Rakennusoikeus määrää vanhan OKT:n hinnan !

Suunnitelmallisen asuntokeinottelun seurausta on se, että vanhan omakotitalon "arvo" voi olla käsittämätön kun ajatellaan talon ikää ja kuntoa. Tämä kannattaa tietää erityisesti Helsingin seudulla, jossa grynderit kärkkyvät pieniäkin tonttitilkkuja rahankiilto silmissään. Vanhan kiinteistön pyyntihinta asetetaan sen keinotteluarvon mukaan, mitä siitä saadaan, kun vanha puretaan ja uusiA (huoneistoja) rakennetaan tilalle.

PK-seudulla siis vanhojen okt-kiiteistöjen hintapyynnöt on sekamelska huippukalliista järjettömiin ja ne ovat akateemisen parinkin ulottumattomissa. Lähes kaikki asuntokeinottelupaikkaunnan kiiteistö hinnoitellaan samalla periaatteella: Rakennuksen arvo on usein NOLLA ja tontin arvo miljoona. Näin se menee suunnitelmallisessa asuntokeinottelussa. Tämän luettuasi ymmärrät järjettömätkin hinnat. Talot eivät ole tarkoitettu kotitalouden ostettavaksi vaan grynderille !


Otamme esimerkin:

"Koti, kulosaaressa, huoneita parveke, 204,0 m², 1 257 000 €
Meillä on ilo esitellä hurmaava vaaleanpunainen villa Kulosaaressa. Talon hirsirunkoinen osa on valmistunut vuonna 1917 ja koska se on hyvin ja asianmukaisesti hoidettu, on se edelleen kunnoltaan erinomainen. "

""Lisätietoja pinta-alasta (koolla ei niin suurta väliä tietenkään):
Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta. Todellinen pinta-ala voi siis olla mainittua pienempi tai suurempi.""

""Lisätietoa tontista:
Nyt myydään Asunto Oy ...ntinkuja 4:n koko osakekanta, joka oikeuttaa As Oy- muotoiseen omakotitaloon. Kiinteistö 91-409-1-617:n pinta-ala on yhteensä 1195 m², josta hallinnanjakosopimuksella Asunto Oy ...ja 4:lle kuuluva osa on 1/2, eli 597,5 m². """
( eli valmiiksi pieni tontti on sekin jo jaettu kahtia toisen kiinteistön rakentamiseksi 100-vuotiaan pöksän viereen, pöksä tn. puretaan myös).


ELI SIINÄ PK-SEUDUN OKT-LOGIIKKA. Älkää ihmetelkö hintoja, sillä ne on valmiiksi suunniteltu, .. suunniteltu .. GRYNDEREILLE !!!
Olen aiheesta kirjoitellut aiheesta enemmänkin mutta keinottelijoiden suojelemiseksi on sensuuri tainnut niihin iskeä.
155314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

"Vanhan kiinteistön pyyntihinta asetetaan sen keinotteluarvon mukaan, mitä siitä saadaan, kun vanha puretaan ja uusiA (huoneistoja) rakennetaan tilalle."

Olen ollut siinä käsityksessä että ei ole mitenkään yksinkertainen juttu purkaa omakotitaloa ja saada rakennuslupaa rakentaa tilalle kerros- tai rivitalo jossa on huoneistoja.

Äänestä
  • Totta.

    Tuo on selvää kaikille muille muttei niille, joiden käsissä pysyy korkeintaan Ballograf ja pippeli.

    Äänestä

  • Tietämättä byrokratiasta vanhan purku ja tontin täyttämien uusilla on enemmänkin pääsääntö helsingissä ! Rakennusoikeus paperissa on yksi luku ja se on muutettavissa rahalla.

    Oikeastaan asia (tontin ryöstöhinta, rakennus arvoton) selviää vilkaisemalla tonttien hintoja. Koskiskakelta poimin muutaman esimerkin:

    - rakennuspaikka 419 m3, rakennusoikeus 144 m2, hp 170 000 e (miljoona markkaa) Torpmtie 23 . Käytännössä ilmeisesti lohkottu okt-tontti.
    - Rakennuspaikka 393 m2, ro 149 m2 Hp 150 000 e. Puolikas isommasta tontista.

    - tontti 1009 m2 ro 252 m2 (3 asuntoa) itäpakila Hp 315 000 e

    ja systeemin kruunaa (eli tajuat mikä maksaa) tämä:

    Pukinmäki 1187 m2, asuntojen lukumäärälle ei rajoistusta Hp 490 000 e

    Tähän tonttimatematiikkaa lienevät asuntokeinottelijat kehittäneet laskentakaavatkin, miten hintaa rukataan rakennusoikeuden m2, tonttikoon ja sallitun rakennusten max-lukumäärän perusteella.

    Mainittakoon, että itäpakilan tontin 315 t hinnalla saa kokonaisia valmiita okt-taloja vähintään samankokoisella tontilla myös pk-seudulta, jopa lähes uusia.
    Pukinmäen 1187 tyhjiön hinnalla saa jo uusia luxus-taloja itse Helsingistä tontteineen.
    Eli näin se asuntokeinottelu pk-seudulla menee. Jos haluat väkisin tunkea slummiin, saat maksaa siitä karvaasti.

    Äänestä

  • Annapa+muutama+esimerkki,+jossa+on+oikeasti+purettu+talot+ja+rakennettu+kerrostalot+tilalle.+Jos+et+pysty+siihen,+ei+tuolla+ole+mitään+arvoa.Ja+muuten,+markat+ovat+hävinneet+jo+yli+15+vuotta+sitten,+joten+markkojen+käyttäminen+on+hölmöä.+Jopa+markka-aikana+hinnat+moninkertaistuivat+15+vuodessa,+koska+10%+inflaatio+oli+silloin+normaalia+(50-luvulla+jopa+20-30%+inflaatio+oli+normaalia).+Se,+että+markka-aikana+hinnat+olivat+jotenkin+paremmin+hallinnassa,+on+naurettava+myytti.Oikeastaan+voisit+yhtä+hyvin+sanoa+hinnat+liiroina,+se+on+ihan+yhtä+järkevää.

    Äänestä

  • Asuntovälittäjänkunnan yleisesti tiedossa olevista faktoista ei tarvitse tässä antaa minkäänlaisia esimerkkejä.

    Ja mitä markkoihin tulee, ne kannattaa todellakin vielä pitää mielessä juuri niiden, jotka niitä joskus käyttivät ja kertoa ennenmuuta jälkikasvulleen, kuinka keskusta-oikeistolainen meininki on vienyt tavallisen kansalaisen ostovoiman

    http://keskustelu.suomi24.fi/t/14249562/euro-puhallus-ajoi-velkakoyhyyteen-(haans)

    Äänestä

  • Haans.seA kirjoitti:

    Tietämättä byrokratiasta vanhan purku ja tontin täyttämien uusilla on enemmänkin pääsääntö helsingissä ! Rakennusoikeus paperissa on yksi luku ja se on muutettavissa rahalla.

    Oikeastaan asia (tontin ryöstöhinta, rakennus arvoton) selviää vilkaisemalla tonttien hintoja. Koskiskakelta poimin muutaman esimerkin:

    - rakennuspaikka 419 m3, rakennusoikeus 144 m2, hp 170 000 e (miljoona markkaa) Torpmtie 23 . Käytännössä ilmeisesti lohkottu okt-tontti.
    - Rakennuspaikka 393 m2, ro 149 m2 Hp 150 000 e. Puolikas isommasta tontista.

    - tontti 1009 m2 ro 252 m2 (3 asuntoa) itäpakila Hp 315 000 e

    ja systeemin kruunaa (eli tajuat mikä maksaa) tämä:

    Pukinmäki 1187 m2, asuntojen lukumäärälle ei rajoistusta Hp 490 000 e

    Tähän tonttimatematiikkaa lienevät asuntokeinottelijat kehittäneet laskentakaavatkin, miten hintaa rukataan rakennusoikeuden m2, tonttikoon ja sallitun rakennusten max-lukumäärän perusteella.

    Mainittakoon, että itäpakilan tontin 315 t hinnalla saa kokonaisia valmiita okt-taloja vähintään samankokoisella tontilla myös pk-seudulta, jopa lähes uusia.
    Pukinmäen 1187 tyhjiön hinnalla saa jo uusia luxus-taloja itse Helsingistä tontteineen.
    Eli näin se asuntokeinottelu pk-seudulla menee. Jos haluat väkisin tunkea slummiin, saat maksaa siitä karvaasti.

    Haans on oikeassa. Rakennusoikeudet on helposti virastoissa nykyään muutettavissa, koska ne on miehitetty kokkareilla. Se siis ei ole ongelma eikä ongelma ole purkukaan, sillä kaivinkone kun heiluu päivän tontilla, niin rintamamiestalo on kokonaan kadoksissa.

