Vahingonilo osa pyhäjärvisen sielunmaisemaa

Outo henkinen ilmasto pyhäjärvellä, suurinta tyydytystä tuntuu tuottavan aihe, kun joku tuttu epäonnistuu, kompuroi tai joutuu ahtaalle elämässä.
Liekkö meillä esimerkkien voima ollut osaltaan sysäämässä ihmiset kyräileviin kerhoihin?
Vahingonilo ja kateellisuus kulkevat käsi kädessä. Minulla oli ystävä, joka oli erittäin kateellinen lähes kaikille ja samaan syssyyn erittäin vahingoniloinen. Kertoi seikkaperäisesti toisten epäonnistumisista, paisutteli niitä ja naureskeli. Kateutta aiheutti esim. toisten rakkaussuhteet, menestys, palkka ja omaisuus, kesälomat, matkat, ulkonäkö jne. Syitä löytyi kyllä.
Iloinen hän oli, kun joku tuttava epäonnistui missä vaan, esim. ihmissuhteissaan, ruuanlaitossa tai lasten kasvatuksessa.

Mikään ei vahingoita lasta niin paljon kuin julkinen naurunalaiseksi joutuminen. Ennen pahantekijät isuivat kirkonmäellä jalkapuussa väestön naurun ja pilkan kohteena. Yhteisörangaistus naurun lisäksi oli yhteisöstä poissulkeminen. Sitä monet perheet yhä harjoittavat niin että vilkas tai toisessa ääripäässä syrjäänvetäytyvä lapsi voi joutua koko lapsuutensa kestävään paheksunnan ja syrjinnän ilmapiiriin.

Polittiinen vahingonilo on oma lajinsa ja pyhäjärvellä siitä on kehittynyt suorastaan hengenvaarallinen risteytymä, ellet laula samaa laulua, kuin "johtoryhmä" niin olet yhtä kuin kuollut.
30591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Poliittinen vahingonilo on kuin epidemia, virus tai flunssa aalto. Sitä täällä näkyy viljeltävän. Ei mitään hyvää sanottavaa, muuta kuin haukkumista. Rakkikoirat huonosti kasvatetetut ja kouluttamattomat, sivistymättömät haukkuvat. Ja tarkoituksella. Sitä tämä keskustelunpalstan sisältö on aika pitkälti. Vastaavaa ei muilla keskustelupalstoilla näy.

Äänestä

Totta, niin totta. Mihin ihmeeseen ovat hävinneet sivistyneet ja toistensa kunnioitusta esimerkkinä näyttäen ja arvostaen esiintyvät valtuutetut itse etujoukoista? Vai onko polititikasta tullut jo niin leipälaji ja elämäntarkoitus eräissä piireissä, ettei silleole väliä, mitä suustansa sammakkoina päästää?
Vahingonilo se on jo perustus, se on mielentila ja elämänvoima.

Äänestä
  • Valtuutetetuista ei ollut kyse. Politiikka on leipälaji, ei elämäntarkoitus vaan asioiden hoito. Vahingonilo on sairasta, skitrofeenista toimintaa, jolla haukutaan politiikantekijöitä, haukutaan kuin rakkikoirat kansansuusta, vaikka politiikkaa tekevät parhaansa, ne valtuutetut, valitut.

    Äänestä

"Empatia ja sympatia eivät ole sama asia, vaikka niitä usein käytetään synonyymeinä. Sympatia on myötätuntoa, toivetta siitä, että toinen olisi onnellisempi tai että hänellä olisi parempi olla.
Sympaattinen ihminen ymmärtää toisen tunteita ja pyrkii myös tuomaan myötätuntonsa esille. Sympatialla tarkoitetaan usein muiden ihmisten tunteiden ymmärtämistä surun ja kärsimyksen hetkellä.
Empatia on eläytymistä toisen tunteisiin ja kohtaloihin, kykyä asettua toisen asemaan, kykyä todella aidosti tuntea toisen tunteita. Empaattinen ihminen ikään kuin astuu toisen ihmisen asemaan ja kokee maailman hänen tietoisuutensa ja tunteittensa kautta. Empatian avulla ihmiset voivat jakaa toistensa kokemuksia. "

