Mikä Suomessa muuttui?

Työntekijä

Poliisitarkastaja kiistää, että Tukholman isku vaikuttaisi poliisin toimintaan palautusten täytäntöönpanossa.

- En näkisi, että Ruotsin tilanne aiheuttaisi meillä paineita. Meillä on varauduttu kielteisten päätösten tulemiseen. Iso osa (hakijoista) tulee saamaan kielteisen päätöksen.

Poutanen totesi tammikuussa blogissaan, että poliisi aikoo kiinnittää entistä enemmän huomiota ulkomaalaisvalvontaan ja poistamispäätösten täytäntöönpanoon.

Hän huomautti, että toimiva palautus ja tehokas valvonta paitsi ennaltaehkäisee laitonta maassaoloa myös lisää yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

4

261

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työntekijä

      Entinen Poliisiylijohtaja Mikko Paatero sanoi olevan vain ajan kysymys, kun Tukholman iskun kaltainen tapahtuu myös Suomessa.

      – Suomi on ainoita maita, jossa ei vielä ole tapahtunut tällaista joukkomurhaa. Se on vain ajan kysymys, kun sellainen täällä tapahtuu. Lintukotoajattelu pitää viimeistään nyt heittää romukoppaan.

      • koiratveräjästä

        Muuttu sen verran että Poliisit sai konepistoolit (tosin en tiedä saivatko panoksia).
        Osalle ei saisi antaa mitään asetta,saati konepistoolia.Ampuvat vielä jalkaansa.
        Suomesta on tulossa poliisivaltio.On ollut riittävästi näitä ampumistapauksia.


    • Satanunnanpelotuslaitos

      Suomi on vaarallinen maa. Vaarallisinta suomessa ovat tyhjäpäiset poliisit, jotka on otettu poliisiin kun ei äly riittänyt mihinkään kunnialliseen työhön.
      Nämä idioottirambot sitten ajelee maijalla päivästä toiseen tekemättä mitään hyödyllistä, kunnes kokoomusta edustava päätampio keksii taas niille jotain liikuntaa. Kuten kärrätä samaa pultsaria päivittäin putkaan. Isokin rikollinen kun on. Juo viinaa.
      Tai käyvät syyttömien kimppuun.
      Oikeisiin rikosasioihin niistä ei ole.

      • dugxdyufy

        Molemmat isoisäni lunasti tän maan suomalaisille. Piti ryssät poissa. Nyt paskatapit rynnii ja suomen johtopellet huutaa vellkommen sipiläpelle etunenässä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      64
      1750
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1189
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      963
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      841
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    7. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      626
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      92
      585
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      518
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      505
    Aihe