Monissa firmoissa on asiakaspalveluun soitettaessa jonotusmusiikki, joka ottaa kunnolla häiriötä, linjat ovat huonot tms.
Välillä ääni katoaa rätinään kokonaan, ja tulee tunne, että katkesiko yhteys, kunnes taas alkaa kuulumaan vähitellen voimistuvaa räsähtelyä ja musiikkikin alkaa taas kuulumaan taustalla. Välillä kuuluu puheääninen tiedotus, että voit vielä jonottaa, mutta toisaalta voisit oikeastaan mennä nettiin hoitamaan asiasi. Puheääninen tiedotus on aina hyvin selkeä, eikä sitä häiritse samanlainen häiriö kuin jonotusmusiikkia. Ja sitten kun lopulta pääsee läpi asiakaspalvelijalle, häiriöt ovat tipo tiessään, vaikka linja on edelleen sama.
Nykyaikainen digitaalinen tiedonsiirto ei rätise, ei säröile eikä välillä katoa kohinaan, vaan joko kuulu tai ei kuulu. Bitti ei säröile. Arvelen, että firmoilla on käytössään keinotekoisesti häiritty jonotusmusiikki, jotta jonottaminen olisi mahdollisimman epämiellyttävää, ja tekisivät päätöksen lopettaa jonottamisen. Näin jonottajien määrä linjalla vähenee. Itse pidän tätä huonona asiakaspalveluna.
Onko tietoa, minkälainen jonotusohjelma on kyseessä ja kuinka sitä markkinoidaan firmoille?
Firmojen jonotusmusiikin kohina
8
259
Vastaukset
- ökhbökhböhb
https://soundcloud.com/aleksi-saunam-ki/soneran-jonotusmusiikki-ja
Soneran jonotusmusiikkia ja kohinaa. Tällä kerralla kohina maltillista. Luulisi tosin, että puhelinfirmalla olisi linja kunnossa edes omaan firmaansa päin :-) - musakkia
Kannattaa siirtyä varsinaisiin musiikkipalveluihin.
- Ggfdssdf
Se jonotusmusiikki ei ole syy miksi jonotan, mutta jos sisälukutaidossa on ongelmia, ei kannata kiirehtiä vastaamaan.
- musakkia
Ggfdssdf kirjoitti:
Se jonotusmusiikki ei ole syy miksi jonotan, mutta jos sisälukutaidossa on ongelmia, ei kannata kiirehtiä vastaamaan.
Tosikot joutavatkin jonottaamaan.
- Gffghjjjh
musakkia kirjoitti:
Tosikot joutavatkin jonottaamaan.
Heh! Kerroit vitsin! Hehehehee! En muista milloin olisin noin hyvän murjaisun kuullut! Siis varsinaisiin musiikkipalveluihin?! Hehehehee ahhaahhaahhahhaah! Nauru pidentää ikää! (Wanha suomalainen sananlasku)
- toimii_toistaiseksi
Teknisesti nuo toteutettiin aikanaan esim. C-kasetin tapaisilla tai ns. non-stop nauhoilla, jotka pyörivät alvariinsa automaattisella suunnan vaihdolla. Siellä ne taitaa olla käytössä firmojen vaihteissa vieläkin, vaan mistään ei saa enää oikeanlaisia vaihtokasetteja?
- hömppä_ukko
CIA:n markkinoima, jatkuvaa kohinaa käytetään kuulusteluissa yhtenä sallituista kidutusmuodoista. Jonotus kohina on varmaan hyvä valinta myös kuluttajapuolen etä-palveluihin, koska asiakkaalta häviää ajantaju. Hermojen sietokyvystä en yksilö tasolla osaa sanoa?
- jonottajille-kiire
Jonotusmusiikkanahan voisi olla vaikka kammottavaa skeittipunkkia tai kotimaista räppiä.
Kumpikin häätäisi 99% jonottajista hyvin pikaisesti pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 682570
- 622532
- 681742
- 221536
- 201480
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91420- 151342
- 381203
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81147- 251076