Äänestä

Sanokaa+minun+sanoneen,+että+tämän+päivän+paikallislehti+antaa+valtaisan+sysäyksen+käydä+vahingonilon+voimalla+räkyttämään+vain+yhden+listan+henkilöitä+,+tehden+vahingonilonvarjossa+muut+syypäiksi,+poispäin+omasta+onnettomasta+vaalikauden+saldosta.Huolenpitäjien+miltei+koko+ryhmä+ja+apupuolueiden+pääosan+esittäjät+lysmyävät+varjoissa,+ja+vaeltavat+puskissa+sekä+ruokkivat+äänestäjiä+vahingonilosta+kumpuavilla+tehosteilla.Olen+niin++pettynyt,+niin+100%+pöyristynyt++mahtiluottamushenkilöiden+suorituksiin+ja+siihen,+miten+he+pistivät+ensitöikseen+päreiksi+lukuisat+lainmukaan+tehdyt+päätökset,+turmelivat+kuntakodin+hajottamalla+kostonvoimalla++ymmärryksen+sisältäpäin,+ja+tämä+suuronnettomuus+tehtiin+tarkoitushakuisesti+valtapuolueiden+toimesta!Vahingonilo+ei+ole+minun+tunteeni+nyt,+olen+vihainen+ja+raivoissani,+että+kuntalaisten+antamalla+avoimella+valtakirjalla+sallittiin++toimittaa+jonkun+omia+kalavelka-+mielitekoja+mielinmäärin!

Äänestä
  • Mitähän tuokin tarkoittaa? Pyhäjrven Sanomissa oli paljon asiaa monelta kantilta. Vahingonilo on nyt kirjoittajan omassa mielessä ja päässä. Huomasittehan päätoimittajan kirjoituksen. Se on ihan oikein. Hän lehdessä tekee toimitukselliset ratkaisut. Ei sinne muut voi sanella.

    Äänestä

En sano sinun sanoneen juuttaan joutilas!!Haistakaa lokin perse.

Äänestä

Hmm..milläs korkeudella kukkulan kukko tahi kekka kana lentää, meinaan kun siltä on katkaistu kaula?

Äänestä

Ennakkoäänestys+ns.+Selänteen+alueellaPhj+1602+=35,8%Hpj+1653+=29,7%Rjärvi+772+=33,2%Kmäki+665+=32,6%Pyhäjärviset+äänestivät+ykkössijan+prosenteissa+ennakkoon,+tuloksi++vai+tuhoksi?

Äänestä

Olen iloinen että Pyhäjärven Sanomat sijoitti samalle sivulle (3) kaikki tärkeät asiat vaaleja ajatellen! Ja vielä vaaliviikolla! Toisaalta tuota samaahan se on ollut jo monta vuotta. Proo valittaa ja HO hylkää valitukset! Ja Proo puolustelee, että pitää tehdä laillisia päätöksiä, eikä saa tehdä muotovirheitä, niin ei tartte valittaa! Niinpä niin!!! Raija tili-ihmisenä vois laskea paljonko turhat valitukset on maksanut Pyhäjärven kaupungille (yli 100 kpl)! Jokaista valitusta kohden pitää valmistella vastineet (1-3 kpl)! Vastineen teko ei ole helppoa edes hyvin kunnallislait tuntevalle (kuten Veikko)! Väitän että 1 työpäivä ei edes riitä yhteen vastineeseen kun pitää varmistaa lakikirjasta pykälät ym...! Muisini mukaan eräs entinen kaupunginjohtaja vaati yhdestä vastineesta (n. 1 A4:nen) hallinto-oikeudelle 9.000€ korvauksen, ja hallinto-oikeus hyväksyi sen! On tämä hommaa!

Äänestä
  • Lieneekö Pyhäjärven ja muiden kuntien aiheettomat valituskierteet saaneet aikaan sen, että Hallinto-oikeus ja Korkein Hallinto-oikeus on ruvennut määrittelemään korvauksia, jotka tulevat valittajien maksettavaksi. Se on vain pieni summa korvaukseksi siitä, millaisen työmäärän aiheettomat valitukset saavat aikaiseksi. Eikö rahasta todellakaan ole väliä?

    Äänestä

Onko aihetta arvioida kerrankin oikeaa kustannusaiheuttaja-osoitetta eli Phj viranhaltijoiden VALMISTELUN HEIKKOUTTA, jos kerran on syytä epäillä lainmukaisuutta ja valituksenaihetta syntyy?

