Miksi suomesta saa huonosti?

Virosta

Missä ne on? Taimimyyjät ei ole kuulleetkaan. Selvisi myös että osa ei ole edes kovin uusia. Ne on olleet kasvatuskokeissa jo 90-luvulla, mutta jostain syystä eivät ole tulleet suomessa myyntiin muutamaa harvaa poikkeusta lukuunottamatta. Ne menestyy hyvin myös Lapin läänissäkin ja ne kestää myös hyvin erilaisia tauteja joten siitäkin syystä ne olisivat sopivia suomen olosuhteisiin.

Onneksi niitä saa Virosta. Ruotsalaisiakin lajikkeita - ja myös norjalaisia ja skotlantilaisia lajikkeita saa Virosta yleisesti, mutta ei jostain syystä suomesta. Ainakin virolaiset taimimyyjät on tyytyväisiä, kun taimikauppa suomeen käy hyvin.

11

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Porno-Jalmari

      Saan aina hyvin, joka maasta.

    • puuttuujotain

      Mistä kasvista kyselet? Kyllä marjapensaita myydään joka puutarhamyymälässä ja taimimyymälässä.

      • Erilaisiamarjapensaita

        Tämä on marjapensaat alue !!!???

        Kysymys lienee erilaisista marjapensaslajikkeista. Punaisista on uusia lajikkeita esimerkiksi rovada, viksnes, röd jätte, punahilkka ym. Valkoisia on ainakin vit jätte, weisse versailles, ym. Uusia mustia on storklas, titania, ben tron, big ben, mortti, hildur, marski, mikael ja monta muuta. Vihreista venny ja vilma on aika uusia. Vaaleanpunaisiakin on jos vaan sattui olemaan tarjolla.

        Vanha malli, "marjapensaita myydään joka puutaarhamyymälässä ja taimimyymälässä", on jo aikoja sitten vanhentunut. Nykyisin halutaan erilaisia lajikkeita, siis erilaisia makuja kesän sadosta.


      • Mitälajikkeita

        Tiedätkö mitä lajikkeita olisi myynnissä?


      • Marjapensaat

        Mistähän kasvista olisi kysymys marjapensaat alueella?


      • Virosta

        Onhan noita "marjapensaita". Mutta kun haluan tiettyjä lajikkeita, niin silloin on turha tarjota "marjapensaita".


    • hapan_kirsikka

      Kannatan kotomaata -on meidän ilmastoon jalostettyu !
      Kokeile saskatron vitsku-pommi ! Ei saa Virosta.

      • Anonyymi

        Kotomaan lajikkeita lisäyskasvatetaan yleisesti kotomaan ulkopuolella ja tuodaan myytäviksi kotomaan taimimyyälöissä.


    • gfdjghkgk

      Mitähän kasvia aloittaja tarkoittaa? Herukoiden, karviaisten ja vadelmien taimia ainakin saa Savonlinnan taimitarhalta. Avojuuriset taimet lienee paras istuttaa keväällä (tai on pakkokin), joten tältä keväältä jää. Olen saanut sieltä todella elinvoimaisia taimia, ja sitten yhdessä satsissa todella kurjia jämiä, kun jätin tilaamisen liian myöhäiseksi, ja parhaat oli kai jo menneet. Oma syy. Muuten ollut tosi tyytyväinen.

      En tiedä viljelystä paljon mitään vielä, mutta sanonpahan vaan, että toivottavasti ei kukaan tuo tautisia kasveja ulkomailta. Nykyisetkin kasvitaudit ovat riittävän harmillisia.

      • Anonyymi

        Olisit lukenut alueen otsikon, niin ei tarttes ihmetellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6394
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3833
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3200
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      969
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe