Nakkilan koulu-uudistusasiaa ei viedä valtuuston käsiteltäväksi, päätti kunnanhallitus maanantaina.
Lisäksi Nakkilan kunnanhallitus päätti, että seuraavan kuntastrategian valmistelun yhteydessä selvitetään Pakkalan kiinteistön mahdollinen korjaus ja käyttömahdollisuudet sekä mahdollisen uudisrakennuksen tai esimerkiksi lisäsiiven rakentaminen Kirkonseudun koulun yhteyteen.
Valmistelun yhteydessä pitää käsitellä myös mahdollista maksimirajan asettamista koulukiinteistöjen korjausinvestoinneille, koulupiirirajojen mahdollista uudelleen tarkastelua sekä mahdollisia koulujen oppilasalarajoja.
Alkuperäisessä esityksessä ehdotettiin Tattaran ja Matomäen koulujen lakkauttamista lukuvuoden 2017 – 2018 päättyessä.
Muutosesityksen kunnanhallitukselle teki Harri Aalto (kok.). Martti Pöysti (kesk.) puolestaan esitti, että kunnanhallitus yhtyy sivistyslautakunnan päätökseen. Aallon ehdotus voitti äänin 4 – 3.
Aallon ehdotus voitti myös pohjaesityksen äänin 4 – 3. Muutosehdotusta kannattivat Aalto, Heli Lukka (sd.), Anne Hakanen (kok.) ja Marko Vettenranta (sd.). Martti Pöysti, Satu Lankinen (kesk.)ja Maija Pietilä (vas.) äänestivät tyhjää.
Kyläkoulut
10
505
Vastaukset
- hammaskeijut-lallallaa
vaalit on ohitte rallallaa
=)- Kivialhonsankari
Pöysti ,sankarimme, alakoululaisten ryhmä laulaa ylistystäsi.
Patsas ja Nahkiaisparoni ym. suunnitteilla. - mummo99
Myös Tuliniemi, kiitos, tuki oli selkeä kouluille. Arvostamme selkeitä kannanottoja.
Ei mitään kiertelyä ja pikkupolitikointia, kuten kokoomuksen Ruskila-siivellä.
- eihelvataa
No mitä tämä tyhjää äänestäminen sitten meinaaa?
- petturipaskaa
Luulevat olevansa puolueettomia kun jättävät tyhjän arvan.
Yhtä tolloja. - vonLagerbom
Niin että istuvat kunnanhallituksessa mutta eivät osaa määritellä kantaansa vai? Vittuako niin typerät siellä yleensä ovat..
- Voiha
Heips. EI viedä kunnanhallituksen äänestyspäätöksellä, kun kokoomus ja demarit tietää, miten siellä käy. Ja nyt uusi valtuuston ylivoimainen enmmistö on kyläkoulujen takana. Kokoomus ja demarit jää tappiolle oman arvovalintansa suhteen. Mutta taistelu jatkuu.... Tuli nuo kunnallisvaalit auttamaan tätä tilannetta.
- oikeesti-tärkeitä
Asioita ei tuoda ollenkaan valtuutettujen päätettäväks.
Oottakaahan kun aletaan moskeijaa puuhaamaan ja musuja ottamaan nakkimaan kulttuuria rikastuttamaan niin ykskään edustaja ei pääse sorkkimaan asiaa jollei satu olemaan samaa mieltä,sittulee hyysäripaska sk haastattelemaan kuulumisia nakkimaan kirkon vaiheilta.
Koska humaanisuus rakkaus ja välittäminen ja ihmisarvo .
Junou? - mummu104
Kotiin tuli Nakkila-lehti. Siinä palattiin Ruskilan osalta Ison-Vihan ja Pikku-Vihan aikoihin,
jotka kylää vainosivat. Ihmettelin miksei sivistyslautakuntaa ja kunnanvaltuustoa mainittu,
ne ovat kylän keskusta herkeämättä piirittäneet vainovalkeillaan. - nonoinon
Huh-huh. Syntyvyys nyt alle 40/vuosi ja kouluja 5 kpl, kyllähän siitä riittää oppilaita vaikka kymmeneenkin kouluun (/ironia) Kiinni ne koulut heti vaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?751468Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,13987Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79892Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.91870Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51714- 53664
Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51631Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot134628Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs47623- 71593