Kissalla patti kaulassa (kilpirauhanen turvonnut?)

maumaumau

12-vuotiaalla tyttökissalla löytynyt kaulan toiselta puolelta pavun kokoinen patti, joka on liikkuva eikä kipeä.

Kissa on käytetty eläinlääkärissä kahteen kertaan, ensimmäisellä kerralla lääkäri ei löytänyt pattia, vaikka kissa rauhoitettiin tutkimusta varten. Verikokeissa maksa-arvot olivat kuulemma hiukan koholla.

Seuraavalla kerralla noin viikon kuluttua ensimmäisestä tutkimuksesta, kissa nukutettiin tutkimusta varten ja otettiin röntgen, jossa ei näkynyt mitään poikkeavaa ja verikokeessa maksa-arvotkin olivat parantuneet. Lääkäri ei edelleenkään huomannut/tai noteerannut pattia. Patin kyllä tuntee, mutta kun kissa on tietyssä asennossa ja kun malttaa hetken tunnustella.

Patti ei ole muutamassa kuukaudessa kasvanut, ainakaan huomattavasti, mutta löysin netistä tietoa turvonneista imusolmukkeista ja kilpirauhasesta. Kissa on hiukan laihtunut, mutta se saattaa liittyä myös yleisesti vanhuuteen. Sillä on myös tapana huutaa aamuyöllä, mutta se on aina herätellä ihmisiä aamuisin mm. varpaita pyydystämällä tai tassuilla naamaan läiskimällä. Ruokahalu on hyvä, mutta se juo enemmän kuin ennen.

Voisiko sillä on kilpirauhasen liikatoiminta, vaikkei verikokeesta ilmennyt (tai lääkäri oli huolimaton)?

3

651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kisuliinuja

      Käytä toisella eläinlääkärillä..

      • maumaumau

        Tottakai käytän. Mutta yhden lääkärin mielipide ei ole aina välttämättä parempi kuin useiden ihmisten, joilla on kokemusta oman kissan kilpirauhasen liikatoiminnasta. Eläinlääkärinkään ei kannata luottaa sokeasti, vaan etsiä itse myös tietoa aiheesta. Tämä on yksi keino ja siksi täällä kyselen kokemuksia tai jos jollain on tietoa aiheesta.


      • kilppis

        Eikös kilpirauhasen liikatoiminnan pitäisi näkyä verikokeissa, ainakin meidän kissalla näin kävi.
        Jos kissaltasi tarkistettiin verikokeissa myös kilpirauhasarvo niin kyllä siihen varmasti voi luottaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      24
      2645
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      40
      2302
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1298
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      299
      1221
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      976
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      957
    7. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      75
      852
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      71
      818
    9. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      793
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      93
      762
    Aihe