Lääkityksen lopettaminen

Mulla puolitettiin lääkeannos (Cipralex) viime syksynä ja nyt olen ollut viikon verran kokonaan ilman... 4 päivää lopettamisen jälkeen alkoi omituinen huimaus. Ihan ok, jos olen paikallani, mutta varsinkin tietyt pään liikkeet aiheuttaa huimausta ja käveleminen meinaa olla välillä vaikeeta tai ei nyt vaikeeta, mutta epämiellyttävää...

Jostain luin, että lääkityksen lopettaminen voi huimausta ja muuta oiretta aiheuttaa, joten kuuluu kai sekin "taudin kuvaan" mutta kuinkahan kauan tätä jatkuu...? Onko kellään kokemusta?
71221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mulla lopetettiin joskus pari vuotta sitten paniikkihäiriö lääkitys(Seroxar Xanor). En nukkut Ensimmäisen viikon aikana kun pari päivää. Välillä tuntu kun aivot olis pyörähtäny kierroksen ympäri päässä. Pää nyki ja muutenkin oli väsynyt olo mutta ei saanut nukuttua. Ruoka ei maistunut ja maha oli sekaisin pitkään. Lääkäri epäili suurimman syyn johtuvan xanorin annostuksen liian nopeasta tiputtamisesta(0,5mg>0,25mg viikko). Jonka jälkeen kerta annos nostettiin 1,5 x 0,25mg. Uni tuli ehkä hivenen paremmin. Ja tuona ensimmäisen viikon aikana minua pyörrytti jatkuvasti joka saattoi johtua valvomisesta sekä veren paineiden heittelystä. Saatoin nousta seisomaan ja tipahtaa suorilta jaloilta selälteen/naamalteen. Viikko ja sit oli pitkän aikaa aivan mahtavaa aikaa. Nyt paniikki häiriöstä parantunut.

Äänestä

Minä söi erilaisia masennuslääkkeitä useita vuosia ja siinä sivussa kävin 2 vuotta terapiassa. Viimme lääkitys oli cipramil*2 päivässä.(SÖIN NÄITÄ 2 VUOTTA) Oloni alkoi huonontua, ja viimeisen vuoden vaan melkein makasin apaattisena pystymättä tekemään mitään

Ennen vuoden vaihdetta aloin vähitellen pienentää annosta omatoimisesti 1 päivässä, sitten viikon jälkeen puolikas, Viikonjälkeen jokatoinen päivä
puolikas. Sitten viikonjälkeen kokonaan vex.

Alko ihmeellinen sytkytys, ihan kuin olisi saanu pieniä sähköiskuja, todella epämiellyttävää. Aika paljon sinun kuvailemiasi oireita.

Sitä on nyt kestäny kuukauden, mutta vähentyny koko ajan, Olotila muuten paljon parempi, vaikka alussa lääkitys auttoikin, silti masennus helpottanu ja helpottaa koko ajan enkä rupea syömään enää kyseistä lääkettä.

Nyt jaksan todella olla ylhäällä päivät ja tehdä kotiaskareet normaalisti. Jopa systerini huomasivat minussa muutoksen, vaikka eivät tienneet lääkityksestä mitään. TSEMPPIÄ SULLE!!

Äänestä
  • Noi kuvailemasi sähköiskut ja edellisen kirjoittajan "aivojen kääntymiset" on tosiaan aika kuvaavia ilmaisuja :D

    Nyt on mennyt vähän reilu viikko ilman lääkitystä. Eilen taas heitti ja nyki koko päivän, mutta välissä ehti olla pari vähän parempaa päivää. Eiköpähän tämä tästä...

    Vuoden mä ehdin noita nappeja napsia. Annos puolitettiin alunperi siksi, että mulla alkoi muisti pettää. Oli olo kun dementikolla, kun ei yksinkertaisinta asiaa meinannut muistaa puolta päivää pidempään ja kaksi asiaa päivässä oli jo ihan mahdoton suoritus! Ne oireet helpotti kyllä jo lääkityksen vähentämisellä, mutta nyt haluan lopettaa, kun kohtauksia ei ole ollut aikoihin, ja uskon ne jo hallitsevani ja toisekseen haaveissa olisi vauva, enkä raskausaikana halua väen väkisin lääkkeitä syödä... (Vauva ollut tosin tilauksessa jo piiiiitkääääään, mutta jos se nyt joskus tärppäisikin... Yks kuitenkin jo on, ei kai toinenkaan mahdoton... :))

    Äänestä

Olen itse vähentänyt zoloftin käyttöä. Huimausta on paljon, en tiedä kuinka kauan kestää koska en ole vielä itse lopettnut kokonaan. Käyttö pitää siis lopettaa asteittain.

