kokemuksia haastattelusta
Vastaukset 2
- Kokemuksensyvärintaääni
Työttömiä haastatellessani olen aina ollut varuillani, sillä he saattavat vaikuttaa asiallisilta mutta parin viikon päästä paljastuvat ongelmat (onneksi on koeaika). Kannattaa kysyä miksi ovat olleet työttöminä ja kuinka pitkään. Sekä tiedustella milloin viimeksi ollut työssä ja miksi se työsuhde on päättynyt. Yritä saada selville onko heillä joitan harrastuksia jotka ovat auttaneet ylläpitämään työhön tarvittavia taitoja. Koita puhua niinkuin tasavertaiselle ihmiselle eikä alentuvasti, siitä eivät pidä.
- Quid_pro_quo
Työttömänä haistatteluissa käydessäni olen aina varuillani. Sillä haistattelia saattaa ensi alkuun vaikuttaa asialliselta. Mutta jo muutamassa hetkessä huomaan henin persoonan ongelmat (ei siihen sen pidempää koeaikaa tarvita). En yleensä kysy haistattelialta miksi hen on näissä haistattelu hommissa jo liian pitkään roikkunut ja miksi ei ole oikeisiin hommiin hakeutunut tahi valittu. Kysymättäkin on minulle selvää että, haistattelian työ ja vapaa-ajalla harrastama facebuukki juoruilu ja taivastelu pitää hänen haistattelutyössä tarvitsemiansa henkilökohtaisia atribuutteja, "tietoja ja taitoja" yllä. En yritäkkään haistattelu tilanteessa ymmärtää ja ottaa vastaan haistattelian ylhäältä sierainkoloista näyttämää ja tarjoilemaa ylemmyyttä.
Ja siitä hen ei sitten yhtään koskaan pidä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591230
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571158Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331122Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7990- 96960
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5805- 46761
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27751Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it192696- 71669