Apua, mitä tää voi olla?

Leikattunarttu

5-v labbiksellemme on tullut noin 2 vuoden ajan noin parin kuukauden välein, ehkä harvemminkin seuraavanlainen "kohtaus"; tullaan kävelylenkiltä, koira alkaa voimaan pahoin loppumetreillä, saattaa oksentaa, tulee hirveän levottomaksi, läähättää, nuolee takapäätään (jalkoja ja vatsanseutua). Laitan usein koiran tämän "kohtauksen" sattuessa kotona viileään suihkuun, kuivaan ja annan koiran rauhoittua itsekseen menee yleensä tunnissa ohi ja koiran on normaali itsensä. Mistä ihmeestä voi olla kyse??

6

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raiar

      Miksi rkeleessä koiraa ei ole vielä viety lääkäriin?!

    • taasnäitä

      Epilepsiaa ehkäpä. Miksi ei olla viety lääkäriin? Joku järki nyt päähän jos noin kauan jo koiralla ilmennut tota...

    • wuhwuh

      Koiran epilepsia: Oireet

      Yleistyneessä epilepsiakohtauksessa koira menettää tajuntansa, kouristelee, kuolaa, pää ja niska ovat usein voimakkaasti taaksepäin taivutettuna. Lisäksi koira voi ulostaa tai virtsata alleen kohtauksen aikana. Kohtaus kestää muutamista sekunneista joihinkin minuutteihin.

      Kohtauksen jälkitilavaiheissa koirat ovat väsyneitä ja poissaolevia. Jälkivaihe kestää muutamista minuuteista aina kahteen päivään. Osa koirista vetäytyy omiin oloihinsa tai voi olla jopa aggressiivinen jälkivaiheen aikana.

      Ei ole epilepsiaa

    • pikkukirppuneni

      Luultavasti lääkäri sanoo,kuten meille sanottiin että jos kohtauksia harvoin(ei viikottain)niin ei voi oikein tehdä mitään.Lääkitys yleensä aloitetaan jos kohtauksia usein mutta tuo lääkityskin on haitallinen koiralle.Ystäväni koira menehtyi epilepsialääkkeiden haittavaikutuksiin :( Meillä koiraa ei koskaan tutkittu epilepsiakohtausten(epäiltyjen vuoksi)Tulee harvoin,joskus 2kk väliä,joskus yli 1/2 vuotta ja meidän koiralla nuo kohtaukset ovat sellaisia että koira alkaa täristä,menettää kokonaan raajojen hallinnan,yleensä menee pää edellä lattiaan ja koko kohtaus kestää minuutista kahteen.Sinun koirasi kohtaus ei oikein kuulosta epilepsialta vai pysyykö koira tajuissaan koko ajan?Huomioiko ympäristön?Voisiko kyseessä olla vaikka kipukohtaus jonka koira saa?Jokatapauksessa kannattaisi ainakin soittaa lääkäriin ja kysyä mistä voisi olla kyse ja varata aika jotta selviäisi ettei mikään muu aiheuta koirassa tuota käytöstä.

    • Kääpiösusi

      Oisko nielussa jotain häikkää? Kuulemma tuommone nuoleminen saattas kertoa närästyksestä. Jotkut koirat nuolee esim lattiaa, mattoa, ihmisiä, kuka mitäkin. Ja oksentaminenkin saattas viitata sinnepäin.

      Vie lääkäriin jos vielä noita "kohtauksia" tulee. Ja pistä merkille mitä koira on niinä päivinä syöny (onko vaikka normia rasvasempaa tai maustetumpaa)

    • Liisukka99

      Kipuja jaloissa/polvissa/lonkissa? Levottomuus ja läähätys viittaa kipuun.. Anaalirauhaset?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      97
      1625
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1041
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      962
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      762
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      81
      689
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe