Meillä on kaksi suurta uskonnollista juhlaa, joulu ja pääsiäinen. "Pienempiäkin uskonnollisia pippaloita" on ikään kuin "uskonnollisessa vireessä" pysymiseksi.
Katolisilla on pääsiäinen se suurempi juhla. Kun vietin talviani Espanjassa, oli siellä aina eri kaupunkien väliset kulkuekilpailut, suuret ja komeat.
Onhan setietysti selvää, että aikuisesta Jumalanpojasta on paljon enemmän kerrottavaa kuin vastasyntyneestä seimineen. Piiloonkin oli tuo vastasyntynyt saatava kunkaikkivastasyntyneet piti tapettaman.
Jeesuksen tuleminen lienee ihan ikiaikainen tai ainakin raamatunkertomusten ikäinen. SikisiPyhästä Hengestä, syntyi Neitsyt Mariasta j.n.e.
Jos minä saisin tuon syntisenä kertoa olisi tulosjotainseuraavaa.
Jeesus on hänentaivaallisen isänsä siittämä. Tämä kävi salaa kiksauttamassa Mariaa, ihan vanhanaikaiseen tapaan. Teoriasa onmahdollista, että itse Jooseppi kiksautti. Tuollaista synnillisyyttä ei ainakaan ennenvanhaan saanut kertoa kun esiaviolliset suhteetolikiellettyjä. Miksei se Pyhä Henki voinut Joosepin kautta siirtyä? Minä kysyn vaan! Epäuskohan on pahintasyntiä,johon vain Ruuneperi voi sortua ja sortui taas.
Miten olisi käynyt jos Jeesusta ei olisi teloitettu "puolestamme". Huonosti, hyvin huonosti. Yksikään ei olisi saanut ikuista elämää koska " vainhänen kuolemansakautta me olemme pelastetut istumaan iankaikkisuuden kiikkustuolissa". Muut paitsi minä. OnhanJeesus teoriassa kuollut kaikkienpuolesta, mutta minähän olensyntinen Ruuneperi.
Ei Jeesuskaan muuten ihan purnaamatta kuollut vaanhuusi arameaksi. Eeli, Eeli, lama sabaktani.
Pahoittelen virhetäni ja syntejäni. Kertokaa Isä Jumalalle kun rukoilette, että taas se jne.
Ruunemanin sekoilua pääsiäisenä.
4
146
Vastaukset
Hyvää Pääsiäistä!
On asia niin,että pitää varmaanläppäri hankkia. Kunsilläkirjoittaa niin peukaloilla voi painaa tabulaattoria jasyntyy sanavälit.
Syökää kymppi-mämmiä,se onhyvää.- eivaalikuorsaaja
Johan tuli taas lähetyssaarnaajalta täysi laidallinen sekoilua! Miten olisi, jos opettelisit kunnioittamaan toisten eettisiä arvoja hieman enemmän.
- uskomatonkin
""Miten olisi käynyt jos Jeesusta ei olisi teloitettu "puolestamme". Huonosti, hyvin huonosti. Yksikään ei olisi saanut ikuista elämää koska " vainhänen kuolemansakautta me olemme pelastetut istumaan iankaikkisuuden kiikkustuolissa". ""
Ei olis käyny kuinkaan, vois vaihtaa sellaseen uskomukseen jossa jotain muuta uskomalla saisi vielä kärryllisen neitseitä kyytitytöiksi. Uskomuksia on maailmassa satoja ellei tuhansia, että ei mitään onkelmia sen puoleen jos täytyy välttämättä uskoa johonkin uskomukseen :D - painu-helvettiin
Kuinka sinä taas nolaat itsesi ja kirjoittelet noista "kiksautteluista", jotka ovat loukkaus joillekin tosi uskovaisille? Häpeä, jos osaat.
Olet todellakin härski/irstas vanha ukko, joka saa hekumansa jopa "Merkkelin haarojen välistä" ja nyt Jeesuksen syntymän alkuperästä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2026963
- 594612
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s354105- 703209
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161945Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271686- 171660
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401563- 341439
- 1431227