Saksa opiskelu

Saksaamk

Onko mahdollista päästä Saksaan opiskelemaan mihinkään ammatilliseen korkeakouluun pelkän ammattikoulun käyneenä ja vielä englannin kielellä? Kuulostaa ainakin aika epätodennäköiseltä.. Tai onko olemassa mitään valmistavaa koulutusta Saksaan opiskelemaan lähtevälle, jossa voisi oppia kielen perusteet ja tietoa opiskelusta ym. Tosin tommonen valmistava koulutus olisi aika turha jos ammattikoulun pohjalta ei pääse jatkamaan opiskelua.. joten pitääkö mun jatkaa Suomessa seuraavat 4 vuotta korkeakoulussa ja sit vasta vai onko mitään mahdollisuutta?

4

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saksaamk

      Ja tosiaan en googlettamalla löytänyt juurikaan mitään vastausta tähän, joten nyt vastatkaa te joilla kokemusta/tietoa

    • Sorisorisori

      Oho, vaihdoinko vahingossa vpn:n saksalaiseksi, oho, sori!

    • neuvox

      Jos haluat Saksaan opiskelemaan, hanki ihmeessä ensin toimiva kielitaito. Tarvitset sitä oman viihtymisesi vuoksikin. Parempaa valmistavaa koulutusta ei ole.

    • Max_Mustermann

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3504
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      139
      1921
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      304
      1671
    4. 85
      1530
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      88
      1524
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1202
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1160
    8. Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä

      Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity
      Kaste
      267
      1146
    9. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      72
      1111
    10. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1031
    Aihe