Olen tässä huomannut että kun joku uusi tuttavuus eli tässä tapauksessa tyttö alkaa vältellä mua kun kerron että metsästän. Onko se tytöistä niin kauheeta jos poika metästää siis se *tappaa* eläimiä. onko siinä mitään pahaa teidän mielestänne.
Yks kysymys tytöt
eräpoika
131188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei mitään pahaa. Jotkut tytöt nyt vaan ei ymmärrä, että kyllä se kaupastakin ostettu liha on ihan oikeesti joskus ollu elävä.
Metsästys on hyvä harrastus siinä missä kalastuskin.
Ite voisin ennemmin vierastaa kaveria, jolla on intohimo postmerkkien keräilyyn... Kun tykkään itekkin vähän fyysisemmistä harrastuksista.
se riippuu ihan tytöstä.. voi olla että se on joku aktivisti tai vastaavaa :D tsemiä sulle.
Joo, tiedän että kaupassa olevat lihat on joku ampunut.
Mutta en haluaisi sellaista poikaystävää..
...mun mielestä siinä oo mitää pahaa jos mies/poika metsästää ruokaa pöytää... mut sitä sit en ymmärtäis jos miehet/pojat metsästäs huviksee.. sehä on tosi sexikästä jos pojat /miehet metsästää tyttö kamulle tai vaimollee ruokaa pöytää... :)
Yksi juttu muuten. Minun eräs kaverini ei syö mitään muuta lihaa kuin riistaa siis itse metsästettyä. Kaupassa olevat lihat on paljon kurjemmin tapettu. Niitä eläimiä on kuljetettu paikasta toiseen ja ne on tapettu teurastamalla. Eli ei metsässä. Olisi siis paljon parempi jos useat ihmiset söisivät riistaa eikä kaupan lihahyllyistä ostettuja.
mun mielestä metsästäminen ei oo mitään "tappamista". mitä tapahtuis jos esim. karhuja ei metsästettäis? niitä ei tapa mikään metsän eläin. se karhu söis kaikki pikkueläimet ja sellaset! mun isäki metsästää ja se on musta ihan normaalii!! on se tietty vähän ällöö mut ei se maailmaa kaada! musta on hyvä ku pojilla on jotain muutaki tekemistä ku esim istuu tietsikan ääressä. ja tytöt vois ottaa kantaa!
Mulle se olis pelkkää plussaa tuo erähenkisyys, jatka samaan tyyliin...:)
joku tyttö ei välttämättä nyt vaan tykkää metsästyksestä,eli eläinten tappamisesta..mun kulta metsästää mut se on sen harrastus.EI mun.tehkööt mitä lystää.kuhan ei tuo niitä raatoja lähelle.oon nimittäin eläin rakas..:)
TAPPAMISTA! EI KIITOS! En kyl kuullu ennen tollasesta pojasta! Varmaan oot jostain kuusesta tullu! Me muualle sen asees kanssa ja mee naimisiin niitten oravies kanssa! Paskat! Mua ottaa hermoon tollaset tappajat, jotka ampuu huvikseen! Hyi! Grrr....!!!!!!!
ei siin mtn pahaa oo...tosin meil metsästää koko suku ni kai mä ooon tottunu siihe
Otsikosta ja nimestä huomaa..eli aika raakaa!! :S
No siis must metsästys ei todellakaa oo yhtää kauheet... Kyl mä itekki vosin metsästää jos ees osaisin... hehe..
Minun on vähän hankala ymmärtää, että miten joku pystyy harrastuksenaan tappamaan eläimiä? Nauttiiko siitä että saa luontokappaleen hengiltä? Siis kyllä sen ymmärtää, että esim. jotain susia tai hirviä pitää metästää, ettei niiden kannat kasva liian suuriksi, mutta sitten jonku kanalinnun tai jäniksen metästäminen (niillä on luontaisia vihollisia, jotka tappaa niitä) on minusta melko vastenmielistä=/ Onko metsästäminen (siis tappaminen) vaan niin mukavaa hommaa vai mikä siinä kiehtoo? Tuskinpa kovinkaan moni metästää siksi että luonto pysyisi "tasapainossa", vaan siksi että on vaan niin hauskaa tappaa eläimiä. Olisi mukava jos "eräpoika" voisi vähän valistaa minua että mikä metästyksessä kiehtoo ja miltä tuntuu tappaa.