Mikä ero Unityllä ja Genomella on?
Omassa Ubuntu 2016 latauksessa tuli varmaankin se uudempi. Ei ole mitään ongelmaa.
Omassa Ubuntu 2016 latauksessa tuli varmaankin se uudempi. Ei ole mitään ongelmaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ulkonäkö ja osin käytettävyys.
gnome kevyempi käyttää...
No ei varmasti ole kevyempi, koska nytkin vain Firefox auki niin Gnome käyttää muistia 1,6GiB. Unity huitelee samalla koneella 1,2GiB tietämillä.
Höpö höpö!
Unity 1,1GiB ja Gnome 1.5GiB. Samalla kiintolevyllä, molemmissa samat ohjelmat auki. Ei tuo nopeuteen vaikuta. Unity on kyllä nopeampi käyttää, koska Gnomessa joutuu kaiken klikkaamaan vähintään kahdesti, kun Unityssä riittää yksi. Ja on muutakin hidastavaa, esim. Kuvat kansioon pitää klikata ensin Nautilus auki ja sitten kansioon, Unityssä pääsee kuvakkeesta yhdellä klikillä suoraan kansioihin.
http://aijaa.com/YcUndI
"Gnomessa joutuu kaiken klikkaamaan vähintään kahdesti, kun Unityssä riittää yksi."
Laita Gnomen asetukset niin että yksi klikaus riittää.
"Ja on muutakin hidastavaa, esim. Kuvat kansioon pitää klikata ensin Nautilus auki ja sitten kansioon, Unityssä pääsee kuvakkeesta yhdellä klikillä suoraan kansioihin."
Laita se kuvake avaamaan suoraan se oikea hakemisto eikä Nautilusta.
Miksi kaikesta pitää tehdä niin hankalaa? Miksei nuo asetukset voi olla oletuksena?
Ubuntu 16.04 ja Ubuntu 16.10 käyttävät Unityä (mitään "Ubuntu 2016" ei olekaan, 2016 julkaistut ovat 16.04 LTS ja 16.10).
Unity vaihtuu Gnomeen vasta myöhemmin, en muista tuleeko 17.10 versioon vai vasta 18.04. Tosin on siellä nytkin riisuttu Gnome mukana, kirjautumisen yhteydessä pääsee valitsemaan sen.
Latasin eilen Ubuntu 17.04 Gnomen. Ja asensin tänään pöytäkoneelle.
Usb-wifi-pulikat eivät toimineet vaikka edellisissä molemmat toimivat. USB-johdolla siitä 4G-pulikasta sentään pääsi nettiin.
Oma vika kun laitat keskeneräisiä.
Ero on se että Unity on paskaa ja Gnome on sontaa,
Harmi kun Unity lopetetaan kun siihen on alkanut tottumaan. Itsellä musasoitin vie liki gigan muistia. Gnome on vielä kokeilematta. Eroja tulee lähinnä silloin miten hyvin näytönohjain ja ajuri tukee työpöydän piirtoa. Nykyaikaisessa koneessa nopeuserot mitättömiä. Itse en aina tykkää tuosta yhden painalluksen systeemistä. Jos muuttaa vaikka tiedostojen oikeuksia niin ne muuttuu heti. Ennen piti painaa OK tai jotain varmistukseksi. Tylsää on myös jos on valinnut satoja kuvia ja vahingossa avaa ne kun piti siirtää ne. Siinä on sitten näytön täydeltä kuvia :)