SaPKO - Kiekko-Vantaa, jääkiekon Mestiksen finaali

eteläsavvvo

Savonlinnan SaPKo pelaa siis ensimmäistä kertaa historiassaan Mestiksen finaaleissa. Taitaa olla myös niin että seuran historian ensimmäinen mitali on samalla tulossa.

Keskiviikkona 12.4. klo 18.30 pelataan ensimmäinen finaali, kun Kiekko-Vantaa saapuu Talvisalon jäähalliin, nyt kaikki paikanpäälle!

En muista että savonlinnalainen seura olisi ikinä aiemmin taistellut missään urheilulajissa mestaruudesta, joten jo senkin puolesta tämä on aika merkittävä hetki. Mutta korjatkaa jos olen väärässä sen suhteen että mikään savonlinnalaisseura ei ole ikinä voittanut mestaruutta missään joukkuelajissa.

19

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eteläsavvo

      Siitä noususta SM-liigaanhan on ollut paljon puhetta täällä ja kuulemma tilanne on nousun suhteen vähän epävarma, eli ei ole mitenkään suljettu Liigaa, mutta ei ole ilmeisesti myöskään lyöty lukkoon että 2017 Mestiksen voittaja voi ehdottomasti lunastaa liigaosakkeen seuraavana vuonna. Eli pienistä resursseista huolimatta on ainakin pieni mahdollisuus liiganousuun olemassa, joten jo senkin puolesta olisi upeaa jos SaPKo voittaisi Mestiksen.

    • aijaijaii

      Tsemppiä SaPKo:lle!

    • rrerere

      SaPKo voitti ekan finaalin.

      Sellainen toive niille jotka menevät paikanpäälle seuraavaan kotiotteluun että kuvatkaa nyt vähän maaleja/tunnelmaa kännykällänne ja ladatkaa se YouTubeen. Ei löydy mitään kuvamateriaalia ilmaiseksi ensimmäisestä finaalista missään.

    • Pääntainiskanalueellekoh

      Ihme ettei Eloa ajettu ulos, vai onko Mestis päättänyt että nyt on SaPKon vuoro voittaa? Kevyemmistäkin jutuista on saatu 5 20, Elon 2 10 on varsinainen vitsi!

      • Kyllä SaPKo voitti ihan yksilöiden taidokkaiden suoritusten ansiosta. 4 maalia ja ohittamaton maalivahti. Yksi jäähy ei ottelua ratkaise. Jos vastustaja ei pysty viidellä ylivoimalla peliä ratkaisemaan, on se silloin heikompi.


    • efewfewfwewef

      Sapkon facebook-sivulle on ladattu koostetta ottelusta, eli löytyy sitä materiaalia sittenkin.

    • markaplako

      Vantaa nostanut Moision kokoonpanoon. Aikookohan Patrik tehdä "Elot"?

    • kyllähtee

      Puhtaalla pelillä mestaruuteen!!! Ei huono.

    • Onsitäjoskuskokeiltu

      Oltiinhan sitä ilvestä vastaan liiga karsinnoissa -95 keväällä! Silloin tosin elettiin divari aikaa, mestis tuli vasta reilu 10v sitten.

      • wouuuuu

        SaPKo ei vissiin kuitenkaan edes voittanut sitä ykkösdivisioonaa silloin vuonna 1995, vaikka olikin karsintasarjassa mukana.

        Loistavasti on finaalipelit sujuneet, mestaruus on jo tänään katkolla SaPKo:lle vieraspelissä Vantaalla. Ottelu tulee suorana lähetyksen YLE2-kanavalta klo 18.


    • ohhhohoh

      Se on siinä! Savonlinnan ensimmäinen jääkiekkomestaruus! Ja ensimmänen mestaruus joukkueurheilussa myös vissiin :) Ja tuli vielä suorassa TV-lähetyksessä =)

      Vaikka voittomaali aiheutti vähän protestointiakin niin kyllä SaPKo ansaitsee mestaruutensa, voitot kuitenkin 4-0.

      Periaatteessa tässä on pieni mahdollisuus myös että tulee myöhemmin nousu SM-liigaan.

    • r0p0tti

      Onnittelut SaPKolle ja koko Savonlinnaan mestismestaruudesta! Joko kaikki on käyneet ihmettelemässä juhlahumua Ylen uutisten nettisivuilta. Rantapallolta vähän vaikuttaa eikä taida olla Tikkurilasta tuo video:

      http://yle.fi/urheilu/3-9568844

    • tilastomies

      Katsokaapa tilastoista Mestis-mestauuspelaajien synt paikat. Vain yksi (1) on syntynyt Savonlinnassa. EI kovinkaan paikallisjoukkue ole kyseessä

      • jk567

        Eipäs, vaan kaksi savonlinnalaista siellä oli kokoonpanossa, eli Toni Henttonen ja Kasper Piitulainen. Parempi kuin ei yhtäkään.

        SaPKo on itse asiassa juhlinut mestaruutta myös vuonna 1993, mutta silloin kyseessä oli Suomisarjan mestaruus.


      • Eipä ole tilastomiehellä faktat hallussa! Katsoitko myös valmentajien syntymäpaikat!

        Kaikki Kiitos tämän sarjan historian ylivoimaisimmalle mestarille!!

        12 pudotuspeliä ja 12 voittoa!!!

        Pistäkää paremmaksi jos pystytte!!!!!!!!!!!!


      • Nyrpa
        SaPKo kirjoitti:

        Eipä ole tilastomiehellä faktat hallussa! Katsoitko myös valmentajien syntymäpaikat!

        Kaikki Kiitos tämän sarjan historian ylivoimaisimmalle mestarille!!

        12 pudotuspeliä ja 12 voittoa!!!

        Pistäkää paremmaksi jos pystytte!!!!!!!!!!!!

        Te ette siellä Savonlinnassa ole jääkiekkoa kovin pitkään seuranneet? Millä perusteella Sapko muka on mestishistorian ylivoimaisin mestari? Pikaisen googlauksen perusteella ainakin seuraavat mestismestarit ovat vieneet playoffit puhtaasti:

        2002 Jukurit
        2005 KalPa
        2010 Jokipojat
        2013 Jukurit

        Mestiksen mitalitilastossa Sapko nousi mm. Jyp-Akatemian ohi (häviää kyllä mitalien määrässä) mutta on edelleen mm. Hokin takana. Eli ei kovin mainittava sijoitus sekään. Lisäksi on hyvä muistaa että tällä kaudella mestiksen taso oli poikkeuksellisen heikko Sportin, Kookoon ja Jukurien ollessa Liigassa. Jo pelkästään Sportin lähtö Liigaan laski mestispelaajien kokonaispalkkasummaa pitkälti yli 10%. Hyvät pelaajat hankitaan rahalla, minkä Sapkokin on todennut. Vertailkaapa mestisrostereita vaikka viiden vuoden takaa.


      • Seurataanhan
        Nyrpa kirjoitti:

        Te ette siellä Savonlinnassa ole jääkiekkoa kovin pitkään seuranneet? Millä perusteella Sapko muka on mestishistorian ylivoimaisin mestari? Pikaisen googlauksen perusteella ainakin seuraavat mestismestarit ovat vieneet playoffit puhtaasti:

        2002 Jukurit
        2005 KalPa
        2010 Jokipojat
        2013 Jukurit

        Mestiksen mitalitilastossa Sapko nousi mm. Jyp-Akatemian ohi (häviää kyllä mitalien määrässä) mutta on edelleen mm. Hokin takana. Eli ei kovin mainittava sijoitus sekään. Lisäksi on hyvä muistaa että tällä kaudella mestiksen taso oli poikkeuksellisen heikko Sportin, Kookoon ja Jukurien ollessa Liigassa. Jo pelkästään Sportin lähtö Liigaan laski mestispelaajien kokonaispalkkasummaa pitkälti yli 10%. Hyvät pelaajat hankitaan rahalla, minkä Sapkokin on todennut. Vertailkaapa mestisrostereita vaikka viiden vuoden takaa.

        SaPKo voitti pudotuspeleissä kaikki 12 ottelua, muut eivät pelanneet pudotuspeleissä 12 ottelua. Vain faktana, ei pikaisena googletuksena.


    • SaPKofani

      No siis mitä välii tolla on??? SaPKo on kuitenkii paras nyt ja ainijaan!!!

      • RRRrrantti

        Mikä se sapko o ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      265
      4265
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      120
      2334
    3. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      52
      2277
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      82
      2224
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      132
      2189
    6. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      245
      2032
    7. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      75
      1842
    8. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      126
      1745
    9. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      398
      1332
    10. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      151
      1281
    Aihe