kokemuksia haastattelusta
työttömien haastattelu
2
311
Vastaukset
- Kokemuksensyvärintaääni
Työttömiä haastatellessani olen aina ollut varuillani, sillä he saattavat vaikuttaa asiallisilta mutta parin viikon päästä paljastuvat ongelmat (onneksi on koeaika). Kannattaa kysyä miksi ovat olleet työttöminä ja kuinka pitkään. Sekä tiedustella milloin viimeksi ollut työssä ja miksi se työsuhde on päättynyt. Yritä saada selville onko heillä joitan harrastuksia jotka ovat auttaneet ylläpitämään työhön tarvittavia taitoja. Koita puhua niinkuin tasavertaiselle ihmiselle eikä alentuvasti, siitä eivät pidä.
- Quid_pro_quo
Työttömänä haistatteluissa käydessäni olen aina varuillani. Sillä haistattelia saattaa ensi alkuun vaikuttaa asialliselta. Mutta jo muutamassa hetkessä huomaan henin persoonan ongelmat (ei siihen sen pidempää koeaikaa tarvita). En yleensä kysy haistattelialta miksi hen on näissä haistattelu hommissa jo liian pitkään roikkunut ja miksi ei ole oikeisiin hommiin hakeutunut tahi valittu. Kysymättäkin on minulle selvää että, haistattelian työ ja vapaa-ajalla harrastama facebuukki juoruilu ja taivastelu pitää hänen haistattelutyössä tarvitsemiansa henkilökohtaisia atribuutteja, "tietoja ja taitoja" yllä. En yritäkkään haistattelu tilanteessa ymmärtää ja ottaa vastaan haistattelian ylhäältä sierainkoloista näyttämää ja tarjoilemaa ylemmyyttä.
Ja siitä hen ei sitten yhtään koskaan pidä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2954804Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353085Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k532995Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.111036Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781011Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981