TM.n artikkeli huvitti

37mäni

Tämän vuoden TM.n numero 6 sivulla 12 käsitellään suojatien eteen pysähtyneen auton ohittamista pysähtyen vai ei, siis mikä etäisyys pysähtyneellä autolla on suojatiehen.
Huvittavuuden aiheuttaa juttuun liitetty havainne kuva. Siinä jalankulkija on kävelemässä suojatiellä liki puolessa välissä. Eiköhän se olisi se tärkein pysähtymisen syy ainakin jalankulkijan kannalta.
No onhan se itse asiakin tärkeä. Siitähän voi saada kunnon sakot.
Kävelijän yliajamistahan voi aina raastuvassa selitellä, että kun se tuli niin yllättäen ja aurinkokin häikäisi.

2

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autol.ja.pyöräl

      Pari asiaa tuli mieleen. Ensimmäisenä se että suojatie on nimenomaan juuri se paikka jossa voi olettaa jalankulkijoiden ylittävän kadun. Ei voi milloinkaan tulla yllätyksenä että suojatielle kävelee jalankulkijoita. Tieliikennelaki oikein velvoittaa ajamaan siten että voi tarvittaessa pysähtyä ennen suojatietä.

      Toinen asia on se että jos ajoneuvo on pysähtynyt suojatien eteen tai peittää näkyvyyden sille, ei sitä saa itse pysähtymättä ohittaa. Tähän velvollisuuteen ei vaikuta jalankulkijat laisinkaan. Koko kaupungissa ei sillä hetkellä tarvitse olla yhtään ainuttakaan jalankulkijaa ja sittenkin on pysähdyttävä rinnalle. Missään ei myöskään ole määritelty että mikä "minimietäisyys" pysähtyneellä autolla on suojatiehen, jolloin muka vasta velvoitetta tulisi noudattaa.

    • liikkuvaa--kuvaa

      Video liittyy aiheeseen.

      Kamera tallensi vaaratilanteen: Suojatie oli koitua naisen kohtaloksi
      http://www.iltalehti.fi/uutiset/201704052200097566_uu.shtml

      Valitettavan usein näkee vastaavanlaisia tilanteita. Tonnin sakko olisi mielestäni vähimmäsrangaistus tuollaisesta tempusta jonka tuo pakun oikealta pysähtymättä ohittanut, demonstroi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      296
      6881
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      269
      6435
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      46
      5740
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      162
      5108
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      50
      3937
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      229
      3857
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      143
      3529
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      21
      3248
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      49
      3202
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      379
      2999
    Aihe