Karttaformaateista - C-MAP vai Navionics vai muu?

KysyväEiKuulemmaEksy

Itselläni on karttaplotterin hankinta edessä - siis nimenomaan karttaplotterin, padissa ja kännyssä karttasofta on jo mutta tarve on siis plotterille.

Jeppesen C-MAP on taas kampanjatarjouksessa ilmaiseksi uuden plotterin ostajalle.

Miltä tuo C-MAP näyttää ja tuntuu erityisesti suhteessa Navionicsiin. Itselläni on kokemusta vain Navionicsista plotterereissa ja padissa sitten Seapilotista ja Sailmaten rasterikartasta.

Kokemuksia kaivataan.

16

9077

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TerraNostra

      Kaikki toimii hyvin.

      Kirjoitusten perusteella pienellä osalla on ollut hahmottamisvaikeuksia sen suhteen, mitä tietoja näkyy eri zoomaustasoilla. Itse en ole kokenut sitä mitenkään hankalaksi ymmärtää.

      • Ainakin Navionics on minusta hiukan typerä tuossa suhteessa. Mielestäni jokaisella zoomaustasolla pitäisi näkyä ainakin kaikkien niiden merimerkkien, jotka sen tason "vihjaamalla" etäisyydellä normaaliolosuhteissa erottuvat paljaalla silmällä katsoessa. Mutta olen huomannut, että monet viitat tulevat näkyviin vasta jossain alle 1 NM zoomauksilla.

        Tietysti tämän vaikutus riippuu siitä, miten on tottunut plotteria käyttämään. Jos pitää "normaalinäyttönä" jotain 0,5 NM tai jopa alemmas zoomausta, niin silloin kyllä kaikki näkyy.


    • PaperiKartatParhaat

      Vanhassa plotterissa oli C-map ja minusta se oli jollain tavalla selkeämpi ja luotettavampi esim. Navissa joskus saarten nimet sotkevat kivimerkkejä, kun ei oikein katsottu mihin lätkästään ja tämä tietyllä zoomauksella.

      Varmaan aika sama, kummassakin töppöilyjä, mutta nehän ovat vain navigoinnin apuvälineitä pahvien rinnalla...

      • LuotiJaKöysiParhaat

        Aivan, tosin pahvitkin ovat apuvälineitä siinä, missä kompanssikin ja kello.

        Ainoa tosimiehen navigointiväline on luoti ja köysi sekä tietenkin hyvä tuuri.


      • naiItseäsiNyrkillä

        Heko heko, mulla on kyllä ihan kunnolliset sähköiset vermeet, mutta on vaan, niin helpompi suunnitella karttalehdeltä, kun suunnittelee mistä menee, kun puikkelehtii poissa väyliltä. Plotteri on sitten mukava, kun suunnitelma olemassa ja tihrustelet siitä sitten missä liikut ja samalla pysyttelee suurin piirtein kartalla(paperisella).

        Tietysti voisi olla ok jos olis sellainen lähes telkkarin kokoinen näyttö, mulla vain vaatimaton 12 tuumainen jossa näkyy vain pieni pläntti, niin että näkee myös kivet ja matalikot.

        Tosimies laitta värinähälytyksen päälle ja lykkää luurin persuksiinsa ja toivoo, että kaikki tykkäävät somessa, jotta värähtelisi kunnolla.

        Ei taida poju edes osata navigoida oikeasti, oot ainoastaan plotteri kippari...


    • Teeppana

      Kannattaa käydä liikkeessä vertailemassa. Kartat muuttuu ja kehittyy joten vain tämän päivän tiedolla on arvoa. Itse olen noita keväällä vertaillut ja Navionics tuntuu ehkä vähän selkeämmältä ja enemmän ominaisuuksia kuten sonarchart live, jonka avulla saat tallennettua kartalle itse luotaamiasi syvyyksiä (mikäli kaiku yhdistetty plotteriin). C-map on ihan kelpo kartta sekin ja ja jos ilmaiseksi saa niin ehdottomasti se. Itse karttamteriaali ja luotettavuus on kuitenkin ihan yhtä hyvä/huono kuin navionicsissa. Ja kun ostat laitteen mihin käy sekä C-map että Navionics kartat niin voi muutaman vuoden kuluttua vaikka vaihtaa kartan jos toisen valmistajan karttaan tullut haluttavia ominaisuuksia.

      • Lättykartalla

        Nuo ominaisuudet jäivät mietityttämään. Käytän tavallista karttakuvaa, jossa turhana pitämäni tiedot, kuten osa syvyyksistä, on jätetty pois.

        Mahdollisuus olisi käyttää 3D-karttaa ja jotain kuviakin.

        Mitä ominaisuuksia kartasta käytätte ja mitä hyötyä siitä saa? Minulle ei nuo kaikki ole ihan auenneet navigoinitimielessä.


    • Flipperisti

      Navionicsilla oli ainakin jossain vaiheessa sellainen 'ominaisuus', että se jätti hyvin epäloogisesti viittoja pois zoomaustason vaihdellessa. Ja tällä en siis tarkoita sitä ilmeistä seikkaa, että osa ykistyiskohdista poistuu kun zoomataan ulos. Navionics nimittäin saattoi jättää esimerkiksi kahdesta poijun ja yhden viitan rykelmästä yhden poijun (!) pois tietyillä zoomaustasoilla.

      Käytännössä itsellä ei tätä em. ongelmaa koskaan ole ollut, kun navigoin pääosin pahvikartalla ja plotterikin on melko pieni, eli zoomattuna lähelle koko ajan.

      Kävin Navionicsin webipalvelussa katsomassa muutaman kohdan Helsingin edustalta jossa näin kävi ennen (https://webapp.navionics.com/?lang=en#boating@10&key=mj}mJyg}vC). Ainakaan tämän perusteella näin ei enää käy, eli ovat parantaneet karttojen toimintaa.

      Muutoin minusta Navionicsit ovat varsin ok.

      • Flipperisti

      • Flipperisti

        Ei tuo nyt näköjään onnistu, pahoittelut siitä... :D


      • hehhehhehe
        Flipperisti kirjoitti:

        Ei tuo nyt näköjään onnistu, pahoittelut siitä... :D

        Joo viittoja jäi pois, ehkä vähän muutakin.
        Vene on kyllä hieno.


    • Diibadaabaaa

      Mä annan ääneni Garminin kartoille, omasta mielestä paremmat kuin C-Map. Toisin eivät toimi kuin Garminin plottereissa.

    • Anonyymi

      Mites tilanne vuonna 2019 ?

      Onko c-map n kartassa lapsuksia zoomin suhteen?

      • Anonyymi

        Zoomista en mitään tiedä kun kalamies olen ja käytän karttaplotteria kalapaikan etsimiseen.
        Mutta C-mapissa on uutena 2019 luotaustiedot jo valmiina kortilla. Täältä voi käydä katsomassa miltä kartta näyttää https://www.genesismaps.com/ valitsee social map ja alkaa raapimaan karttaa suomea ja omaa aluetta kohti. Olen itsekin lähettänyt luotaustietojani tuonne ja kyllä ne näkyvät niin kortilla kuin sosiaalikartassakin. Tämä on kalamiehelle aivan huikea etu , pilkillä saapastelen suoraan syvänteeseen tai karikon kylkeen ja kuha filee on lähes varma:) Ylläolevasta näkyy vain järvet luodattuina , mutta kortilla on myös merialueen tiedot
        Niitä en ole kuin vilkaissut ja eivät mielestäni ole sen huonompia kuin muillakaan . Mutta järvillä luotaustiedot ovat kalamiehelle taivaan lahja :)


    • Anonyymi

      Tässä C-map 2020 tilanne. Uloszoomattuna, niin laajasti ettei siitä mitään hyötyä kun yksityoskohdat menee niin pieniksi, näkyy oletettavasti kaikki tiedot. Kun askeleen zoomaa sisäänpäin, niin häviää kokonainen väylä. Tämäkin zoomaustaso liian kaukainen 10" plotterissa jotta siitä olisi navigointiin mitään apua. Nähtävästi välissä vaihtuu karttapohja ja kaikki tiedot häviää. Onko C-map vai Q plotteri ongelma ei ole vielä selvinnyt.

      • Anonyymi

        Vaikuttaa kyllä plotterin ongelmalta. Simrad C-map käytössä ja toimii kuten muutkin (Raymarin Navionics yms).


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      30
      5637
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      11
      3081
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      186
      2219
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      163
      1713
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      74
      1532
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      33
      1413
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1365
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      73
      1297
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1185
    10. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      220
      1172
    Aihe

    Tarvitsemme suostumuksesi tarjotaksemme personoitua palvelua

    Palvelu ja sen kolmannen osapuolen toimittajat (71) keräävät henkilötietoja (esim. IP-osoite tai laitetunniste) käyttäen evästeitä ja muita teknisiä keinoja tietojen tallentamiseen ja lukemiseen laitteellasi tarjotakseen sinulle tarkoituksenmukaisia mainoksia ja parhaan mahdollisen asiakaskokemuksen.

    Palvelu ja sen kumppanit tarvitsevat suostumuksesi seuraaviin:

    Tarkoitukset

    Tarkkoja sijaintitietoja ja laiteominaisuuksia koskevia tietoja voidaan käyttää.

    Mainonta voidaan yksilöidä profiilin perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä mainontaa varten. Mainonnan suorituskykyä voidaan mitata.

    Sisältö voidaan yksilöidä profiilisi perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä sisältöä varten. Sisällön tehokkuutta voidaan mitata. Raportit voidaan luoda oman ja muiden toiminnan perusteella. Toimintasi tässä palvelussa voi auttaa kehittämään ja parantamaan tuotteita ja palveluita.

    Evästeet, laitteet tai vastaavat verkkotunnisteet (esimerkiksi kirjautumisperusteiset tunnisteet, satunnaisesti määritetyt tunnisteet, verkkopohjaiset tunnisteet) sekä muut tiedot (esimerkiksi selaimen tyyppi ja tiedot, kieli, näytön koko, tuetut tekniikat jne.) voidaan tallentaa laitteellesi tai lukea laitteellasi laitteen tunnistamiseksi joka kerta, kun se muodostaa yhteyden sovellukseen tai verkkosivustoon yhdessä tai useammassa tässä esitetyssä tarkoituksessa.

    Erityisominaisuudet

    Hyväksynnälläsi tarkkaa sijaintiasi (alle 500 metrin säteellä) voidaan käyttää tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksynnälläsi tiettyjä laitettasi koskevia ominaisuuksia saatetaan pyytää ja käyttää erottamaan se muista laitteista (kuten asennetut fontit tai laajennukset, näyttösi resoluutio) tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksymällä sallit tietojesi käsittelyn. Suostumuksesi koskee tätä palvelua, hyväksymättä jättäminen voi vaikuttaa asiakaskokemukseesi. Jotkut teknologiat saattavat perustella tietojen käsittelyä oikeutetulla edulla, voit vastustaa tätä tai muuttaa muita asetuksia klikkaamalla Asetukset linkkiä.

    Tietosuoja