Onko kenelläkään kokeemusta aikuisopikelijana kielikursseista ulkomailla.Haluaisin sosiaali- ja terveysalan ammattilaisena kohentaa nyt aikuisen englannin suullista taitoani. Kieliluokkani on intermediate. Riittääkö kolme viikkoa kielikurssilla sujuvaan puhumiseen? Voitteko suositella ja kertoa kokemuksianne. Todella kiitollinen kaikista vinkeistä.
Aikuisten hyvät kielikurssit ulkomailla?
15
7534
Vastaukset
- likka
suomi-seuralla on jotain kielikursseja. www.suomiseuranmatkat.fi
itsekin olisin kiinnostunut.- mies
olen kanssa vanhempana alkanut opettelemaan,laittakaa tänne tietoo jos hyviä vinkkejä ilmenee.onkohan kukaan koittanu noita maksullisia kieliopiskeluja netissä ovat suht kalliita ja paljon lupaavat voit esim keskustella opettajan kanssa netissä.toi kielimatka varmaan ois paras jos porukka olis kanssa vähä vanhempaa.
- yksi kokemus
http://www.aspectworld.com/page.mhtml?d=en/feegen.html&fpage=enroll. Tässä vihje. Kannattaa itse ostaa lentoliput Lontooseen. Ja varata netistä suoraan. Itse olen ollut täällä kurseeilla. Kursseilla oli eri ikäisiä ja ongelmaa ei iän puolesta ollut (itse 48v) - hyvin soputuu - mutta suurin osa on työelämässä olevia nuoria aikuisia. Olin vain viikon, joten se ei ollut riittävä, joskin kurssi olisi kestänyt 2 viikkoa mutta oli riippuvainen aikataulustani. Voin mennä Business kurssille seuraavaksi. Olin ainut suomalainen, koska oli syksyllä. Se oli hyvä. Asuin perheessä, joskin olisin vahtanut perhettä jos olisin ollut kauemmin. Epäsiistiä! Varasin kielimatkan matkatoimstosta, joten nyt varaisin itse suoraa netistä ja menisin Raynairilla Lontooseen. Mukava säästö tulisi.
- sairaanhoitaja
Haluan oppia/rohkaistua puhumaan englanninkieltä, aikuisena > 40.
Olisko muita kiinnostuneita lähtemään 1-2 viikoksi ulkomaille opiskelemaan/rohkaistumaan puhumaan englanninkieltä????Missä olisi halpa kielikurssi? - Joyce
sairaanhoitaja kirjoitti:
Haluan oppia/rohkaistua puhumaan englanninkieltä, aikuisena > 40.
Olisko muita kiinnostuneita lähtemään 1-2 viikoksi ulkomaille opiskelemaan/rohkaistumaan puhumaan englanninkieltä????Missä olisi halpa kielikurssi?Olen juuri etsimässä aikuiselle sopivaa eng. kurssia ulkomailta. Mutta mistä löytyy hyvä opetus ja siisti majotus?
- efcrew
Joyce kirjoitti:
Olen juuri etsimässä aikuiselle sopivaa eng. kurssia ulkomailta. Mutta mistä löytyy hyvä opetus ja siisti majotus?
EFn kautta pääsee lähtemään melkeinpä minnevaan ja majoituksetkin on hyvät:)
- Adeliina
Suunnittelen viikon kielikurssia Englantiin, esim. Brightoniin, Oxfordiin tai Lontooseen. Olen melko iäkäs aikuinen: Kielitaito on melko hyvä, mutta kaipaa aktivoimista.
Kirjeenvaihtoa aiheesta löytyi, mutta melko vanhaa. Onko jollakulla tuoretta kokemusta kursseista?
Lentoliput Lontooseen on jo ostettu, joten vain kurssi pitäisi löytyä. Tarjontaa näkyy olevan paljon, mutten haluaisi ostaa sikaa säkissä.- Eurocentres
Itse olen ollut Eurocentresin kursseilla, tosin en ihan viime aikoina. Voin suositella. Minä olisin kyllä valinnut kurssin ensin ja ostanut lentoliput sitten vasta.
- harkintaa
http://www.ef.fi/ils/destinations/united-kingdom/
Onko kukaan aikuinen,miel yli 30v ollut briteissä? ja onko kokemuksia EF:stä? - Cv52
Olin EF:n aikuisten kielikurssilla Lontoossa ja jotenkin jäi rahastuksen maku koko hommasta. Pääasia tuntui olevan erilaiset aktiviteetit ja pubikierrokset. Kielen opiskelu oli sivuseikka.
En lähtisi uudelleen. Käyttäisin saman summan (tuhansia euroja) kielen opiskeluun Suomessa. - Rahastuslikaisetperheet
Kielikursseja järjestää samat ihmiset kuin vaihto-oppilasvuosia, joten taso on ihan törkeän huono. Ihan pelkkää rahastusta tuollaiset.
Netin kautta vaan tutustumaan ulkomaan eläviin. Ihan yhtä ison riskin otat eikä maksa paljon.- Pekjci
Ensin vaikka kansanopiston tai iltalukion kielikurssille! Parempi laatu ja edullisempaa!
- jokok
"Riittääkö kolme viikkoa kielikurssilla sujuvaan puhumiseen?"
Ei riitä! Jos on hyvä pohja, kolmessa kuukaudessa voi saada aikaan jotain, mieluummin puoli vuotta tai vuosi. - Aikaaenemmän
Ei se oikeen riitä. Ota pitempi vapaa ja lähde vaikka vuodeksi opiskelemaan tai töihin ulkomaille.
- kokemuksiakaivataan
Kokemuksia tr-kielinatkoista nimenomaan aikuisille tarkoitetusta? Itse olen yli 40v
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673