Äänestä
  • Aloin itse vähentää paniikkihäiriö lääkitystä n.1,5kk:tta sitten. Käytössäni on ollut melkein 7 vuotta Optipar. Otin kokonaista tablettia. Halusin pienentää hyvin vähän kerrallaan, jotta vierotusoireet olisivat mahdollisimman pieniä eikä haittaisi työntekoa. Ensin aloin ottaa kolmeneljäsosaa, söin sitä n.1,5 viikkoa ja kun vierotusoireet kokonaan loppuivat, pienensin annoksen puolikkaaseen. Sitä söin n. 2vko ja sitten tiputin yhteen neljäsosaan jota syön nyt. Vierotusoireet ovat olleet huimausta (tuntuu että pään sisällä heittelehtii jokin), semmoiset pienet sähköiskun tuntuiset säpsäykset päässä ja lisäksi maha on ollut nyt pari viikkoa hieman sekaisin.
    Joskus monta vuotta sitten tein tyhmän virheen ja meinasin jättää lääkkeen kertaheitolla kokonaan pois. Yhtenä päivänä vaan jätin lääkkeen välistä. Illalla huomasin kuitenkin että se oli virhe. Mulla oli huono olo, pelotti ja pyörrytti.. muutuin lopulta ihan hysteeriseksi.. palasin täyteen annostukseen enkä enää uskaltanut ajatellakkaan lääkkeen lopettamista. Nyt on kuitenkin yritys kova ja pienin askelin hyvä tulee!

    Tsemppiä kaikille sähköiskujen kanssa :D

    Äänestä

Mun oireet alko n 4 vuotta sitten ja sain siihen lääkityksen ( Sipralex ). Se alku oli epämiellyttävää...jalat hikos ihan yhtäkkiä, oli huimausta ja väsymystä. Sitten se tasottui ja söin lääkettä säännöllisesti n 2 vuotta kunnes aloin itse lopettamaan pikku hiljaa. Lopetus oli myös aika tuskaa. Koneella kirjoittaminen oli vaikeaa kun sormet meni mihin sattu ja väsymys oli tosi kova. Siitä kun selvisin niin olo oli tosi hyvä ja tunnistin kun kohtaus oli tulossa ja pystyin ohjaamaan itseni oikeille raiteille.
Sitten olin syömättä parivuotta kunnes lääkäri päätteli aivan muiden oireiden yhteydessä että on parempi aloittaa lääkitys uudelleen. Uskoin ammattilaista ja aloitin "kuurin" ja lääke vaihtui Sepram 20 mg.
Aloitin annostuksen ottamalla 20 mg tabusta 1/4 ja sitä jatkui 2 vko. Sitten nostin annostuksen ottamalla 20 mg tabusta 1/2 ja sitä rataa mentiin n 7 kk.
Olen ollut melko väsynyt ja muisti on heitellyt laidasta laitaan ja siksipä päätin lopettaa lääkityksen aivan yks kaks yllättäen. Empäs muistanut enää kuinka se lopetus tehdään oikeaoppisesti ja nyt olen sinnitellyt viikon ilman. On niitä sähköiskuja ja kuulo näkö heittää. Joskus tuntuu kuin katselisi hidastettua elokuvaa ja väsyttää aivan älyttömästi. Jatkan kuitenkin tätä sillä olen varma että tunnistan ja voin hallita tulevat paniikkihäiriökohtaukset. Tämä kokeilu oli sitten viimeinen laatuaan.
Kannattaa miettiä ennen kuin aloittaa mitään lääkitystä.

Äänestä

Itse aloitin lääkityksen vähän ennen joulua, aloitin 0,25mg ja nyt 15mg. Pieni annostus siis, mutta joka kerta nostaessa(0,25>5>10>15) samanlaiset oireet. Helpotti vähäksi aikaa, mutta nyt koen että lääkkeistä enemmän haittaa kuin hyötyä ja haluaisin lopettaa ja yrittää selvitä tästä muilla tavoin. Tuntuu että lasken liikaa lääkkeiden varaan ja lääkitystä nostetaan ahdistuksen kasvaessa, todellisiin ongelmiin ei päästä käsiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bisquit kirjoitti:

Mulla puolitettiin lääkeannos (Cipralex) viime syksynä ja nyt olen ollut viikon verran kokonaan ilman... 4 päivää lopettamisen jälkeen alkoi omituinen huimaus. Ihan ok, jos olen paikallani, mutta varsinkin tietyt pään liikkeet aiheuttaa huimausta ja käveleminen meinaa olla välillä vaikeeta tai ei nyt vaikeeta, mutta epämiellyttävää...

Jostain luin, että lääkityksen lopettaminen voi huimausta ja muuta oiretta aiheuttaa, joten kuuluu kai sekin "taudin kuvaan" mutta kuinkahan kauan tätä jatkuu...? Onko kellään kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu