Jos ihminen on oikeasti fiksu, niin miksei hän käytä energiaansa johonkin parempaan tutkintoon? Lääkis, oikis, DI, löytyyhän näitä. Mutta kauppis? Miksi ihmeessä?
Työtilanne ei ole alalla hyvä, ja ison osan kauppislaisten töistä hoitaa nykyisin tradenomit. Mikä taas taitaa ottaa melkoisesti yliopistomaailman amiksia, eli ekonomeja pattuun.
Valaiskaa minua.
Miksi kukaan välkky hakisi kauppakorkeaan?
18
604
Vastaukset
- miksinnii
Niinpä. Onhan sekin jokin tutkinto. Joku kai arvostaakin. Mutta mitään tylsempää on mielestäni kyllä vaikea keksiä. Mikä siinä kiinnostaa?
- jonneja
Mitäs täällä viime vuoden pellet huutelee, jotka eivät päässeet sisään ja nyt hakevat AMK:iin?
- ShabraPraprarom
Kirjoitetaan AMKiin. Vai lausutko tuon "aa äm koo iin?"
Ei tulisi mieleenkään hakea kauppikseen.
Kauppislaiset eivät tunnu koulujaan vertaillessaan ymmärtävän sitä, ettei kauppislaisia arvosta kuin toiset kauppislaiset.
- Kylters
Siellä on taas jollain kovat psykoosit päällä, monestiko oot kauppikseen jo hakenu ja epäonnistunu? @Sririrracha
- nillinnallin
Kauppiksella ja AMKlla ei paljon eroa ole. Kukaan välkky ei hae kumpaankaan. Oikeat yliopistot on enemmän välkkyjen mieleen. Mutta tarvitaanhan kauppamiehiäkin.
Tunnen useita kauppamaistereita, jotka ovat opiskelleet sitten toisen tutkinnon aivan muulta alalta ja ihmettelevät, miten viitsivätkin aikoinaan sitä kauppahömppää. Se vain ymmärtämättömän nuoren korvissa kuulemma kuulosti niin jotenkin isolta, mutta osoittautui aivan vähäarvoiseksi.- nytjonnet
Hohhoijjaa. Kauppis ja AMK ovat kuin yö ja päivä. Kauppiksesta voi valmistautua niitä "turhia jäbiä" jos lukee siellä jotain johtamista tai markkinointia. Yksikään AMKilainen ei pärjäisi yliopistotason taloustieteessä, rahoituksessa tai edes siinä laskentatoimessa. Vain AMKilainen voi väittää, että kauppis ja AMK eivät eroa paljoa.
- Juupajuu--
Jotkut todellakin opiskelevat sitä, mistä todella ovat kiinnostuneita, toiset opiskelevat pelkän rahan ja hienon tittelin takia.
Opiskelu voi kuitenkin olla aika puuduttavaa jos opiskeltavasta aiheesta ei ole tippaakaan aidosti kiinnostunut saati sitten alan työtehtävistä tai jos tuntee henkisesti kaiken aikaa kuuluvansa aivan eri ammattialalle riippumatta palkoista ja hienoista titteleistä. Kalliiksi tulee itselle ja yhteiskunnalle opiskella vain jotain, että todistelisi kaikille olevansa kovinkin välkky, vaikka todellisuudessa inhoaisi koko alaa. - fhsjdwdfx
"Yksikään AMKilainen ei pärjäisi yliopistotason taloustieteessä, rahoituksessa tai edes siinä laskentatoimessa."
AMKilaiset ovat keskimäärin varmaankin vähemmän välkkyjä kuin kauppislaiset, mutta kyllä jotkut heistä varmasti pärjäisivät. Toisekseen minkä muun tasoista taloustiedettä tiedät kuin yliopistotasoista? - fhsjdwdfx
Ja lisäksi kauppisten taloustiede -linjoilta valmistuu vain pellejä. Oikeat taloustieteilijät tulevat Helsingin valtsikasta.
- rtyyert4etw4e
fhsjdwdfx kirjoitti:
Ja lisäksi kauppisten taloustiede -linjoilta valmistuu vain pellejä. Oikeat taloustieteilijät tulevat Helsingin valtsikasta.
Nämäpä loistavai argumentteja siihen, miten AMK ja kauppis ovat samalla viivalla. Ei kun...
- fhsjdwdfx
"Ja lisäksi kauppisten taloustiede -linjoilta valmistuu vain pellejä. Oikeat taloustieteilijät tulevat Helsingin valtsikasta."
Minä en kirjoittanut tuota, joku pelleilijä taas liikkeellä. Kauppisten taloustiedelinjat ovat laadukkaita tieteen tyyssijoja. Siellä on paljon ansiokkaita professoreja, myös niissä maakuntakauppiksissa. - opiskeluatosissaan
Kun/jos opiskelee niin ennenvanhaiset ns.opiskelija elämä on historiaa.
Nykyään täytyy Opiskella tosissaan, kun kilpailu on kovaa työmarkkinoilla.
Et pärjääkkään asteikolla 0-5 millään( 0= hylätty) 1 tai2 arvosanoilla 3 = siinä kintaalla.
AMK:ssa kaikki tuodaan koulu tyylisesti eteen ja päivät kuin lukiossa.
Yliopistossa opiskele ihan itsenäisesti ja teet opiskelu suunnitelmankin ihan itse.
Opintopisteitä joudut keräämään 60/6kk:ssa jos olet Kelan rahoituksella koulussa.
Tietysti mahdollista viettää ns, opiskeluelämää, mutta numerot ja jälki on sitten sen mukaista. - highiq
Ei kiinnosta likaisten ihmisten sairaudet, eikä tylsien lakipykälien viilaus, eikä DI varma tie työttömyyteen. Jos oikeasti haluaa oppia elämästä opiskelee kansista tai psykologiaa.
- Bullbear
Rahoitus on mielestäni aika kaukana kuivasta. Yhdistää mm. psykologiaa, matematiikkaa ja rahan tekemistä rahoitusinstrumenteilla. Taloustiede on myös erittäin mielenkiintoista ja yleissivistävää.
- mieluummi
Raha on vain väline. Mutta tee sinä rahaa, minä haluan mieluummin tietää, mitä elämässä tapahtuu todella. Mieluummin olen kuin omistan.
- Pellehommaa
Kaupallinen ala helvetin tylsää, sitä opiskelevat vain pellet ja pinnalliset egon buustaajat.
Ei kiinnosta myöskään likaiset, sairaat ihmiset, sairaalan ja kalman haju, sairaiden pultsareiden, narkkien tai perverssien kalapuikkoviiksien kopelointi. Aina löytyy joku hullu potilas tai ammattivalittaja, jolle ei ikinä mikään kelpaa, vaikka kaikki tehty niin hyvin kuin pystytään. - zetbee
"Miksi kukaan välkky hakisi kauppakorkeaan?"
Ei miksikään! Kukaan välkky ei hae kauppakorkeaan. - kaukojuhanantalot
Välkky poistuu suomesta kuten mika häkkinen eikä ikinä palaa takaisin. Pankkiin jos haluaa töihin voi mennä kauppakorkeakouluun, pieniin ja keskisuuriin puljuihin ei ekonoomeja tarvita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622572Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999859Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.547748Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va1016526SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936237Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675851Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615340Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515233HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1234884Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074584