Tilanne on että firmamme loppui ja niin kauan kuin jotakin on myymättä, emme voi saada toimeentulotukea. Tämän hetkiset tulot ovat palkka 1600/kk, kotihoidontuki 305/kk ja lapsilisä 670. Tästä kun muutaman kuukautta ollaan maksettu talolainaa, vettä, sähköä,vakuutukset ym.niin ei oikeastaan jää rahaa. Meitä on seitsemän. Eikä olla mikään lesta perhe! Joita suku auttaa!! Kaikki ostan alesta, teen kaikki ruoat itse, kaikki halvinta mitä löytyy. Vaan ei millään riitä. Bensaa pakko saada jotta pääsee töihin. Paljokonhan me jäädään toimeentulotuen alapuolelle?! Kysyn vaan.
Seitsemän henkeä, mikä on köyhyysraja?!?!
5
378
Vastaukset
- Pitkäaikatyötön
Tavallisimmin käytetty köyhyysraja on 60 % nettomediaanitulosta henkilöä eli kulutusyksikköä kohden. Kotitalouden kulutusyksiköiden määrä lasketaan siten, että ensimmäinen aikuinen on 1, muut yli 13-vuotiaat ovat 0,5 ja 0-13-vuotiaat 0,3. Jos teillä on siis kaksi aikuista ja viisi alle 13-vuotiasta, lasketaan 1 0,5 (5 x 0,3) eli tasan 3 kulutusyksikköä. Noilla tuloilla perheenne on siis köyhyysrajan alapuolella.
Eivätkös lapsilisät viidestä lapsesta muuten ole nykyään 659,44 euroa? Oletteko hakeneet asumistukea? - 7438375
Toimeentulotuki ei ole pelkästään tulosidonnainen, vaan tosiaan kaikki helposti realisoitava omaisuus voidaan velvoittaa myymään ennenkuin on oikeutettu toimeentulotukeen, kuitenkin halvemman auton saa pitää, jos tarvitsee sitä työssäkäyntiin. Talolaina voi olla ongelmallinen, koska toimeentulotuella ei voi lyhentää velkaa, mutta jos onnistuu neuvottelemaan pankin kanssa pelkkien korkojen maksusta, sillä selviää vähän aikaa eteenpäin, koska toimeentulotuki oletetaan vain väliaikaiseksi tarpeeksi, eikä sen vuoksi puututa varsinaisesti asumiseen ainakaan heti alussa, joten jos toimeentulotuen tarve jatkuu pitempään, niin tilanne arvatenkin muodostuu kestämättömäksi ja silloin muutto halvempaan väistämättä edessä.
- 767373737
Pistä muija kodinhoidon tuelta töihin tai jos niitä ei ole niin kortistoon. Työmarkkinatuki on lähes 650e/kk nettona tuolla lapsimäärällä.
Myös edullisempaa asuntoa kannattaa alkaa hakemaan jos tuntuu ettei rahat riitä. - Ruususelta
Vastuu perheestä kuuluu vanhemmille . Ulkoistaminen yhteiskunnan piikkiin on petos lasten tulevaisuudesta.
- ajanhenkinäyttääolevan
Yhteiskunta siirtää nyt mahdollisimman paljon vastuuta henkilöille itselleen :
http://www.hs.fi/mielipide/art-2000005195110.html?cs=email
Kyse taitaa olla enneminkin nousseista sosiaalisiista kuluista ja siitä että rahat on loppu ,kuin siitä mikä olisi tarve ja vastuu suhde. Itseltä ja perheeltäni evättiin asumistuki nimenomaan tuohon sukulaisuuteen viitaten surassa sukupolvessa samassa kiinteistössä kun asutaan. Tosin ei yli 70 kymppisten eläkeläisten kukkaro kuulu milläänlaila minullle eikä perheeni käyttöön,sen kummemin kuin perheemme asumismenojen kustantaminen.
Kyse on päätöksissä jostain muuta kuin realisuudesta ja inhimillisyydestä ,sillä kyllä se järjenkäyttö on sallittu päätöksiäkin tehdessä. Ei niitä päätöksiä välttämättä tarvitse tehdä siinä hengessä ,että saadaan säästöä ja jätetään tosiolot huomioimatta ja etsitään pykäliä ,millä yhteiskunta vastuu voidaan pyörtää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622502Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant899717Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.497669Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886438SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906166Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m595690Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495162HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204822Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074509Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,532780