Opettaja pakottaa suihkuun?!

Yksisarvisjäätelökakku

Eli haluisin nyt tähän oikeen vastauksen ei mielellää mielipiteitä tai arvailuu vaa iha oikeeta tietoo :) Eli voiko opettaja pakottaa suihkuun liikka tunnin jälkeen? Meillä on siis mies opettaja joten ei ite voi tulla kattomaan suihkussa käyntii mutta sai tietää ettei meiä luokal kaikki käy suihkussa ja pyys siis tekstiilityön opettajan joka on nainen seuraavalle liikka tunnille kattomaan että kaikki käy suihkussa. Ei saa käyttää uimapukuu ja kaikkien tyttöjen pitäs mennä samaan aikaan jote en todellakaan aio mennä vaikka kuka ois pakottamasa ihan liian ahistavaa ja tulisin häpeemään silmät päästä :( Nii siis kysymys nytte on että voiko opettaja pakottaa suihkuun ja onko suomessa mitään lakia että ei olisi pakko mennä?

16

2907

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei voi pakottaa jos sinua ahdistaa.
      Tämä on ehkä fakta.

    • sdfjdsfb342

      Ope pistää pataa

    • Tietäjä22

      EI, suomessa ei ole pakko muutakun kuolla ja aina on useampi vaihtoehto vähintään 2!!

    • Minecrafter02

      Ei ole pakko!!

    • Tytsymummo

      Meillä pitää pestä vaan kainalot ja jalat olen 6lk ja ei kai muissa kouluissa eri sääntöjä pitäs olla😶😶

    • 3Euro70

      Tavallaanhan opettaja ei saisi pakottaa ketään suihkuun, mutta opettaja saa olettaa, ettei kukaan kouluikäinen ole niin vitun lapsellinen, etteikö muka uskaltaisi huolehtia hygieniastaan niinkuin normaalit ihmiset.

      • Puhut lapsellisuudesta, mutta et itse kykene ymmärtämään, että murrosiässä ihminen on usein hyvin epävarma kehostaan, ja saattaa olla hyvinkin ahdistunut, mikäli joutuu olemaan vähissä vaatteissa tahi peräti alasti muitten nähden.


      • Vihaanmeijäopettajaa
        jokutyyppi19 kirjoitti:

        Puhut lapsellisuudesta, mutta et itse kykene ymmärtämään, että murrosiässä ihminen on usein hyvin epävarma kehostaan, ja saattaa olla hyvinkin ahdistunut, mikäli joutuu olemaan vähissä vaatteissa tahi peräti alasti muitten nähden.

        Sama ongelma ja olen varsinki epävarma omasta kehosta en Käy koulussa suihkussa mutta opettaja Otti puheeksi että pitää käyä ja ei sittemuille meijä luokkalaisille sanonu mitää ollaan sen silmätikku ja kyl Pari vuode kokemuksest huomaa että sil on jotai meitä vastaa vituttaa nii paljo ois varmaa kivaa tulla kyttää ku Muut on suihkus ja opettajal kunno kerrospukeutuminen ja kattoo Muitte kroppia alasti ku ite ei tartee ja ei sekää käy suihkus vaikka samalla tavalla hikoaa ku pitää niitä liikkatunteja😡😡😡😡😡😡😤😤😤😤😤😤😤😤😤👿👿👿👿👿👿onneks viel päälle kuukaus nii yläasteelle!!!


      • Anonyymi

        Et voi sanoa että se on lapsellista toi on sama asia kun opettaja pyytäisi sua riisuuntumaan ja se katsoo sua jne niinku kukaan ei saa pakottaa ketään olemaan alasti kenenkään edessä


    • Hellurei.

      Suihkussa käynti urheilusuorituksen jälkeen on hygienian kannalta tärkeä asia. Koulussa suihkussa käynnillä on myös kasvatuksellinen merkitys. Kuitenkin jokaisella on oma yksityisyys, eikä kenenkään ole soveliasta kytätä vieressä käydäänkö suihkussa. Koulun velvollisuutena olisi mahdollistaa jokaiselle suihkurauha. Voisit ottaa puheeksi opettajan kanssa asian ja kertoa miksi et välttämättä suihkuun halua mennä. Keskustelemalla asiat lähtevät yleensä selviämään.

      Mukavaa keväänjatkoa,

      t. NettiSaapas Minna ja Sampsa

    • menerohkeastipuhumaan

      Suihku on varmaan ihan oleellinen osa urheilua.
      Sinun tulee sitten kieltäytyä urheilusta, jos haluat olla likainen.
      Ihan hyvä se suihku juttu on. Jokainen ihminen käy suihkussa ja pesee itsensä.
      Se on normaalia ihmisen elämää. Ole rohkea vaan ja mene suihkuun.
      Jos sinua kuitenkin asia arveluttaa tai ahdistaa, puhu etukäteen opettajan kanssa siitä. VOit puhua vanhempiesikin kanssa.
      Itse katson, että suihkussa käynti ja itsensä pesu on ihmisen terveyden ja hyvin voinnin kannalta HYVIN TÄRKEÄ asia. Suosittelen suihkua.
      Tiedän, että on arka ja hävettääkin. Kaikilla on sama joten kun kaikki käy, niin kaikki häpeää ja mitä sitten? Elämää se vaan on.

    • Teissin
    • Paadfwes

      Pakottaako se teidät kultaiseen suihkuun?

    • Koulu on opettajien ja myös oppilaiden työpaikka. Kyllä siellä pitää olla oikeus olla ilman ympärillä olevia suihkussa käymättömiä haisuleita. Sama pätee myös koulumatkoihin esim. julkisessa liikenteessä.

      Jos mietit asiaa järjellä, niin se uimapuku ei peitä mitään. Se näyttää kehon muodot aivan yhtä armottomasti, kuin alastomuuskin ja jokainen myös tietää tasan tarkkaan, mitä siellä uimapuvun alla on.

    • Anonyymi

      Opettaja ei voi pakoittaa oppilasta suihkuun jos oppilas ei itse halua mua ahdistaa mennä kaikkien kanssa samaan aikaan suihkuun en tiiä miks mut en haluu mennä suihkuun kun kaikki näkee. Ja meijän ope sano et on pakko mennä mut se ei voi pakotta koska mun ei tarvii mennä

    • Anonyymi

      Se suihkupakko pitäs alottaa ekalla niin kaikki tottuis siihen ja ymmärtäisi, että se on ihan normaalia peseytyä liikunnan jälkeen.
      Ja olishan se aika noloa jäädä luokalle liikunnan takia, jos ei siis osallistu sen takia, ettei halua suihkuun.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1520
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      271
      767
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    10. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      557
    Aihe