Lihominen lähiaikoina

Lihonut83kg

Hei. Olen 22v nainen 171 cm ja 83 kg :/ Viime aikoina olen saanut suurimman osan noista kilosta ja nyt pelottaa, että lihon vielä lisää. Liikuntaa semmone kahen kilsan lenkki melkein joka päivä ja karkkipäivänä 200g karkkipussi. Poikaystäväni on kuitenkin alkanut myös viime aikoina keräämään mahamakkaraa, arvioisin painoa kertyneen 12-15 kg. Lihottaako hän minua? Kysymyksiä saa esittää.

4

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jännääm

      Mitä itse pidät siitä että oot lihonut?

    • Jaznedax

      Kiihottaako sua ajatus siitä, että hän haluaa lihottaa sua ? Jos mä olisin sun mies, niin se kyllä mua kovasti kiihottas.

      • Lihonut83kg

        Ei tosiaan kiihota. Haluan pysyä mitoissani.


    • painonkaitsija

      Parin kilometrin kävely ei vielä kuluta mainittavasti energiaa. Tosin parempi se on, kuin ei mikään. Lisää lihaskuntoharjoittelua, vaikka kotona, jollet salille halua. Jos pystyt olemaan 6 pv viikossa ilman karkkia, pystyt olemaan myös sen seitsemännen.

      Parisuhteessa on taipumus lihoa. Puolisoiden terveysriskit muistuttavat usein toisiaan. Eli pitäisi tarkastella ruokavaliota kokonaisuutena. Saat jossain kohti liikaa energiaa kulutukseen nähden. Olet täysi-ikäinen, eli päätät itse, mitä syöt. Voit tehdä erilaisia valintoja kuin puolisosi. Katso ruokavaliotasi kriittisesti, ja karsi tyhjät kalorit pois ja korvaa jollain järkevämmällä vaihtoehdolla. Vihanneksia kannattaa lisätä.

      (Normaali)painon säilyttäminen vaatii vain pientä tahdonlujuutta ja järkeviä päätöksiä arjessa. On oma valinta, nouseeko paino vähitellen ylöspäin vai pysyykö se paikallaan (tai hitaasti laskee, jos niin on tarkoituksenmukaista).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3555
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      108
      2387
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      592
      2266
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2016
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      74
      1664
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1658
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1638
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1512
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1436
    10. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      92
      1401
    Aihe