    Ei ongelmaa vaan suorastaan helppoa.

    Äänestä

  • rthrthrthh kirjoitti:

    Annapa+muutama+esimerkki,+jossa+on+oikeasti+purettu+talot+ja+rakennettu+kerrostalot+tilalle.+Jos+et+pysty+siihen,+ei+tuolla+ole+mitään+arvoa.Ja+muuten,+markat+ovat+hävinneet+jo+yli+15+vuotta+sitten,+joten+markkojen+käyttäminen+on+hölmöä.+Jopa+markka-aikana+hinnat+moninkertaistuivat+15+vuodessa,+koska+10%+inflaatio+oli+silloin+normaalia+(50-luvulla+jopa+20-30%+inflaatio+oli+normaalia).+Se,+että+markka-aikana+hinnat+olivat+jotenkin+paremmin+hallinnassa,+on+naurettava+myytti.Oikeastaan+voisit+yhtä+hyvin+sanoa+hinnat+liiroina,+se+on+ihan+yhtä+järkevää.

    hei mun mielestä tässä vitjassa oli kommentti vartiokylänlahden pohjukassa menossa olevasta projektista, joka on vaivihkaa poistettu sillä luin sen itsekkin ja tiedän mistä on kyse, kun asun vuosaaressa. Sinne vaan lenkille ja näette, mitä tapahtuu tontilla, Kahta puolta on vielä vanhat talot pystyssä.

    Aika ovelaa on poistaa kommentteja, kun välillä laittavat, että "tästä on poistettu sääntöjen vastaisena" ikään kuin tiedoksi mutta sitten kyllä häviää ilman ilmoituksiakin, ehkä jopa enempi

    Äänestä

En ihan oikeasti ymmärrä vuodatusta.

Rakennusoikeusneliön hinta vaihtelee. Itse voi ostaa k-m2 hintatasolla 1.200 - 1.500 €. Siihen päälle rakennus 3.500 € per m2. Omakustannushinta on 5000 € per m2. Siitä pitää sitten ottaa leipä itselle ja valtiolle. Kulosaaren asuntojen keskihinta on 4500 € per m2, joten ei siinä ole paljon tilaa katteelle, vaikka uudesta saakin keskihintaa paremman.

Kuulun itsekin ryhmään "akateeminen pari", ja minulla on useita taloja pääkaupunkiseudulla. Se nyt on niinkin, että akateemisuus ei merkitse mitään muuta kuin työpaikkaaa kuivissa tiloissa. Sellaisesta ei pidäkkään maksaa kunnon palkkaa.

Tule talvella rakennushommiin, niin näytän, mitä se rakennusalan "spekulointi" käytännössä on.

Äänestä

Ihan vain tiedoksi että tuo talo on suojeltu. Ainut vaihtoehto on tuikata torppa tuleen. Jos siitä jäät kiinni niin linnakeikka on saletti. Viereinen tölli on niin lähellä että teko on murhapoltto.

Äänestä
  • Rikoslaki ei enää tunne murhapolttoa.

    Jos talo on suojeltu, niin suojelu kattaa yleensä pihapiirin, ts. koko tontti on suojeltu. Hallinnanjako voi onnistua, mutta rakentamisen suhteen voi esittää epäilyn.

    Sinänsä erikoista, että taloa on remontoitu ja "rakennuslupa siihen on vaiheessa".

    Jos rakennus on suojelukohde ja suojelupäätöksessä on myös talon sisäosa suojeltu, niin museovirastolla tai maakuntamuseolla saattaa olla aiheesta yhden sanan viesti: ennallista.

    Minä en koske suojeltuihin rakennuksiin. "Ajalle tyypillisinä" yritetään suojella kaikenlaisia homepesiä. Kovalla tappelulla saattaa saada purkuluvan.

