Kumpi on parempi ratkaisu, ostaa USB-littäntäisen vai perinteisen verkkoliitäntäisen ADSL-modeemin kannettavaan koneeseen? Hyvät ja huonot puolet? Onko esm. USB systeemi hitaampi? Mikä olisi hyvä modeemi? Kokemuksia?
Ulkoiset ADSL-modeemit
mikaela
91896
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Usb modeemi kuluttaa jonkin verran koneen tehoja.
Ulkoinen modeemi, missä on yksinkertainenkin NAT-palomuuri lopettaa hyökkäykset koneellesi melko tehokkaasti.
Huomio ostaessasi, että laajakaistayhteyksien nopeudet voivat kasvaa yli 8 megan, ja osa modeemeita ei toimi yli 8:lla.
Josko pitäisi vaihtaa 'ilmaimen' ADSL-modeemi..
Taitaa löytyä jokaisen valmistajan mallistosta jo.
Eli eikun vertailemaan hintoja ja ominaisuuksia.
Käy vaikka tuolla www.telewell.fi tutkimassa malleja
......
Mulla on TW-EA100B USB-motukka. Etuna on se, ettei tarvitse omaa virtalähdettä ja on todella pienikokoinen. Ainoa "vika" on se, että ei aina aamuisin (jostain syystä) nouse ekalla kerralla linjoille, vaan kone on käynnistettävä uudelleen. Noustuaan linjalle toki toimii hyvin yhteyttä katkomatta. Ja tietysti tarvii softa-palomuurin. Toki siihen saa NAT:n (osoitteenmuutos) päälle. Varmaan parempia vehkeitä on, mutta mulla tämä on ihan OK.
monissa (niinkuin minulla) on molemmat liitännät mutta kallistuin verkkoliitännän puolelle silti, siitä on myös nätti jatkaa toiselle koneelle yhteys
Jos haluat pelata varman päälle niin ulkoinen. Tuo USB saattaa toimia hyvin mutta useilla se temppuilee.
En kyllä suosittele USB liitäntäisiä. Niissä on aika monella ongelmia.
Verkkokortti on tehty verkkoliikennettä varten. USB sopii hyvin printterille, skannerille, näppikselle ja hiirelle. Ei verkkoliitännäksi.
Itse olen työni puolesta saanut tutustua sekä USB- että verkkoliitäntäisiin ulkoisiin modeemeihin ja sen kokemuksen perusteella voisin suositella verkkoliitäntäistä modeemia.
USB-liitäntäinen modeemi vaatii aina laiteohjaimen asennuksen, josta on muutamia hyvinkin huonoja kokemuksia. Verkkoliitäntäisessä modeemissa sitä ei tarvita.
USB-liitäntä muodostaa jonkinasteisen pullonkaulan tiedonsiirrossa, verrattuna verkkoliitäntään. Joten, siitäkin syystä suosittelen verkkoliitännäistä modeemia.
Ja mitä noihin itse modeemeihin tulee, niin itselläni ei ole kokemusta kuin Telewellin ja Zyxelin laitteista. Telewell on siitä hyvä, että laatikosta löytyy käyttöohjeet myös suomenkielisenä. Muuten näiden valmistajien laitteet ovat tasavertaiset, suosittelen kumpaakin.
-Jari-