Hei,
minulla on noin puoli vuotta vanha orkidea, joka tiputti kukkansa aikaa sitten, mutta piti kuitenkin kolme kukkavartaan elossa. Kolmisen kuukautta sitten yhteen kukkavarteen alkoi kasvaa keiki, jossa on nyt jo kaksi lehteä ja kolmas tulossa, juuria sillä ei kuitenkaan ole vielä lainkaan.
Viikko sitten huomasin, että orkidean alimmat lehdet nuupottavat, mutta jatkoin kastelua tavalliseen malliin (upotuskastelu kerran viikossa). Eilen päätin, että en halua emo-orkidean kuolevan ainakaan ennen kuin keiki on ehtinyt kasvattaa itselleen juuret. Niinpä otin orkidean ulos ruukusta ja huomasin, että miltei kaikki juuret olivat pilalla. Ruskeiden juurten seasta löytyi vain noin neljä vihreää juurta, jotka näyttivät olevan myös huonokuntoisia ja yläosastaan ruskeita.
Laitoin orkidean uuteen kasvualustaan ja kastelin pitkään. Mitä voisin vielä tehdä, jotta orkidea kasvattaisi uusia juuria tai saisi tarpeeksi vettä lehtiensä virkoamista varten? En millään haluaisi, että emokasvi kuolee, sillä keikihän kuolee siinä samalla. Hyvät neuvot olisivat siis tarpeen.
Orkidea tekee keikiä, mutta kuolee itse. Mitä teen
3
1197
Vastaukset
- pikkuisenparempi
Vähennä kastelua.
- Miltonia
Kannattaa kokeilla myös kevyttä vedellä sumuttelua iltaisin. Ainakin itsellä on tehostanut juurien kasvua... :)
Jostain luin myös joskus et hätäkeinona voi laittaa kirkkaaseen muovipussiin koko kasvin esim. puhtaan rahkasammalen kanssa ja pohjoisikkunalle. Sitä en sitten tiedä että toimiiko. Onhan orkideasi valoa läpäisevässä astiassa eikä suojaruukun sisällä. "Juuret tarvitsevat valoa, että pysyisivät vihreinä ja elinvoimaisina. Sumutellessa katso, ettei lehtihankoihin jää vettä, kuivaa se talouspaperilla, ettei lehden tyvi märkäne. Minulla on kymmenvuotias orkidea, joka on tehnyt keikin,joka on tehnyt myös keikin eli "lapsenlapsen". Kesäksi vien keikkumaan omenapuun oksistoon. Kuusi orkideaa tänä keväänä odottelevat pihalle pääsyä. Kasvualustan olen vaihtanut noin kahden vuoden välein, männyn kaarnaa, koivun nilaa tuohen ja puun välistä ja puuhiiltä pieniksi paloiteltuina. Laimeaa kukkalannoiteliuosta "uittamalla" parin viikon välein, uitto viikottain kuitenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42859