Onpas taas kuultu kummia juttuja Iisä.
On Nenosen parlamentti ja Kalevan nettisivut ja jopa Facebookin Iin puska-palsta kertonut, jotta
Iin kuntavaalit 2017 on mennyt juuri niinkuin pitikin, elikkä päin prinkkalaa.
On tarkastettu vaalilipukkeita sisältä ja päältä, on laskettu ennakkoäänet kertaalleen ja kahdesti, melekeen kolomasti ja aina vaan ilimestyy uusia ääniä.
Onko tämä nykyinen vaalitapa ja ääntenlaskenta , joka vissiin perustuu Ojalan laskuoppiin tai ainakin pitäis perustua, ihan demokraattinen ja tasapuolinen?
Rehellisyydestä en nyt hirveästi pitäis ääntä.
Oisko se aika jonkun ulukopuolisen, vaikka valtion tai oikeusministeriön virkamiesten, tulla laskemaan Iin vaaliliput uuvestaan. Kuivamustekynän ja taskulaskimen kanssa.
Puhasta paperia ja varapatterit mukana.
Vai pitäskö tästä vielä äänestää?
Vaalilaskentaa Iiläisittäin.
5
272
Vastaukset
- Ruuneper
Miten se on muuten mahollista, että nuin äpöstyttää nuita vaalivirkamiehiä ja naisia?
Suuskiin kunnasa arvottiin virat, toimet ja vakanssit bingokarusellilla eikä
kellään ollu nokan koputtamista.
Oliko muuten vaalit Fantomin suojeluksesa?. - ÄänekäsÄmmi
Kyllä minä niin kovasti mieleni pahotin kun äänestin kuristaja-raiskaaja-tappaja-nitrokankaankauhua mutta eipä päässyt! Joku kupruhan täsä häätyy olla! Seuraavisa vaaleisa voitaisi äänestää siitä että äänestettäänkö ollenkaan.
- Kurkkusuorana
Seuraavalla kerralla huutoäänestys!
- GuranGuran
terve terve.. mina kusun ustavani puolesta???missa olla hotel iissä? uks mies ja vuoristowolf??
- DuranDuranBurana
Gasthaus seurakujalla tai Iin Sillat Haminantiellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",305187Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1322405- 1382082
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee531925Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171770"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!561315Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1641086Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää59920Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.311869Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa164759