Luottamus valmistelun lakiosaamiseen on rikki, lieneekö syynä pitkän ajan hallintokulttuurin sivustaohjaus, siis hyvin perustavaa laatua oleva ongelma, joka näyttää synnyttävän toistuvasti kiljuttua lisäongelmaa.

Valmisteleeko johtava virkamies/-miehet asiat osaltaan niin tarkoin, ettei jää "laintulkinnan" epäilyksen varaa.
Vai mitä?

Äänestä

Pohjois-Suomen hallinto-oikeus on antanut päätökset kaupunginvaltuustomme äänestys päätöksellä syntyneeseen Rinnevaaran ja kaupunginväliseen sopimukseen. Tässä sopimuksessa on kolme eri päätöstä. Hallinto-oikeus niputti ne kahteen . Hallitus toi ne valtuuston käsittelyyn toinen toistaan sitovana, pykälät 91 ja 92 niputettiin, olivat tiedoksisaattoja. ja 93 eli varsinainen sopimus jäi omaksi päätökseksi.On muistettava että Veikko Tikkasella ei ollut virkaa 5.7.2015 kun hän nimitti Pirttikosken viranhaltija päätöksellä tarkistamaan Rinnevaaran vaatimusten oikeellisuuden.Uskallan epäillä koko kuvion läpikäynnin tällä sunnuntaina 5.7.2015 päätöksellä. Ja mikä vielä pahempaa että kaupunginhallitus tuo koko tuollaisen sopimuksen ja maksaa maltaita aivan heinäkuun loppuun tätä vuotta. Tuolla sopimuksen rahalla olisi autettu monia vanhuksia, heikossa taloudellisessa asemassa olevia perheitä, työttömiä ja niin edelleen. Yli kahdensadantuhannen rahanmenetys tai oikeammin lahjoitus että ihminen saadaan ulos.Ootteko muuten laskeneet että Rinnevaaralle on maksettu jo töppäilyjen jälkeen tekemättömästä työstä jo kaikkiaan menneneekö yli seitsemänsataa tuhatta lomineen ja sosiaalikuluineen sitten vielä käräjäkulut ja muut korvaukset. Ei tällaiset asiat kuulu kuntalaisten maksettavaksi. Ihmisen olisi tullut saada tehdä virkaansa. Entäs sitten tämä toinen tapaus Tikkanen virattomalle miehelle maksetaan palkkoja, missä on ollut tämän vaalikauden moraali ja laillisuus ? Tätä voidaan kysyä hallitusten puheenjohtajilta!!!!
Sitten oli vielä minulle valittajana periaatteellinen hallituksen pöytäkirja, tulen käsittelemään asian kunhan saan viralliset päätökset. Koski sairaalamme kalustohankintaa, outo homma kokonaisuutena, mutta meillähän tätä riittää.

Äänestä
  • Rinnevaara, Rinnevaara. Rinnevaaraaa. Niin sitä pitää. Tärkeetä on, mutta kelle ja miten.

    Äänestä

  • Hyvähyvä lisää vain käräjiä ja valituksia. On se hyvä, että jotkut ehdokkaat tuovat näin selvästi tulevan kauden tavoitteensa esille. Jokainen äänestäjä voi sitten itse kohdallaan miettiä minä asian puolesta kannattaa ainoa äänensä uhrata.

    Äänestä

  • Miten se Hallinto-oikeus antaa Tikkasen tehdä kaupunginjohtajan viranhaltijapäätöksiä Pirttikoskesta, kun muutama viikko sitten tuli Hallinto-oikeuden päätös, jossa HO kumoaa Tikkasen tekemät viranhaltijapäätökset, koska Tikkasella ei ollut virkaa enää 5.7.2015 Korkeimman hallinto-oikeuden päätöksen tultua voimaan ja todettua, että virka oli Rinnevaaran KHO:n antopäätöksellä.

    Kuka tällaisen päätöksen "kiireisesti" tilasi niin, ettei HO ehtinyt katsella aiemmin tekemiään päätöksiä samaisesta 5.7.2015 ajankohdasta.
    Nyt Malilalle annetulla päätöksellä " ei haittaa", vaikka kaupunginjohtajan päätöksen olisi allekirjoittanut kuka tahansa" kadun tallaaja". Muutama viikko sitten 5.7.2015 Hallinto-oikeus kumoaa Tikkasen johtajapäätökset
    lainvastaisina, koska Tikkasella ei ollut kaupunginjohtajan virkaa Pyhäjärvellä.

    Tämä on mielenkiintoinen lähettää KHO:lle tutkittavaksi ja ratkaistavaksi.

    Äänestä

Te kaksi edellä kirjoittajaa tunnutte kannattavan kaupungin varojen tuhlailua. Kyllä kannattais miettiä. Malila on selkeästi kirjoituksissaan tuonut esille kehittämis asiat. Tuntuu haluavan ettei kaupunkilaisten rahoja hukata miten sattuu ja makseta mitä sattuu. Myös me ammattiliittolaiset emme hyväksy maksuja ilman työtä.

Äänestä
  • Rinnevaara on aikoinaan alllekirjoittanut työnantajansa kanssa sovintosopimuksen Molemmat osapuolet ovat velvolliset noudattamaan sopimuksia. Ovat varmaan niin tehneetkin. Siinä ei pitäisi olla nokankoputtamista. Kaikkien osapuolten on aika katsoa eteenpäin. Sitä mekuntalaiset toivomme päättäjiltämme.

    Äänestä

Sanoisipa 180 astetta sitten mitä tahansa, siihen tahi tähän, vitelikköön kyllä meni kokeneiden suursavotassa laillisuus ja kuntalaisten yhteisten varojen tärväys tarkoitukseen sopivasti omien etujen valvonnassa.

Ostatettiin huoneistoja, kaivatettiin parkkipaikkaa useaan otteeseen, haalittiin hanketarkkailijoita hurmoshengessä ja buukattiin käypäläislääkäreitä, siinä sitä on pirunpellon köyhänperintöä vaikka naapureille antaa.

Äänestä
  • Valittaminen, se kannattaa aina. Työt ja hankkeet saa siirtymään, saa itselleen näkyvyyttä, voi sanoa, oikein tein, vaikka olinkin väärässä. Siitä seuraa , että kehitys pysähtyy ja kaupungin aukkaat kyllästyvät. Sellaista on valittamisen kova kulttuuri. Meinaan, kokemusta on.

    Äänestä

Kaupunginhallitusten v 2013 -2017 , niin Tikanmäki & kumpp sekä Kauranen & kumpp kokoonpanoilla, olivatpa kaupunginjohtajina sitten järjestyksessä kuin vaan sanoen joko Tikkanen-Rinnevaara-Lehtosaari-Tikkanen-Kiviniemi ja hallintojohtajina Rantanen-Ranto-Kiviniemi- mallilla niin sekundaa tuli ja lisää vielä tulee.

Mukamas lähtivät vanhoissa miehissä korjaamaan kunnantalouden, Selänteen kulut aikoivat pistää kuriin, kaikessa päätöksenteon ja hallintokulttuurin (onko se demokratia toiselta nimeltä), niin hupsista keikkaa?? Otetaanpa mikä tahansa näistä osa-alueista, niin kunnan kupit ja lusikat ovat viittä vaille valmiina jaettaviksi naapurien kesken.

Ettei se ollut tarkoituskin?
Meinaan, jäljellä on vain savuavia raunioita, koska niin totaalisen lopullisesti pöytää pyyhittiin toinen toisensa kunnioittamattomuudella, heikolla yhteistyöhengellä ja kulissikähminnöillä.

Äänestä
  • Miksihän Raija ei vertaile Pyhäjärven lukuja muiden naapurikuntien lukuihin? Johtuuko siitä että meillä menee kuitenkin paremmin kuin heillä! Onneksi sairaaloita eikä lastentaloja rakenneta joka vuosi! Nyt kun alkaa miettimään niin onhan katukuva muuttunut nykyisellä valtuustokaudella! Ja tulee vielä muuttumaan! Kunhan saadaan uusi 6-kerroksinen kerrostalo ja mitä tapahtuu entiselle Valintatalolle. Puretaanko pois ja tilalle uusi komea liike/asuinrakennus. Uusi sairaala, uusi lastentalo, torin seutu on uudistettu ja vaikka mitä! Toivottavasti kehitys jatkuu myös tulevalla kaudella, ilman jarruja!

    Äänestä

Pro palauttaa Rinnevaaran virkaansa.

Äänestä
  • Onko tuo Pro Pyhäjärven vaaliteema numero 1?

