Hulppeat kielilisät

ylipormestari48

Eduskunta jättää vuodesta toiseen kaksikielisyysjärjestelmämme säästötalkoiden ulkopuolelle. Kustannuksista ei julkisuudessa edes haluta puhuta, esimerkkinä kielilisät

Leikkikaksikielisyyttä eikä tätä koko maata kattavaa 3% vähemmistön takia olevaa kaksoishallintajärjestelmää, eivät hyväksy sen paremmin suomen- kuin ruotsinkielisten kuntienkaan enemmistökieliryhmät, nykypolvi taitaa jo Suomen kielen. Suomalaisista 77% vastustaa nykyistä järjestelmää. Lisäksi ylisuuret kaksikielisyyslahjukset kunnille ovat suoraan pois velkaantuneen valtiomme muista raharei'istä - vähäosaiset ja vanhukset tästä jälleen kärsivät, hoitavia käsiä tarvittaisiin lisää .Ainoa voittaja ovat RKP sekä kaksikieliset rahanahneet kunnat.

Nyt 2015 alkaen kielilisää maksetaan ruotsinkielisyyden perusteella ja vain kaksikielisille kunnille. Vuonna 2015 maksetttiin kielilisää noin 94 miljoonaa euroa normaalien valtionosuuksien lisäksi. Valtio jakaa siten kielilisää Suomen 33 kaksikieliselle kunnalle miljardi euroa 10 vuodessa. Summa on merkittävä rahareikä.Kuvaavaa on se, että entiset ruotsinkieliset kunnat eli Luoto, Korsnäs ja Närpiö päättivät helpon lisärahan houkuttelemina ”muuttua” kaksikielisiksi, sillä yksikielisille kunnille ei jatkossa kielilisää anneta. Tuet ovat niin ylimitoitettuja, että kassaan kilahtaa lisäkulujen jälkeenkin ylimääräistä, eli valtaväestön maksamana tuetaan ruotsinkielisten hyvinvointia.

Suomessa pitäisikin siirtyä jo viimein asteittain Pohjoismaisen mallin mukaiseen kielipolitiikkaan, jossa kaikkialla maassa on yksi pääkieli ja joka parhaiten vastaisi Suomen kielitilannetta, tämä edistäisi kielellisesti myös muita tärkeimpiä kaupallisia kieliä, mitä myös EK (elinkeinoelämä) kannanotoissaan on tuonut julki.

4

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alipormestari481

      Vähemmistöpolitiikka
      Yhteiskunnan toimintaa, jonka tarkoituksena on säännellä enemmistön ja vähemmistöjen suhteita.
      Vähemmistöjen torjuva eristäminen pyrkimys sulauttaa vähemmistöt valtakulttuuriin kielellisesti ja kulttuurisesti (assimilaatio- eli sulautimispolitiikka) Tässä Suomi on pahasti epäonnistunut, antaessaan kohtuuttomia kielietuja noin 3% vähemmistölle.
      Perustuslakia pitäisikin päivittää Pohjoismaalaisen kielipolitiikan mukaan, jossa on yksi maan valtakieli, ja muut kielet vähemmistökieliä.
      Kaksikielinen hallinto kielilisät, vievät kohtuuttoman osan Suomen kansantaloudesta, jonka valtaväestö joutuu "pakosta " maksamaa.
      Vähemmistöjen kulttuurin säilyttäminen valinnanvapauden pohjalta (integraatio- eli mosaiikkipolitiikka). on jokaisen kieliryhmän itsensä maksettava.

      • Folket_har_talat

        Mites persut nyt sitten meinaako ne vaan taas vetää henkeä koko valtuustokauden ? Uhoaa isoilla keukoilla neljä vuotta niin sitten voi taas jälleen ? Puhaltaa helpottuneena palkeet tyhjäks vaalien jälkeen ja todeta porukalla. Eipä riitänny loppukiri tälläkään kertaa podiumille ja miksi ei ?

        Jes ! Ja taas uusi kausi opposiittiossa keuhkoillen.-)

        Siellois muuten helsingissä kohta tuo naisten kymppi et sinne vaan juoksupoika joukkueella kisaamaan. Ei tarvi niin tosissaan hengästyneenä paineissa puuskuttaa.
        Lippa taakse ja sellainen iloinen iloitteleva rentoranteinen jolkuttelu muiden mukana kesäpäivässä riittää.
        Sitten olisi myöhemmin kesällä se sulkavan soutu. Sinne vaan starttiviivalle se leijonamielinen, periksiantamaton ja hyvä keuhkoinen joukkue persu soutupoikien.

        Akka perätuhtolle tahtia ja painetta airoihin keuhkoamaan. Soutupoikien venekuntaa komennollaan voittoon johtamaan .-)

        Voi elämän kevät !
        Tuumi mummo kyykyssä lumihankeen siistiä reikää sulattaessaan.


    • Ohikävellen
    • SuomenkielinenVainottuHo

      Kokkolassa keskipohjanmaan keskussairaalassa työntekijät saa 5 % palkkaa lisää jos ne osaa ruotsinkieltä.

      Pietarsaaressa ei saa koska vaikka osaa ruotsinkieltä ei tuu penniäkään lisää koska on jo totuttu siihen että suomenkielisten pitää osata automaattisesti ruotsia tai ei saa töitä. Ruotsinkielisten ei tarvi osata suomenkieltä ollenkaan ja se vasta olisi vmäisyä jos suomenkielinen saisi kielilisää palkkaansa 5 % kun osaa ruotsia ja ruotsinkielinen ei saisi. Ruotsinkieliset Pietarsaaressa ei osaa ruotsia. Sairaala toimii täysin ruotsinkielisten ehdoilla. Ylihoitaja.Siv Sunberg aikoinaan sanoi mulle kun hain töitä että tämä on Ruotsalainen sairaala ja kaikkien jotka tulee tänne töihin on opittava ruotsinkieli, muuten ei oo asiaa tänne ja kaikki suomalaiset jotka on tulleet tänne töihin on oppineet ruotsinkielen. Niin opin minäkin, mutta ruotsinkieliset eivät ole oppineet koska eivät ole edes välittäneet oppia. Lisäksi hän tämä ylihoitaja lisäsi että liitto ei ole sinusta mitenkään kiinnostunut eli nuorelle vielä puolusti itseään ja mainostinettä turpiin tulee jos liittoon otat yhteyttä.

      Nykyisin sairaala potkii henkitoreissaan. Ensin meidän suomenkielisten piti oppia puhumaan ruotsia. Ruotsinkielisten ei tarvinnut oppia puhumaan suomea. Kaikki kurssi on tähän asti olleet ruotsinkielisiä. Ja poikotointi on kova jos tulee suomenkielinen kurssi ja ei vastaavaa ruotsinkielistä kurssia, jos se on mielenkiintoinen.

      Sairaala onkin potkinut vuosien varrella ulos kaikki hyvät suomenkieliset lääkärit ja hoitajat. Mm lääkäriperhe Belts teki siitä jutun aikoinaan Pietarsaaren sanomat nimiseen lehteen. Suomenkielisten niskapotkulaukaukset ovat jatkuneet tähän päivään asti kunnes on tultu pisteeseen ettei suomenkielisiä lääkäreitä enää juurikaan saada värvättyä.

      Eli on värvätty yli pohjanmeren, pakolaisisina Ruotsiin muuttaneita melkein valmiita lääkäreitä eli lue: kokemattomia opiskelijoita jotka juuri ja juuri kynnelle kykenee eikä osaa suomenkieltä pätkääkään. Eikä kunnioita vanhuksia saatikka naisia, Lue: muihin uskonpiireihin kuuluvia joille nainen ei ole minkään arvoinen. Tähän on Pietarsaaressa tultu ja RKP ajaa asiaa edelleen tuntematta sairaalan tilannetta.

      Rkp eli ruotsalainen kansanpuolue ajaa asiaa edelleen ruotsinkielisten hyväksi suomenkielisiä vainoten syvässä vihassa. Vihassa on enemmän vihaa kuin Sotien jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6464
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3873
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3250
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      376
      1764
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1013
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      976
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      900
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe