Eurajoki-liittymisen suora seuraus on se, että luvialaisten asuntojen ja kesämökkien hinnat romahtavat. Tämä sen takia, että Eurajoella on negatiivinen leima ydinvoimakuntana, eikä kukaan halua ostaa asuntoja tai mökkejä ydinvoima-Eurajoelta, jonka osa Luvia nyt siis on. Kamala ajatus vaikkapa helsinkiläiselle, että ostaisi kesämökin samasta kunnasta, jossa sijaitsee ydinvoimala!
Eri asia olisi ollut, jos olisitte liittyneet Poriin. Silloin hinnat olisivat jopa nousseet.
Luvian asunnot ja mökit menee nyt alennusmyyntiin!
18
2312
Vastaukset
- taalojaontarpeeksi
Älä hulluja puhu , ei täältä alle 300,000€ saa muuta kuin tontin ja ulko WC:n kokoisen kopin.
- HomeisetKusiliiterit
Ei kai kukaan luvian kusiliitereistä maksa yli kymppitonnia. Omatoimi rakentajien paskasti rakentamia omakotitaloja. Vanhoja kalsareita eristeinä seinissä.
Etuovi.cominkin hinnat on täyttä pelleilyä ja idioottien "kepillä jäätä" kokeilua. Fantasiahintoja, oikeat arvot -50% verrattuna pyynteihin.
- Oletväärässä
Tossa nyt ei ole mitään järkeä...hah hah. Taitaa olla toiveunta.
- kiinteistökunkku
Idiootteja ja kusetettavia on aina löytynyt , ainakin näihin päiviin asti.
- asasasas
joku kuulemma asuu vielä tänä päivänä Luvialla, ja vuokralla? miksi?
- puhutaanpa.totta
Kyllä täällä mökkitontitkin autotien päässä maksavat 150,000 ja saaressakin vesimatkan päässä 90,000 . Omakotitalot 150,000-290,000 jos vähänkin on kohtuullinen tontti , eikä sijaitse missään suo-alueella tai savimontussa.
- turhahuudellataas
Täällä huutelee ne ihmiset ketä ei omista mökkiä tai asuntoa Luvialla, joten älkää te olko murheissanne sillä ette menetä mitään kun ette omistakaan mitään.
- sivustaseurannut
Oikeassa olet kuolinpaidassa ei ole taskuja , mitään ei mukaan saa tuonpuoleiseen. Mutta perikunta ja perijät kyllä hymyilevät maireasti hautakumpusi vierellä ja ihmettelevät tyhmyyttäsi.
- Haavanen
Niin, jos ja kun kalakasvattamo tulee lähi huviloilla ei tee mitään, haisevat rannat lokin paskaa rannat täynnä, kala ruljanssi alkaa rauha on mennyt huviloilla. Ei kiitos en ottasi ilmaiseksikaan sellaista riesaa mistä joutuu maksamaan vielä veroa.
- Kalastelija
Tuo nyt oli hassu kannanotto. Kalanviljely ei pilaa mitään. Päin vastoin se puhdistaa vesistöä. Ympäristön särkikalat syötetään niille ja vedet puhdistuu. Lokit pitää rannat puhtaina eikä suttaa niitä. Kuluttajat saavat halpaa ja puhdasta kalaa syödäkseen. Kasvatuskassit ovat piristys yksitoikkoiseen maisemaan
- vihtorilettunen
Kalastelija kirjoitti:
Tuo nyt oli hassu kannanotto. Kalanviljely ei pilaa mitään. Päin vastoin se puhdistaa vesistöä. Ympäristön särkikalat syötetään niille ja vedet puhdistuu. Lokit pitää rannat puhtaina eikä suttaa niitä. Kuluttajat saavat halpaa ja puhdasta kalaa syödäkseen. Kasvatuskassit ovat piristys yksitoikkoiseen maisemaan
Näin on ja kaikenlisäksi saamme ehkä ihanat merimetsot kalastelemaan altaan reunoille , on siinä sitten lintuharrastajille taas kiikaroitavaa.
- Hawanen
Turhaa itkemistä pitävät nuo lautamökin omistajat, ei sielä ole pakko olla vapaaehtoista se on, vai meneekö salaryyppypaikka myyntiin, ei noista kutumökeistä mitään saa.
- merimetso
Ihan on oikein teille mahtaileville paskantärkeille junteille!!!
- fisuliini
On niintä ihan hirveitä hintoja pyydettykin. Samat töllit myynnissä fantasiahintaan kuukaudesta toiseen. Kiva nähdä mitä niille tapahtuu kun kalankasvatus pääsee kunnolla käyntiin.
- kesäuimari
Mökeistä niin tiedä , mutta ainakin Laitakarin yleisellä uimarannalla on ollut vilkasta viime aikoina , ihmisiä ranta täynnä ja uimassa . Sitä kyllä ihmettelen onko rannan parkkipaikka muuttunut asuntoautojen leiripaikaksi ja uimarit joutuvat parkkeeraamaan autonsa venepaikkojen vuokraajien paikoilla , eikö kieltomerkkejä voisi asettaa uimarannalle . Vielä enemmän ihmettelen kuuluuko Merihelmen vuokraajalle myös käyttöoikeus yleisellä uimarannalla, omien bisneksien järjestämiseen ja alueen varaamiseen omaan käyttöön . Olen aina luullut että se on yleinen uimaranta kuntalaisten ja veronmaksajien käytössä , ainakin ennen oli , vaikka oli vähän vaatimattomampikin ja rauhallinen .
- Raharaha
Samaa ihmetellyt. Luviameininkii. Sukunimi riittää joskus mihin vaan törkeyksiin.
- Yrittäjävastainen
Ranta on yleinen ja laituri, kaikkien käytössä. Mihin omiin bisneksiin käyttävät? Merihelmen asiakkaat saavat käydä myös uimassa. Olishan sekin kunnalta veto että vuokraavat saunan mutta asiakkaat eivät saa käyttää rantaa kuten muut. Eurajoen touhua kun kattelee vois niinkin tehdä ja ottaa yrittäjältä rahat pois.
- Ei.kukaa
Siin on oltu eilen/tänään viihteellä, ja nyt on aika haukkuu luvialaiset nimimerkin takaa, kyl näkee et on jossakin maakellaris siitetty ja kasvatettu.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026738
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t324038törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303465Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3871853- 331428
- 321389
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi491169Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111016Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11960- 42909