Seitsemän henkeä, mikä on köyhyysraja?!?!

Joskuselämä

Tilanne on että firmamme loppui ja niin kauan kuin jotakin on myymättä, emme voi saada toimeentulotukea. Tämän hetkiset tulot ovat palkka 1600/kk, kotihoidontuki 305/kk ja lapsilisä 670. Tästä kun muutaman kuukautta ollaan maksettu talolainaa, vettä, sähköä,vakuutukset ym.niin ei oikeastaan jää rahaa. Meitä on seitsemän. Eikä olla mikään lesta perhe! Joita suku auttaa!! Kaikki ostan alesta, teen kaikki ruoat itse, kaikki halvinta mitä löytyy. Vaan ei millään riitä. Bensaa pakko saada jotta pääsee töihin. Paljokonhan me jäädään toimeentulotuen alapuolelle?! Kysyn vaan.

5

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitkäaikatyötön

      Tavallisimmin käytetty köyhyysraja on 60 % nettomediaanitulosta henkilöä eli kulutusyksikköä kohden. Kotitalouden kulutusyksiköiden määrä lasketaan siten, että ensimmäinen aikuinen on 1, muut yli 13-vuotiaat ovat 0,5 ja 0-13-vuotiaat 0,3. Jos teillä on siis kaksi aikuista ja viisi alle 13-vuotiasta, lasketaan 1 0,5 (5 x 0,3) eli tasan 3 kulutusyksikköä. Noilla tuloilla perheenne on siis köyhyysrajan alapuolella.
      Eivätkös lapsilisät viidestä lapsesta muuten ole nykyään 659,44 euroa? Oletteko hakeneet asumistukea?

    • 7438375

      Toimeentulotuki ei ole pelkästään tulosidonnainen, vaan tosiaan kaikki helposti realisoitava omaisuus voidaan velvoittaa myymään ennenkuin on oikeutettu toimeentulotukeen, kuitenkin halvemman auton saa pitää, jos tarvitsee sitä työssäkäyntiin. Talolaina voi olla ongelmallinen, koska toimeentulotuella ei voi lyhentää velkaa, mutta jos onnistuu neuvottelemaan pankin kanssa pelkkien korkojen maksusta, sillä selviää vähän aikaa eteenpäin, koska toimeentulotuki oletetaan vain väliaikaiseksi tarpeeksi, eikä sen vuoksi puututa varsinaisesti asumiseen ainakaan heti alussa, joten jos toimeentulotuen tarve jatkuu pitempään, niin tilanne arvatenkin muodostuu kestämättömäksi ja silloin muutto halvempaan väistämättä edessä.

    • 767373737

      Pistä muija kodinhoidon tuelta töihin tai jos niitä ei ole niin kortistoon. Työmarkkinatuki on lähes 650e/kk nettona tuolla lapsimäärällä.

      Myös edullisempaa asuntoa kannattaa alkaa hakemaan jos tuntuu ettei rahat riitä.

    • Ruususelta

      Vastuu perheestä kuuluu vanhemmille . Ulkoistaminen yhteiskunnan piikkiin on petos lasten tulevaisuudesta.

      • ajanhenkinäyttääolevan

        Yhteiskunta siirtää nyt mahdollisimman paljon vastuuta henkilöille itselleen :

        http://www.hs.fi/mielipide/art-2000005195110.html?cs=email

        Kyse taitaa olla enneminkin nousseista sosiaalisiista kuluista ja siitä että rahat on loppu ,kuin siitä mikä olisi tarve ja vastuu suhde. Itseltä ja perheeltäni evättiin asumistuki nimenomaan tuohon sukulaisuuteen viitaten surassa sukupolvessa samassa kiinteistössä kun asutaan. Tosin ei yli 70 kymppisten eläkeläisten kukkaro kuulu milläänlaila minullle eikä perheeni käyttöön,sen kummemin kuin perheemme asumismenojen kustantaminen.

        Kyse on päätöksissä jostain muuta kuin realisuudesta ja inhimillisyydestä ,sillä kyllä se järjenkäyttö on sallittu päätöksiäkin tehdessä. Ei niitä päätöksiä välttämättä tarvitse tehdä siinä hengessä ,että saadaan säästöä ja jätetään tosiolot huomioimatta ja etsitään pykäliä ,millä yhteiskunta vastuu voidaan pyörtää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2993
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      50
      2621
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2255
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2158
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1732
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1556
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1507
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1320
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1319
    Aihe