Lihominen lähiaikoina

Lihonut83kg

Hei. Olen 22v nainen 171 cm ja 83 kg :/ Viime aikoina olen saanut suurimman osan noista kilosta ja nyt pelottaa, että lihon vielä lisää. Liikuntaa semmone kahen kilsan lenkki melkein joka päivä ja karkkipäivänä 200g karkkipussi. Poikaystäväni on kuitenkin alkanut myös viime aikoina keräämään mahamakkaraa, arvioisin painoa kertyneen 12-15 kg. Lihottaako hän minua? Kysymyksiä saa esittää.

4

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jännääm

      Mitä itse pidät siitä että oot lihonut?

    • Jaznedax

      Kiihottaako sua ajatus siitä, että hän haluaa lihottaa sua ? Jos mä olisin sun mies, niin se kyllä mua kovasti kiihottas.

      • Lihonut83kg

        Ei tosiaan kiihota. Haluan pysyä mitoissani.


    • painonkaitsija

      Parin kilometrin kävely ei vielä kuluta mainittavasti energiaa. Tosin parempi se on, kuin ei mikään. Lisää lihaskuntoharjoittelua, vaikka kotona, jollet salille halua. Jos pystyt olemaan 6 pv viikossa ilman karkkia, pystyt olemaan myös sen seitsemännen.

      Parisuhteessa on taipumus lihoa. Puolisoiden terveysriskit muistuttavat usein toisiaan. Eli pitäisi tarkastella ruokavaliota kokonaisuutena. Saat jossain kohti liikaa energiaa kulutukseen nähden. Olet täysi-ikäinen, eli päätät itse, mitä syöt. Voit tehdä erilaisia valintoja kuin puolisosi. Katso ruokavaliotasi kriittisesti, ja karsi tyhjät kalorit pois ja korvaa jollain järkevämmällä vaihtoehdolla. Vihanneksia kannattaa lisätä.

      (Normaali)painon säilyttäminen vaatii vain pientä tahdonlujuutta ja järkeviä päätöksiä arjessa. On oma valinta, nouseeko paino vähitellen ylöspäin vai pysyykö se paikallaan (tai hitaasti laskee, jos niin on tarkoituksenmukaista).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      138
      6295
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      70
      5227
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3270
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      109
      2413
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2018
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1253
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      80
      1174
    Aihe