Varoitus Abilifysta!

Varoituksensana5

Heippa. Ajattelin kirjoittaa tännekin, jos joku sattuisi lukemaan tämän. Eli sairastan kaksisuuntaista, ja mulle aloitettiin helmikuussa Abilify manian ja psykoosin estoon. Pian lääkityksen aloittamisen jälkeen aloin potemaan kummallista levottomuutta. Kuten joku muukin oli vastaavasta lääkkeestä tullutta tunnetta netissä kuvaillut, tuntui ikään kuin jokainen elimistöni solu olisi kutissut sisältä päin ja ollut räjähtämäisillään. Lisäksi niska ja kädet vapisivat lakkaamatta. Nämä oireet pahenivat muutamassa päivässä niin rajuiksi, että jouduin päivystykseen, jossa odotellessani raavin kumpaiseenkin ranteeseeni montun hirvittävien kipujen takia. Lääkkeen aiheuttama kiputila oli jotain sanoin kuvaamatonta. Lopulta sain päivystyksessä rauhoittavia, ja Abilify lopetettiin välittömästi.

Mainitsin kokemuksestani skitsofreniaa sairastavalle ystävälleni, joka kertoi saaneensa samasta lääkkeestä tismalleen samat oireet. Olin utelias, ja googleteltuani tietoa ekstrapyramidaalisista oireista, dyskinesiasta ja akatisiasta tulin huomanneeksi, että valtaosa nettiin kirjoittaneista Abilifyta (tai sen rinnakkaistuotteita) kokeilleista oli kärsinyt kivuliaasta levottomuudesta ja ekstrapyramidaalisista oireista (vapina, levottomuus jne). Mulla oireet lievittyivät pikkuhiljaa kokonaan pois n. viikon kuluessa lopettamisesta.

Eli toki jokainen reagoi lääkkeisiin yksilöllisesti, ja jollekin yksilölle kyseinen lääke voi jopa sopia, mutta itse haluan ainakin antaa varoituksen sanan Abilifyta (ja muita samankaltaisia neurolepteja) kokeileville. Olkaa tarkkoina, kun aloitatte kuurin. Lopettakaa käyttö HETI, jos tulee levottomuutta tai vapinaa, ja vaatikaa lääkäriä vaihtamaan johonkin toiseen lääkkeeseen. Itse pyysin Abilifyn tilalle Olantsapinia, joka on toiminut hyvin nämä pari kuukautta. A:n aiheuttamia kauhuoireita en toivoisi pahimmalle vihollisellenikaan!!

6

963

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ujkkjjh

      Kannattaa huomioida että akatisiaa ja extrapyramidaalioireita voi tulla myös olantsapiinista joillekin, kuten myös muista neurolepteista. Abilify tuntuu olevan yksi pahimmista aiheuttamaan levottomuustiloja kehossa (akatisiaa), vanhempien neuroleptien ollessa kanssa pahoja.

      Samaten masennuslääkkeet, kuten SSRI:t voivat aiheuttaa akatisiaa, vaikkakin harvemmin.

      Tuota voi tulla myös vieroittautuessa psyykenlääkkeistä, jolloin lääkkeen peittävä vaikutus voi esim hävitä.

      Rauhoittavista lääkkeistä pitkäaikaiskäytön jälkeen (bentsot)vieroittautuessa voi vieroitusoireistona tulla akatisiaa.

      Ilmiö voi olla yleisempi, kuin tiedostetaan erityisesti useita lääkkeitä käyttävillä. Itsekin keskustellessani ylläolevia lääkkeitä käyttäneiden kanssa, monet saattaa tunnistaa tuon tyylisiä oireita. Lääkärit eivät usein tunnista lääkkeiden aiheuttamia levottomuusoireiluja ja syyttävät niitä potilaan ahdistuksella jne .

      Jokainen kyllä varmasti tietää akatisian kokeneena ettei kyse ole mistään normaalista ahdistusoireilusta vaan lääkkeen aiheuttamasta reaktiosta.

    • hjjjjhj
    • Akkatissia

      Mun naapurille abilify oli hyvä lääke. Mulla se kuitenkin laukaisi just tuon akatisian extrapyramidaalisilla oireilla. Lääkäri ei meinannut millään uskoa, että olo vain pahenee ja kehoitti jatkamaan. Minulle oli täysin selvää, että jos en pääse tuosta olotilasta eroon, tapan itseni. Lopulta soitin omahoitajalleni ja ilmoitin joko lopettavani lääkkeen tai tappavani itseni. Sain sitten luvan lopettaa, mutta toipuminen kesti.

      Pelkään tuota enemmän kuin mitään, sillä tiedän että ennemmin tapan itseni kuin koen sitä enää koskaan.

      • omistat_itsesi

        Älä nyt niitä puoskareita pokkuroi. Ei niiltä sun omaan elämääs ja kehoos liittyvissö asioissa tarvi mitään lupaa kysyä. Olet oman elämäsi herra. On groteski ajatus että täytyisi joltain muulta kysyä lupaa miten elää omaa elämäänsä. Suomessa on orjuus kielletty.


    • abicymlamtru1

      moikka kaikki
      onko kellään abilify aiheuttanut sokeriarvojen nousuja?mä tuossa aiemmassa ketjussa kirjotinkin,kun jalat on lyijynraskaat

      lääkitykseni:

      truxal,cymbalta,abilify ja lamictal

    • KaunisKohtaloOdottaa

      Onneksi olkoon. Sinua on onnistuneesti kusettu uskomaan mielikuvitussairauteen ja nyt myrkytät itseäsi hermostomyrkyllisillä kemikaaleilla, ilmeisesti tietämättäsi. Pahoittelut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      47
      3578
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2665
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2614
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1836
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1596
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1361
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1308
    8. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      126
      1275
    9. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1269
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1186
    Aihe