Siinäpä se kysymys tulikin. Vetää aina kun vie ulos hihnassa ja kovaa :/ Voiko olla vaarallista? Jos kyllä niin miten vaarallista? Valjaat on ostettu jo muttei totuteltu vielä niihin.
Koiranpentu vetää hihnassa, vaarallista?
Eieieieieieiei
5235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No jos vetää paljon henkitorvi muuttaa muotoaan pysyvästi ja koirasta tulee pihisevä. Unohdat valjaat ja hommaat koulutuspannan, eli pannan jossa on metalliset nystyrät koiran kaulaa vasten. Kun koira vetää tulee kipua nystyröistä ja vetäminen loppuu.
aset varmaan kiellettyjä, monet koirat on niin luupäitä,että vetäjokatapauksessa, ja kaula käriii vielläkin enemmän.Siksi nuo luokitellaan rääkikksi...vai onko sulla linkkiä, että joku tunnettu eläintavikeliike myy noita muka?
Älä anna sen vetää, muuten saat koiran joka vetää aikuisenakin hihnassa. Jos se vetää niin että hihna kiristyy, pysähdy ja heti kun hihna löystyy edes vähän esim pentu kääntää päätä ja katsoo sinua, kehu ja jatka matkaa jne jne jne. Jos on fiksu pentu ei tarvitse kauaa toistee kun tajuaa että vetämällä ei pääse mihinkään. Tai sitten vaihda suuntaa.
Omille koirille, sekä nykyisille ja jo edesmenneille, olen käyttänyt pysähdys taktiikkaa, toimi tosi hyvin ja yksikään ei hihnassa vedä/vetänyt homman opittuaan
Google on onneksi tietoa väärällään. Vähän kun viitsii vaivautua niin ohjeita on satoja! ;-)
Ei se terveellistä kyllä oikein ole..
Laita googlehakuun tai suoraan youtubeen hakusana hienosti hihnassa. Löytyy tv sarja jossa käydään läpi keskeisiä asioita pennun koulutuksessa, mm hyvät ohjeet hihnakäytöksen opetteluun. Samalla nimellä on tehty myös kokonainen kirja hihnassa kulkemisesta..
Periaatteessa ihan sama koulutuksen kannalta käytätkö pantaa vai valjaita vai jotain muuta. Ite suosin valjaita juuri siksi ettei koira vahingoitu, eikä pääse niin helposti karkuun (kapeakallonen koira, panta menee helposti pään yli) jos jotain yllättävää sattuu, kuten jos ite kaadun tai koira säikähtää tms. Tosin jos sulla on iso/voimakas koira, valjaissa kiskoo paljon kovempaa. Varmista että jaksat pidellä.