Omakotitalon langallinen verkko ja laitteet

Reitittimet

Meillä on omakotitalossa valokuituliittymä soneralta, toimitukseen tuli antenniboxi ja nettiboxi jossa neljä rj45 liitin paikkaa.
Tähtiverkko on rakennettu 12 pisteeseen. Muutaman pisteisteen päähän on rakennettu wlan reitittimen (esim. netgear) kautta huoneen omaverkko erilaitteille esim. tv, tietokone, xbox, playstation ja kotiteatteri vahvistin (internetradio).

Systeemi tökkii joskus ettei tahdo päästä esim. netflixiin jos on useassa pisteessä kuormitusta.

Minkälainen laite kannattaisi laittaa soneran boxin jatkeeksi (nyt on asuksen halpis reititin ja siihen liitetty 12 paikkainen kytkin)

2

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kxnxmxmxllx
    • kuitupoisja4gtilalle

      Soneralta saa esim. 300 megaista 4G liittymää. Suosittelen siirtymään suoraan 4Ghen, koska kiinteiden aika on jo ohi. Pikkuhiljaa kiinteät liittymät irtisanotaan ja lakkautetaan ja korvataan mobiililla.

      Kuluttajien suhteen operaattorit eivät pysty tarjoamaan kiinteää laajakaistaa koska liittymien hinnat on niin alhaiset ja kilpailu kovaa. Mobiilista saadaan paremmat tuotot joten nykyisin keskitytään siihen.

      Ratkaisu kiinteän laajakaistan ongelmiin on AINA vaihtaa se mobiiliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      182
      6604
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1824
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1598
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1320
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      47
      1029
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      41
      985
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      952
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      879
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      248
      871
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      839
    Aihe