    Äänestä

Kyllä- äänestin Pro n ehdokasta ennakkoon, senverran sanon että olisi uusi sinne päätöksentekoon. Toivotaan kaikki että pääsee vaikka ainahan uuden lievähankaluus onkin. Ketäs te äänestitte, kertokaa tähän alle rohkeasti vaan. Konkaria vai uutta ja minkäpuolen edustajaa ?

Äänestä
  • No en ainakaan proota äänestä, vaikka ei olisi muita ehdokkaita niin en varmasti sille porukalle ääntäni anna, ennen muutan paikkakunnalta pois ja vikkelään, yäk

    Äänestä

Proon ykkösvaali teema on työttömyyden nujertaminen, eikä ollenkaan luottamushenkilö vetoisena kuten nyt monet kymmenet vuodet ootte tehneet. Kaikki raha on mennyt kuin kankkulan kaivoon.

Äänestä
  • Onko se mitäänettevoi - nimimerkki vetoinen. Ei kiinnosta.

    Äänestä

Heikot on eväät kapuloiden heittelijöillä kansanliikkeen suuntaan, joka puolelta kaluttu elävä ihminen on mennyt "nauttimaan" kotihoidon kk-palkkaa, jota on käsittämättömän sopimusfarssin mukaisesti vielä heinäkuuhun jatkuen.!

Eli hänen (exkj) osalta sytykekipinät ovat kuihtumaan päin, samoin vaaliprobakandan väsyneet hokemat. Mutta jos sinä, ja jotkut muut, haluatte jatkaa hokemista, sen kun, pissitte sillä yhä epätoivoisemmin omiin muroihinne.

Vaaliviikkojen jutusteluviestit ovat hyvin samansuuntaisia, sopimusmiljoonan "pyhäjärvisten tahdonmukaan mukamas" runnoneet henkilöt ovat pääosin ei-listalla, ja pyhäjärvisten puolesta, vaikka turppiin ovat myös saaneet, enemmistönä kyllä-listalla.

Heinäkuussa tai elokuussa, ellei aiemmin, pyhäjärvisten äänestäjien-veronmaksajien keskuudessa voi palaa jo muidenkin hihat, kuin niiden kahdeksan, jotka ovat kirjoissa ja kansissa Ylivieskan käräjille kutsuttuina.

Toivon totisesti, että oikeus istuu totuuden pohjalta ja laskee kirveen puun juurelle.

Äänestä

MENEE VIISASKIN VIPUUN
Vipu on ansapyydys. Vahingossa voi älykkäämpikin tehdä tyhmyyksiä ja joutua vaikeuksiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huumorihukassa kirjoitti:

Outo henkinen ilmasto pyhäjärvellä, suurinta tyydytystä tuntuu tuottavan aihe, kun joku tuttu epäonnistuu, kompuroi tai joutuu ahtaalle elämässä.
Liekkö meillä esimerkkien voima ollut osaltaan sysäämässä ihmiset kyräileviin kerhoihin?
Vahingonilo ja kateellisuus kulkevat käsi kädessä. Minulla oli ystävä, joka oli erittäin kateellinen lähes kaikille ja samaan syssyyn erittäin vahingoniloinen. Kertoi seikkaperäisesti toisten epäonnistumisista, paisutteli niitä ja naureskeli. Kateutta aiheutti esim. toisten rakkaussuhteet, menestys, palkka ja omaisuus, kesälomat, matkat, ulkonäkö jne. Syitä löytyi kyllä.
Iloinen hän oli, kun joku tuttava epäonnistui missä vaan, esim. ihmissuhteissaan, ruuanlaitossa tai lasten kasvatuksessa.

Mikään ei vahingoita lasta niin paljon kuin julkinen naurunalaiseksi joutuminen. Ennen pahantekijät isuivat kirkonmäellä jalkapuussa väestön naurun ja pilkan kohteena. Yhteisörangaistus naurun lisäksi oli yhteisöstä poissulkeminen. Sitä monet perheet yhä harjoittavat niin että vilkas tai toisessa ääripäässä syrjäänvetäytyvä lapsi voi joutua koko lapsuutensa kestävään paheksunnan ja syrjinnän ilmapiiriin.

Polittiinen vahingonilo on oma lajinsa ja pyhäjärvellä siitä on kehittynyt suorastaan hengenvaarallinen risteytymä, ellet laula samaa laulua, kuin "johtoryhmä" niin olet yhtä kuin kuollut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu