vaikea löytää perusteita,,muunmuassa syöt,paskannat ja virtsaat,,ruokiesi takia pelloille levitetään lisäaineita,jotka sitten valumavesien myötä päätyvät ravintoketjuihin,aivan samanlainen sotkija olet kuin muutkin,,älä yhtään esitä parempaa kuin oletkaan pelkästään dissaamalla moottoripyörää harrastusvälineenä.Itse asiassa saatat jopa olla pahempi saastuttaja kuin mp-harrastaja,,koska emme tiedä harrastuksistasi yms.seikoista yhtään mitään,voihan olla että harrastuksesi on kylvää myrkkyä koiranulkoluttajien poluille tms.hauskaa?Olisipa merkillistä jos kaltaisesi "mielensäpahoittaja " tunnustaisi jotakin omia syntejään,mutta ei,,sinunlaisesi ihmiset kokevat olevansa muiden yläpuolella "puhtain otsin"...ei mulla muuta..hanki harrastus sinäkin.

    Minulle on ihan sama mitä uskot ja on itseasiassa aivan sama mitä minä teen, koska nämä seikat eivät poista sitä faktaa, että moottoripyörä on saastuttava turhake.

    Äänestä

  • EiVoiMuutaKuinIhmetellä kirjoitti:

    Minulle on ihan sama mitä uskot ja on itseasiassa aivan sama mitä minä teen, koska nämä seikat eivät poista sitä faktaa, että moottoripyörä on saastuttava turhake.

    Näemme tässä vihervassarin suvaitsevuuden tason,reaalimaailma on kuitenkin eri asia kuin kaltaistesi ajatusmaailma...vaikka saisitkin itkupotkuraivarin joka kerran kun kuulet moottoripyörän äänen,ei se muuta yhtään mitään maailmassa.
    Sinun mielestäsi mp on turhake,,ole ihan vapaasti sitä mieltä minusta nähden,minä lähden jyräyttämään Rocket kolmosen tulille,,,joka kevät yhtä sykähdyttävää talven jälkeen.

    Äänestä

  • belseboop kirjoitti:

    Näemme tässä vihervassarin suvaitsevuuden tason,reaalimaailma on kuitenkin eri asia kuin kaltaistesi ajatusmaailma...vaikka saisitkin itkupotkuraivarin joka kerran kun kuulet moottoripyörän äänen,ei se muuta yhtään mitään maailmassa.
    Sinun mielestäsi mp on turhake,,ole ihan vapaasti sitä mieltä minusta nähden,minä lähden jyräyttämään Rocket kolmosen tulille,,,joka kevät yhtä sykähdyttävää talven jälkeen.

    Onko tässä ketjussa mielestäsi realistisesti pyritty muuttamaan tosiasioita?

    Olen vain ilmaissut oman faktoihin perustuvan mielipiteeni. Sinä taas olet vain öyhötätänyt kaikesta asiaan liittymättömästä. Olet esim. Haukkunut minua, joka ei liity tämän ketjun puheenaiheeseen mitenkään. Voisitko siis opetella muodostamaan perusteltuja mielipiteitä puheen aiheesta sen sijaan, että möykkäät epäoleellisuuksista?

    Äänestä

Aloittaja on HarleyTytön nimimerkillä muilla palstoilla pyörivä pikkupoika luuseri.

Äänestä
  • En ole. Miksi haukut muita?

    Äänestä

  • Haukun muita koska olen mielenvikainen ja HarleyTyttö on astunut mun kääpiöjalkojen varpaille.
    Myös tuo tyttö ja sen isä ovat Thai ja sitä en sulata.

    Äänestä

  • HondaKurkonAkseli kirjoitti:

    Haukun muita koska olen mielenvikainen ja HarleyTyttö on astunut mun kääpiöjalkojen varpaille.
    Myös tuo tyttö ja sen isä ovat Thai ja sitä en sulata.

    Vastaan uudestaan, koska suomi24 ylläpito ei ymmärrä mitä on retoriikka. Edellisessä viestissä luki, että "Ok."

    Uusi vastaukseni on hieman sisältöpitoisempi, jos säännöt kerran sellaista vaativat. Uusi viestini on seuraavanlainen:

    Ikävää, että nimimerkki HarleyTyttö on astunut jalkojesi päälle. Niin ei saisi tehdä. Mikä sai hänet astumaan jaloillesi? Ja mikä on mielipiteesi moottoriopyöristä, kun kerran moottoriopyöristä puhutaan?

    Äänestä

  • Toi tyttö ajaa harrikalla, se riittää mulle.
    Ei mulla oo moottoripyörää.

    Äänestä

Moottoripyörä on paljon parempi kun vaikka käyttää huumeita,alkoholia tai tupakkaa.

Äänestä
  • Vaikka jokin olisi parempi kuin päihdeongelmat, niin se ei välttämättä silti ole järkevää.

    Äänestä

  • Oletko koskaan ihmetellyt seikkaa, että miksi ihmettelet kaikkia mahdollisia ihmeteltäviä asioita ?

    Äänestä

  • PilleriPäivässäOisJees kirjoitti:

    Oletko koskaan ihmetellyt seikkaa, että miksi ihmettelet kaikkia mahdollisia ihmeteltäviä asioita ?

    Onko ihmettelyssäni jotain väärää?

    Äänestä

  • Onko moottoripyöräilyssä jotain väärää?

    Äänestä

  • PilleriPäivässäOisJees kirjoitti:

    Onko moottoripyöräilyssä jotain väärää?

    On. Johan se tuossa aloitusviestissä todettiin. Ja lisää on todettu muissa viesteissä tässä ketjussa.

    Äänestä

Yksinkertaisesti siksi kun se moottoripyöräily on niin hauskaa ja rentouttavaa. Nuo taitavat kyllä olla sinulle täysin vieraita asioita ja saavat ollakin. Meitä luonnonystävä-motoristeja on paljon, hellitä hiukan pipoa ja tule mukavaan, rentoon joukkoomme! Elämä jää eletyksi jos jokaista asiaa jonka tekee, pitää syvästi pohdiskella. Käytkö esim. jouluaattona hautausmaalla syyllistämässä ihmisiä, jotka polttavat kynttilöitä omaistensa haudoilla, muovijätettä tulee paljon. Kyllä noita asioita löytää kaikkialta jos viitsii vaivata päätään jokaisen asian murehtimiseen. Elä ja anna toistenkin elää rauhassa, syyllistämättä heitä. Se on jopa suositeltavaa, kokeile joskus.

Äänestä
  • Lasten tekokin on hauskaa, vaikka sen johdosta mailman väkiluku nousee ja luonto kärsii ja auta armias jos niistä tulee motoristeja.

    Kokeile ja ihmettele, hauskaa on kun sen oikein oivaltaa.

    Äänestä

  • Hauskaa voi pitää myös ympäristöystävällisillä tavoilla, kuten esim. lukemalla.

    Ja hyvä idea ensi jouluksi tuo ihmisten syyllistäminen hautausmaalla. Itse kun en joulua vietä, koska se on aivan turha ja typerä kulutusjuhla ja kirkkoonkaan en kuulu.

    Äänestä

  • PönttöPää kirjoitti:

    Lasten tekokin on hauskaa, vaikka sen johdosta mailman väkiluku nousee ja luonto kärsii ja auta armias jos niistä tulee motoristeja.

    Kokeile ja ihmettele, hauskaa on kun sen oikein oivaltaa.

    Onneksi on olemassa erilaisia ehkäisykeinoja.

    Äänestä

  • EiVoiMuutaKuinIhmetellä kirjoitti:

    Onneksi on olemassa erilaisia ehkäisykeinoja.

    Jos isäsi olisi käyttänyt kondomia niin maailmassa olisi paljon vähemmän saastetta, turhan elämäsi aikana olet tuottanut mittaamattoman määrän mm. ongelmajätettä suoraan tai välillisesti. Kaltaistasi turhaketta kukaan ei kaipaa.

    Äänestä

  • MenePois kirjoitti:

    Jos isäsi olisi käyttänyt kondomia niin maailmassa olisi paljon vähemmän saastetta, turhan elämäsi aikana olet tuottanut mittaamattoman määrän mm. ongelmajätettä suoraan tai välillisesti. Kaltaistasi turhaketta kukaan ei kaipaa.

    Miksi haukut minua, aiheesta keskustelun sijaan? Etkö kykene järkevään keskusteluun?

    Äänestä

Reikäpäämotoristeja on ihan kiva kiusata ajamalla parin metrin päässä takalokarista maantienopeuksissa tai pesemällä tuulilasin kun ovat takana.

Äänestä
  • Kenenkään turvallisuuden vaarantaminen ei pitäisi olla kivaa. Sinun kannattaisi vähän miettiä käytöstäsi.

    Äänestä

  • Joo Paukku.
    Vieläkin naurattaa vuosikymmenien jälkeen....
    Kaverukset kiusas mua ja valmistauduin....
    Vaihde kakkoselle eli kierroksilla mentiin niiden tietämättä ja ...
    Nopee jarrutus kun vielä oli lisäjarruvalot ja samantien kaasulla keulien alta pois...
    Autoreikäpää hätäjarrutti ja kaveri vieressä löi ottansa hanskalokeron kanteen jonka näin kun kerran katse peilissä...
    Tuli liittymä ja sen jälkeen punaiset valot johon ajoimme vierekkäin ja valmistauduin saamaan turpaan...
    Pelkääjän puolelta avattiin ikkuna ja jätkät nauro ihan katketakseen toivottaen mulle hyvää matkaa.

    Äänestä

  • Hei RM, mukavaa että teillä löytyi yhteinen sävel.

    EVMKI taasen ei selvästikään fanita moottoripyöräilyä johon hänellä toki on oikeus, olen kuullut että muutamaa muutakin asiaa ihmetellään joka sekin on jokaisen oma asia.

    Aika aktiivisen ketjun kuitenkin saanut aikaan, selvästi kuumaperuna tämä prätkällä ajo puolesta tai vastaan.

    No, itse olen ajojen kannalla ja pysyn jatkossakin.

    Äänestä

  • No saahan tälläsen aktiivijutustelun aikaan mistä tahansa kun esittää uunoa saaden vastauksen johon uuno heti vastaa jne.
    Eihän toi henkilö (sukupuoli?) ole muuta kuin keskustelukiihdytyhautomo.
    Sen täytyy olla Kurko Him Selffin kamu.

    Äänestä

  • Joo juurikin noin niitä kommentteja näkyy parhaiten kertyvän.

    Joku poloinen kun erehtyy tänne asia linjalla niin voi olla ettei kukaan vastaa, tai jos vastaa niin on trolli.

    Äänestä

Tähän ketjuun sopisi loppukaneetiksi legendaarisen harrikkamiehen kommentti: Kun ajan harrikalla, saan ihailevia katseita osakseni. Jos pysäytän kapakan eteen, pariskunta alkaa heti riidellä ja nainen tulee kyytiini ja käy heti hieromaan etumustani. Vaivoin saan pyöräni ohjattua syrjäiselle tielle, jossa suoritan pystypanon ja vien sen jälkeen misun takaisin kaupunkiin, vaikka se jo vonkaa uusintakierrosta. Uusi tyttö on heti tunkemassa pyöräni kyytiin, kun hetkeksi pysähdyn grillille.
Onkohan oikea harrikkamies saanut lopullisen porttikiellon Suomi24seen, kun niitä hassuja viestejä ei ole enää näkynyt?

Äänestä
  • Olen suljetulla, mutta kun vapaudun, niin täältä palaa.

    Repikää siitä apinat.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


EiVoiMuutaKuinIhmetellä kirjoitti:

Mikä saa ihmisen hankkimaan moottoripyörän? Eihän sillä voi edes kuljettaa tavaraa, joten aivan turhia päästöjä aiheuttavia menopelejä ne vain ovat. Pidän todennäköisenä, että moottoripyörän omistaja omistaa myös auton, koska moottoripyörällä ei paljoa tavaraa kuljetella ja sillä ei myöskään ajella talvella.

Kaiken lisäksi ne ovat vaarallisia. Moottoripyörien verotus pitäisi nostaa sille tasolle, että moottoripyöräilijät maksavat itse omat vammautumisensa sekä rahottaisivat erilaisia ympäristöystävällisiä liikkumistapoja kuten pyöräteiden tai jalkakäytävien kunnostusta tai rahoittaisivat julkista liikennettä. Moottoripyörät pitävät myös kovaa ääntä, joten ne ovat riski ihmisten kuulolle. Moottoripyöräily on typerää siinä missä tupakointikin.

Haluaisin tähän argumentteja moottoripyöräilyn puolesta, vaikka en usko, että hyviä sellaisia on olemassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu