Miten taloudellista apua hetkeksi?

ddzddz

Syystä tai toisesta tässä kävi nyt niin, että yhteensä pelivelkaa on tullut tehtyä parin kuukauden aikana n. 3000€ ja josta olen lyhentänyt 800€, eli yhteensä 2200€ tulisi nyt maksaa pois. Pikavippejä ja kulutusluottoja.

Pystyisin tuon koko paskan maksamaan kokonaisuudessaan pois varmaankin viimeistään heinäkuun loppuun mennessä, kesätöitä kun onneksi on.

Nyt kuitenkin tilanne on tämä, että rahaa on itselläni 30€ kuun loppuun asti ja pitäisi maksaa muutama erääntyvä laskukin ja rahaa ei ole. Eräpäivien siirrot nyt lienee onnistuu hieman...

Mitäpä tässä nyt oikein tekisi. Luottotiedot vielä on tallella, en tiedä mistä oikein apua edes hakisi. Lainaaminen kaverilta tai äidiltä ei tule onnistumaan. Kulutusluottoja tai muita vastaavia asioita ei voi nostaa ja maksaa etuajoin pois, koska sieltä on mm. lainaa.

Pankki ei myönnä lainaa, koska olen vielä opiskelijan statuksella ja arvatenkin opintolainat on nostettu.

Kunnalta sosiaalista luototusta? Mitkähän ajat semmoiseenkin järjestelyyn on.

Itse olen nyt vihdoin ja viimein saanut loppumaan kaiken pelaamisen, pelottaa ja vituttaa vaan luottotietojen puolesta. En tiedä mitenkä pitkään tätä jaksaa enää.

3

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhatpaikat

      Auttaisikohan sossu tai kirkon diakoni?

      PS. Laittaakohan kukaan koskaan pelien avulla ihmisiä hypnotisoivia ja peli-hypnoosiin joutuneiden ryöstöjä tekeviä kasinoita kuriin?

    • MuutamiaVinkkejä

      Kirkon diakoniasta voit saada ainakin ruoka-apua, saattavat myös auttaa joidenkin laskujen kanssa. Ruokajonoista (ota selville paikkakuntasi) saa ruokaa, kannattaa hakea mielummin sieltä, kuin ostaa pikavipillä velaksi. Voisiko sukulaisesi (äiti, isä), ehkä auttaa? Ei kannata hävetä tuosta peliongelmasta kertomista, itseasiassa se helpottaa kun tuo sen julki. Vaikka kovin vaikeaa se voi olla.

      Kannattaa soittaa ja yrittää sopia maksusuunnitelmaa laskuihin, koska olet opiskelija oletan että luottotietojen säilyttäminen on sinulle erittäin tärkeää. Peliriippuvaiselle niissä luottotiedoissa on vaan se huono puoli, että tilanne johtaa helposti siihen, että vipeillä maksetaan vippejä ja kun lumipallo on lopettanut vihdoin vierimisen saatetaan puhua muutaman tuhannen euron sijaan kymmenistä tuhansista euroista.

      Onneksi olet onnistunut lopettamaan pelaamisen, mitä tahansa teetkin, älä ratkea enää pelaamaan, rahat siinä vaan häviää, omat ja lainatut. Mukavaa kevättä, toivottavasti asiasi järjestyvät parhain päin.

    • Hei,
      olet kurjassa tilanteessa, mutta jos voit olla pelaamatta, se on iso askel eteenpäin. Olet saanut tähän monta hyvää vinkkiä; sosiaalitoimisto, seurakunnan diakoniatyö, ilmaisruokajakelu, sukulainen - näitä olisin itsekin vinkannut. Noloa ja ikävää peliongelman tunnustaminen on, mutta se on alku uuteen, että kykenee sen tunnustamaan. Olosi helpottaa sen myötä. Mietit kuinka kauan jaksat. Kun pysyt pelaamatta, jokainen päivä vie sinua lähemmäksi sitä, että olet saanut velat pois. Jos itse ajattelet, että saat velat maksettua jo puolen vuoden sisällä, se on jo pian.

      Tsemppiä, kovasti tsemppiä,
      Pirkko-pappi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      180
      2240
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      175
      1861
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      170
      1732
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      110
      1548
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      26
      1504
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      109
      1260
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      167
      1114
    8. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1073
    9. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      150
      983
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      58
      965
    Aihe