On jo 26 vuotta kun aloitin tarkan gluteenittoman ruokavalion. Mutta yllätys, yllätys? Vaikka se tauti on pysynyt kurissa; ei oireita eikä suolessa näyttöä (2015 gastroskopia) niin kroppa on oikein innostunut muista autoimmuunijutuista!
Nyt on jo 6 erilaista diagnosoitua tautia, joissa elimistön puolustusjärjestelmä pitää sotatilaa omia kudoksia vastaan! Viimeisin löytö: Basedowin tauti, ja nyt sen yhteyteen puskeva silmien tauti!
Siksi avasin itseironisesti katsellen blogin: Autoimmuuni-Koekaniini!
https://autoimmuuni-koekaniini.vuodatus.net/
Riittää toki itsellä pohtimista: Mistä on kyse? Ja onhan se lääketieteellekin haastetta, johon ei tyhjentävää vastausta ole, miksi elimistön puolustusmekanismit eksyy tehtävässään, niin että eivät tunnista omia kudoksia, vaan tulkitsevat ne vihollisiksi.
Mut ei hätää! Keliakia siis hoidossa, nivelreuma remissiossa (ei lääkkeitä nyt), allergiat ja ajoittaiset astmaoireet; bronkuksien vaivat - kaikki on hallinassa! Haastetta tekee MIKÄ on se syy, miksi immuunijärjestelmä lykkii väärällä tavalla?
Elämä haastaa kuitenkin eteenpäin!!
Keliakia ja autoimmuunireaktiot....
haastetta-piisaa
1
304
Vastaukset
- ljkhjgjgj
Jokainen yksilö on ennalta testaamaton geneettisten ominaisuuksien kokoonpano. Geenien lisäksi terveyteen vaikuttaa myös ympäristö. Otapa siitä sitten selvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2304136Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122614Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382345Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1121382- 481159
- 771065
- 59933
- 45926
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58911