    Äänestä

Olisi mielenkiintoista tietää, paljonko Grynderi on maksanut 390 000 euroa pyydetystä omakotitalosta, joka sitten yllättäen hävisikin kokonaan myynnistä ja jos nyt käytte katsomassa vartiokylän lahden pohjukassa, grynderi on kaivautunut jopa vartioharjun suojelualueelle, monta taloa tontille rakentaakseen. Mutta mihin hintaan, okt meni purettavaksi eli tontin hinta?
Ei takuulla tuo 390 tuh mutta 100 vai 200 t ?

http://keskustelu.suomi24.fi/t/14732394/vanha-asunto-on-kuin-romutuskuntoinen-auto-

Äänestä

ja varsinkin suojelukohde pienellä ao 0,1 ( iso tontti pienellä oikeudella ) kaupungin omistama kohde saadaan myytyä " siunatulle taholle " maksuna käy vaikka " vanha kauppatapa" käytetään viilaa ja esirippua niin alueen yleinenkin 0,25 ao saadaan tässä historiallisessa kohteessa muuttumaan 0,39 ao............hyvät selitykset muuttuu huonoiksi kun tehdään myöhempänä pieni muutos oleviin tonttimääritelmiin,,,,,linnavuorentie 17 / Helsinki.

Äänestä

Mitä ketjun aloittaja sitten tarjoaa vaihtoehdoksi tälle nykymenolle? Grynderit optimoivat toiminnallaan asuntomarkkinoiden toimintaa eli havaitsevat käyttämättömiä resursseja ja jalostavat ne käyttökuntoon ja myyvät käyvällä korvauksella eteenpäin. Tämä toki yleensä tarkoittaa hintatason nousua, mutta myös asuntomäärän kasvua, sillä matalammalla hintatasolla pidetään väljiä tontteja rakentamatta (lue: lohkomatta). Toki kaikessa on hyvät ja huonot puolensa eli tässä kärsijänä ovat ne työllänsä toimeentulon saavat, jotka eivät saa asuntoa kaupungilta, mutta joiden tulotaso ei riitä asuntoihin kyseisellä alueella. Hintojen nousu kuitenkin kertoo, että maksukykyisiä löytyy.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


s.v.t kirjoitti:

Suunnitelmallisen asuntokeinottelun seurausta on se, että vanhan omakotitalon "arvo" voi olla käsittämätön kun ajatellaan talon ikää ja kuntoa. Tämä kannattaa tietää erityisesti Helsingin seudulla, jossa grynderit kärkkyvät pieniäkin tonttitilkkuja rahankiilto silmissään. Vanhan kiinteistön pyyntihinta asetetaan sen keinotteluarvon mukaan, mitä siitä saadaan, kun vanha puretaan ja uusiA (huoneistoja) rakennetaan tilalle.

PK-seudulla siis vanhojen okt-kiiteistöjen hintapyynnöt on sekamelska huippukalliista järjettömiin ja ne ovat akateemisen parinkin ulottumattomissa. Lähes kaikki asuntokeinottelupaikkaunnan kiiteistö hinnoitellaan samalla periaatteella: Rakennuksen arvo on usein NOLLA ja tontin arvo miljoona. Näin se menee suunnitelmallisessa asuntokeinottelussa. Tämän luettuasi ymmärrät järjettömätkin hinnat. Talot eivät ole tarkoitettu kotitalouden ostettavaksi vaan grynderille !


Otamme esimerkin:

"Koti, kulosaaressa, huoneita parveke, 204,0 m², 1 257 000 €
Meillä on ilo esitellä hurmaava vaaleanpunainen villa Kulosaaressa. Talon hirsirunkoinen osa on valmistunut vuonna 1917 ja koska se on hyvin ja asianmukaisesti hoidettu, on se edelleen kunnoltaan erinomainen. "

""Lisätietoja pinta-alasta (koolla ei niin suurta väliä tietenkään):
Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta. Todellinen pinta-ala voi siis olla mainittua pienempi tai suurempi.""

""Lisätietoa tontista:
Nyt myydään Asunto Oy ...ntinkuja 4:n koko osakekanta, joka oikeuttaa As Oy- muotoiseen omakotitaloon. Kiinteistö 91-409-1-617:n pinta-ala on yhteensä 1195 m², josta hallinnanjakosopimuksella Asunto Oy ...ja 4:lle kuuluva osa on 1/2, eli 597,5 m². """
( eli valmiiksi pieni tontti on sekin jo jaettu kahtia toisen kiinteistön rakentamiseksi 100-vuotiaan pöksän viereen, pöksä tn. puretaan myös).


ELI SIINÄ PK-SEUDUN OKT-LOGIIKKA. Älkää ihmetelkö hintoja, sillä ne on valmiiksi suunniteltu, .. suunniteltu .. GRYNDEREILLE !!!
Olen aiheesta kirjoitellut aiheesta enemmänkin mutta keinottelijoiden suojelemiseksi on sensuuri tainnut niihin iskeä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu