Ajat on kovasti muuttuneet

Jämsä-Pavi-aatteen-kehto

70-luvulla kaikki Jämsän ja Jämsänkosken rakennus- ja kirvesmiehet oli SKDL:n enemmistön (Saarislaisia) kommunisteja. Isojen kaupunkipaikkojen kommunistit oli taas suurelta osin vähemmistöläisiä (Taistolaisia). Ainoastaan muutama demari mahtui Jämsän jokilaaksossa siihen rakennusmiesten ammattitaitoiseen porukkaan. Vappupuheissa puhuttiin yleviä ja pitkiä puheita työväenliikkeen voimasta ja solidaarisuudesta toisia työläisiä kohtaan. 80-luvun puolivälissä loppui Suomessa "solidaarinen" sanan käyttö. Vai väittääkö joku tosissaan vielä kuulleensa jossain arkipuheessa kyseistä sanaa? Nykyinen SKDL:n perillinen suoraan alenevassa polvessa on nimeltään Vasemmistoliitto. Tämä porukka on hylännyt täysin edeltäjiensä tekemän työn työväenliikkeen jäsenten etujen ajajana. Puolueen nokkamiehet on keskittyneet nuoruudessaan pääasiassa kaikenlaisiin pikku mellakoihin suurissa kaupungeissa ja spraymaalipurkkien lasihelmien kalisteluun ja graffitien maalaamiseen kaupunkipaikoissa. Urheilukilpailuissa heiluttelevat sitten sateenkaarilippua. Kuka pitää nykyään rakennus- ja kirvesmiesten puolta?

3

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pohdiskelijanvikaa

      Eikös se Kokoomus joissakin vaaleissa ilmoittautunut työväenpuolueeksi? Siksiköhän sen kannatus keikkuu puolueitten kärjessä? Onkohan se työväki helposti höynäytettävää porukkaa?

    • valvonta.pitää.olla

      Tähän se on tänä päivänä rakennushomma Suomessa hyvin pitkälti mennyt. Virolaiset tulee rakentamaan uudet rakennukset ja hyville rakennusmiehille maksetaan jopa 10 € tunnilta. Pihatyöt, nurmikot, pihakivetykset ja mahdolliset kivimuurit talon liepeille tekee ja rakentaa romanialaiset työryhmät, joille maksetaan 7 € tunnilta kyseisestä työstä. Kyllä molemmat porukat tekee ihan kunnollista työtä, jos on valvonta päällä koko ajan. Mutta jos valvontaa ei ole, saattaa käydä kuin yhdellä Himoksen lomamökin rakennustyömaalla, kun virolaiset rakensi mökkiä suurimman osan ilman valvontaa. Rakennusmestari kysyi rakennusporukalta, että "tuliko muovit laitettua seinän sisään?" Virolaiset vakuuttivat muovin olevan seinän sisällä. Rakennusmestari sanoi, että "Nyt puretaan yksi seinä auki ja tarkastetaan asia. Mikäli muovi on seinän sisällä, saatte tästä päivällä tehdystä purkutyöstänne ja seinän uudelleen kasauksesta palkan 100% ylityötunneilla". Eihän siellä seinän sisällä mitään muovia ollut. Tähän virolaiset vain tokaisivat hämmästyneenä, että "plastiikka unohtu".

    • rahapoishölmöiltäsanovat

      Eikä tarvi olla edes virolaisia, kun Jämsäläinen firma osaa samat temput.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      219
      5973
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3734
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2587
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      39
      2121
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1902
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      45
      1868
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1765
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1656
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1502
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      33
      1458
    Aihe