Käyttäjän lisääminen sudoers tiedostoon?

Veracrypt

Veracryptillä tehty salattu osio ja koneella kaksi käyttäjää ja vain yksi ylläpitäjä. Osion liittäminen ei onnistu vaikka antaisin käyttäjälle ylläpito oikeudet ja herjaa että "käyttäjä ei ole sudoers tiedostossa. Tästä toiminnosta ilmoitetaan" Mikä neuvoksi?

13

1868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uJgnJfH1

      Sudoers tiedostoa käpistellään visudo ohjelmalla.

      • Jep mutta mihin kohtaan siellä lisään käyttäjän? Että menee oikein?


      • uJgnJfH1

      • qwqwqwq2e2e
        Trevo kirjoitti:

        Jep mutta mihin kohtaan siellä lisään käyttäjän? Että menee oikein?

        Siellä on valmiina rivi joka antaa jo oikeudet kaikille ylläpitäjien ryhmään kuuluville. Ei siis tarvitse käpistellä tiedostoa. Kannattaa käynnistää kone uudelleen että pääsee uusi ylläpitäjä mukaan mounttiin, näin luulisin.


    • t6r5e4w3

      Pitäisi mennä editoimatta /etc/sudoers-tiedostoa, siinä on ilmoitettu ryhmät, millä on adm ja sudo-oikeudet, eli pitäisi riittää että käyttäjä kuuluu ko ryhmiin.

      esimerkki
      1. luodaan uusi käyttäjä james (koneessa ihan ubuntun oletusasetukset)
      sudo adduser james
      ->saadaan käyttäjä james ryhmään james
      näkyy komennolla
      id james
      (tai vain 'id' kun ollaan tehty login jamesina)
      (nämä oikeudet ei riitä mihinkään, pitää lisätä ryhmiä)
      2. annetaan käyttäjälle james ylläpitäjäoikeudet (nämä oikeudet tulee oletuksena kj:n asentajalle oletus-ubuntu-asetuksilla)
      sudo usermod -a -G adm,cdrom,sudo,dip,plugdev,lpadmin,sambashare james
      ->jamesilla samat oikeudet kuin kj:n asentajalla (mm. sudo-oikeus, sille tärkeät ryhmät on adm ja sudo)
      id james näyttää tällaista
      uid=1002(james) gid=1002(james) ryhmät=1002(james),4(adm),24(cdrom),27(sudo),30(dip),46(plugdev),108(lpadmin),124(sambashare)

      Komennolla id näet omat ryhmäsi, vertailuna, mitä pitää toiselle lisätä, mutta ainakin tuo adm ja sudo.

      PS. Yllämainittu on käyttökelpoinen komento puhtaan tilin luontiin, jos tuhoaa kotikansiostaan tietoja, ettei se enää toimi (datat voi kopioida uudelle puhtaalle tilille).
      Luonti käy recovery tilassa, kun ensin antaa komennon: mount -o rw,remount /
      Kopiointi toimii komennoilla sudo cp -R ja oikeudet sudo chown -R james:james ..

    • Nyt on käyttäjä sudoers listassa. Veracryptiin tulee nyt kun koitan liittää osion seuraavaa "device-mapper: resume ioctl on veracrypt1 failed: Virheellinen argumentti
      Command failed"

      • ascsasascascsacasc

        Jotain ristiriitaa... tarkasta asetukset.


    • Nyt raksutti eteenpäin ja herjasi väärrää salasanaa. Veracryptissä oli salasanan vaihto ominaisuus ja ei herjannut siinä kun annoin passun ja vaihdoin uuden. salasanan teko taas kesti hetken ja piti liikutella hiirtä siinä. Sen jälkeen taas sama "device-mapper: resume ioctl on veracrypt1 failed: Virheellinen argumentti
      Command failed" Saiskohan ton salatun osion jotenkin pois ja tekis kokonaan uuden?

    • tehokasta_on

      Ei pitäisi joutua sudoers-tiedostoon koskea. Siellä on oletuksena sellaiset asetukset yleensä, että jos lisää käyttäjän sudo group:in jäseneksi se on sillä taputeltu:
      --snip--
      # Allow members of group sudo to execute any command
      %sudo ALL=(ALL:ALL) ALL
      --snip--
      Tietysti jos haluaa tästä parantaa tietoturvaa, niin voi tehdä ohjelmakohtaisesti asetukset sudoers:iin - mutta harvoinpa tarvitsee kotioloissa tällaista viilailua. Voihan sitä tehdä vaikka asetukset, että mitään executablea ei saa ajaa, jos se ei ole systeemihakemistoissa. Eli tämän jälkeen et enää itse käännettyjä ohjelmia järjestelmässä voi ajaa..

    • En myöskään koskisi sudoers-tiedostoon. levyliitokset määritellään yleensä /etc/fstab tiedostossa. Eikö liitoskomennon voi lisätä vaikka .profile tiedostoon joka suoritetaan kun kirjaudutaan systeemiin. sudoers tiedostoon voi lisätä myös ohjelman jonka käyttäjä voi suorittaa root oikeuksin. Ei siis käyttäjälle kaikkia oikeuksia. shutdown on yleisti sellainen ohjelma jonka ajo-oikeus voidaan antaa muillekin kuin root käyttäjälle.

    • turhakkeetovat

      Ite copy/peistaan tikulta "sopivat" sudoerit / muut tiedostot ja "tukkeutuneet" käyttikset aukee nöyrästi. (ei noita käyttöoikeuksii saada-----ne pitää ottaa (jos tarvis))

    • Vieras2018

      Käyttäjän voi lisätä suoraan ilman sudoers tiedostoa.

      https://www.tslan.fi/sudo-kayttajan-lisaaminen-ubuntuun-18-04/

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8202
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5743
    3. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      55
      5191
    4. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      289
      5186
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      78
      3831
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3021
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2747
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2548
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2522
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2481
    Aihe