Kahdessa kuukaudessa kauppikseen?

Kauppikseen-ko

Ylioppilaskirjoitusurakka on vihdoin takana ja on aika miettiä suuntaa elämälle. Kauppakorkeakoulu houkuttaisi eri korkeakouluvaihtoehdoista eniten. Pääsykokeisiin on kuitenkin vain kaksi kuukautta, enkä ole aloittanutkaan luku-urakkaani. Onko kahdessa kuukaudessa realistinen tavoite ottaa haltuun koko pääsykoemateriaali? Lukiossa opiskelin pitkää matematiikkaa ja todistuksen arvosanat lienevät L-E painotteisia, yksittäinen M saattaa tulla myös.

7

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onneahakuun

      Hyvin on mahdollista. Ei muuta kuin kirjat käteen ja laadukkaat harjoitustehtävät avuksi, niin helposti on mahdollista päästä sisään!

    • ShabraPraprarom

      Onko tämä vakavissaan esitetty kysymys?

      Kauppislaisethan tunnetaan yliopistomaailman amiksina.

      En kyllä ymmärrä, miksi kukaan oikeasti välkky häkisi kauppatieteitä opiskelemaan, mutta tyhmyys tuntuu maailmalla lisääntyvän.

      • eihae

        Oikeasti välkyt eivät hae kauppikseen. Se on keskinkertaisuuksien ja touhottajien koulu.


    • YlijumalaDIppa

      Kauppakorkeaan riittää kun lukee kaksi viikkoa. Ei tarvitse olla kovin kummoisilla älynlahjoilla varustettu.

    • Kauppikseen

      Ihan totta, kauppikseen pääseminen on tosi iisiä. Kerran yks tyyppi meni umpikännissä pääsykokeisiin, silmät kiinni piirteli jotain hieroglyfejä paperille, kun sammumispisteessä oli - JA PÄÄSI SISÄÄN! kaiken huipuksi se vielä käytti pääsykoepaperia paskapaperina, kun viime aamuyön lätty meinas tulla suolesta ulos. Kuulemma sai lisäpisteitä noin luovasta ja innovativisesta toiminnasta!

    • yliopistoon

      Sinuna lähtisin yliopistoon maailmaan.Kemia, fysiikka jne..
      Tuollaisilla arvosanoilla ei kannata kauppikseen itseään laittaa tylsistymään.

      Kun on lukuhaluja ja kiinnostusta: Yliopistoon, siellä ei tylsisty ja on itsenäistä opiskelua.

    • tsemppiä

      Kauppikseen on tosi vaikea päästä kun pääsykokeessa asiat oikeasti osattava. Vääristä vastauksista tulee miinuspisteitä. Mutta siitä vaan alat lukemaan ja katot mihin se 2 kk riittää, jos teet töitä niin ei ole mahoton homma!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      244
      3307
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      359
      2956
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      17
      1975
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      63
      1763
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1642
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1523
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1466
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1394
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      471
      1385
    Aihe