Outo "pallo" perhosorkideassa

Tuoksunokka

Heips!

Pakko kysellä viisaammilta kun ei itsellä taidot riitä... :)

Elikkäs minulla on puoli vuotta sitten itselle tullut pienikukkainen perhosorkidea joka aloitti kasvukautensa noin 1,5kk sitten. Kasvi kasvatti ensin yhden poikasen, sitten toisen heti edellisen viereen ja alkoi kasvattamaan sekä emokasviin että vanhempaan poikaseen kukkavartta. Paitsi että myöhemmin huomasin, ettei tämä poikasen taidakkaan olla kukkavarsi.

Poikasen päällimmäisten lehtien alta siis ilmestyi noin pikkurillin pään kokoinen "pallo" joka kapenee ylemmäs (on siis noin 2cm pitkä). Pallo on täysin kiinteä, kirkkaan vihreä hieman liilahkolla raidalla. Pallossa on myös lyhyt (noin sentin pituinen) ohut varsi.

Onko mahdollista että tämä poikanen kasvattaakin vain yhden kukkanupun ilman varsinaista kukkavartta vai mitä ihmettä tuolla ruukussa oikein tapahtuu? Kaikki arvaukset/tiedot otetaan ilolla vastaan! :)

2

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuoksunokka

      Ja lisättäköön vielä että tämä kyseinen "pallo" on siis hieman pisaran muotoinen, mutta alaosasta muhkurainen eikä kasva symmetrisesti!

    • Pelakkimamma

      Vaikuttaa ilmajuuren alulta. Kuuluu asiaan. Voit odotella ja irrottaa sen keikin sitten ilmajuurineen ja istuttaa uuteen ruukkuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      715
    Aihe