Netti temppuilee - hulluksihan tässä tulee

tulenhulluksi

Niin kuin otsikosta voi huomata, nettini on temppuillut jo kauan ja se alkaa käymään jo hermoile aika pahasti. Olen kysynyt apua aiemminkin ja saanut erilaisia neuvoja mutta yksikään niistä ei ole toiminut. Jos joku osaa sanoa missä laitteessa on vika, niin olisin todella kiitollinen.

Hankimme ehkä pari kuukautta sitten uuden modeemin, koska vanhan nettiyhteys oli aika surkea ja kun monta ihmistä oli netissä samaa aikaa, ei kenelläkään enää toiminut.

NYKYISEN modeemin tiedot ->
Malli: HUAWEI. E5186s-22a
Signaalin voimakkuus on lähes kaikilla laitteilla KOKOAJAN 80-100%
Palveluntarjoajana on DNA.
Olen avannut tiettyjä portteja PLAYSTATION 4 takia, jotta saan joihinkin peleihin NAT type - Open

Ongelmana on siis tämä: pelatessani playstation 4 - laitteella missä tahansa online pelissä ollessani ryhmässä jonkun ystäväni kanssa, tulee ilmoitus verkkovirheestä jolloin nettiyhteys pleikkariini katkeaa. Joskus tilanne hoituu ihan testaamalla internet-yhteyden uudelleen, mutta välillä koko modeemi täytyy käynnistää uudelleen.
- Tätä käy TODELLA usein
- Aina ennen yhteyden katkeamista yhetys on vähintään 10Mb, mikä on normaali lukema ja sama aina kun yhteyden testaa uudelleen VAIKKA MODEEMIA EI OLISI KÄYNNISTETTY UUDELLEEN.
- Yhteys alkaa pätkimään myös muilla laitteilla -> Puhelimessa on yhteyden toimiessa AINA n. 20K/s - 1M/s yhetys jolloin netti toimii hyvin -> Kun yhteys alkaa temppuilemaan ovat luvut esim. 200B/s - 0B/s, jolloin kaikki alkaa pätkimään eikä mikään lataudu / viestit eivät lähde.
- Modeemissa on 3 palkkia, jotka kuvaavat yhteysnopeutta, kyseiset palkit ovat netin pätkiessä KAIKKI "päällä", joten yhteyden pitäisi olla erinomainen.
- Modeemi täytyy LÄHES AINA laittaa uudelleen päälle, jotta yhteys toimisi taas.
- YHTEYS HUONONEE VAIKKA PLAYSTATION EI OLISI PÄÄLLÄ.
- Olen avannut portteja NIMENOMAAN ps4 laitteelle, mutta kyse ei voi olla siinä, sillä yhteysongelmia on muillakin laitteilla.

Mitä olen kokeillut:
(KAIKKI KOKEILUT OVAT NEUVOJA JOITA OLEN SAANUT)

1. Vaihtaa netin asetuksia. Automaattisesta yhetydestä vain 3G/4G yhetyteen -> Ei vaikutusta.
Kokeilin myös laittaa pelkän 4G yhetyden mutta tulos oli sama, ei vaikutusta.
2. Vaihdoin netin ns. kanavan numeroon 1, sen ollessa ensin 7 -> Ei vaikutusta
3. Olen määrittänyt ps4 yhteyden helpoksi -> Ei vaikutusta
Sekä manuaalisesti (DNS oman netin sekä "googlen virallisen" netin tiedoilla) -> Ei vaikutusta
4. Olen yrittänyt kaapeliyhteyttä ps4:lla -> Ei vaikutusta

Kysymykseni siis kuuluu: MISSÄ VIKA?

8

3051

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yrittäjä_

      Itsellä on työkäytössä useampi Huawei E5186s. Laitteet jumittelevat, erityisesti jos kuormaa on yhtään enempää.

      Olen harkinnut vaihtaa pikkuhiljaa johonkin toiseen laitteeseen, esim ZTE MF286:een.

      Harmi että todella moni verkkolaite / modeemi-reititin on todella kuraa.

      • uuuuvatit

        Aikanaan Nokia CS-15/ CS-17 tekivät "itsarin" kun pisti pidemmän latauksen päälle.


      • operaattorien_roskaa

        "Harmi että todella moni verkkolaite / modeemi-reititin on todella kuraa."

        Lähes kaikki mallit, jos operaattorilta menee sellaisen hankkimaan. DNA on ehkä ykkönen tällä saralla. Päätelaitteessa ei välttämättä rauta vikaa ole, mutta sen käyttöliittymässä voi olla sitäkin enemmän ja pahimillaan sekä että.

        Mutta jos operaattorilta kysytään, niin ongelmaa ei ole, mahdollinen vika on aina asiakkaassa, totta kai.


    • LightFly

      Jos tarvitsee paremman 4G yhteyden, voi ostaa esimerkiksi https://www.telewell.fi/fi/tuote/adsl-tuotteet/tw_eav510ac_lte/tw-eav510-aclte-wlan-tukiasema-ja-reititin Tuo toimii siis myös 4G modeemina, eli mokkulana pelkällä sim-kortilla.

      Ne pienet USB-tikut kannattaa heittää heti järveen. Samoin useimmat yhtään enemmän tietokoneista tietävät jättävät yleensä nettiyhteyksien mukana tulevat modeemit ja reitittimet avaamattomina pahvilaatikkoon, koska ne ovat tietoturvaltaan ja toimivuuldeltaan niin huonoja.

      Minullakin seisoo tuossa pöydällä lähes uusi modeemireititin, joka on pätkinyt alusta lähtien. Vaihdoin itse kauan sitten hankkimani laitteen tilalle ja pätkiminen päättyi siihen.

      Nuo nettiyhteyksien mukana tulevat toosat on täyttä kuraa ja helppoja nakkeja hakkereille.

      • hardcrash

        Toivottavasti se kauan sitten hankittu laite on edes päivitetty nykyaikaan tai muuten se on täyttä kuraa ja helppo nakki hakkereille.


      • LightFly
        hardcrash kirjoitti:

        Toivottavasti se kauan sitten hankittu laite on edes päivitetty nykyaikaan tai muuten se on täyttä kuraa ja helppo nakki hakkereille.

        Parempiin laitteisiin tulee firmware-päivityksiä pitkään toisin kuin niihin nettifirmojen kiinanromuihin.


    • missä_DNA_siellä_ongelma

      Mobiililaajakaista harvemmin on hyvä ratkaisu nettipelaamiseen. Operaattorista riippuen rajoittavat mobiililaajakaista liittymissä myös tiettyihin portteihin tulevaa liikennettä, tietoturva syistä. Eivät kaikkia rajoituksia välttämättä edes ilmoita - Joukossa voi olla myös niitä, mitä myös pelikonsolien onlinepeli palvelut vaativat kunnolla toimiakseen.

      Esim. Sonera, nykyinen Telia tarjosi ainakin ennen maksullista mobiililaajakaista lisäpalvelua myös tähän nettipeli tarkoitukseen (OpenGate palvelu). DNA:lla ei taida sellaista vieläkään olla, en tiedä miten nykyään?

      Nämä operaattorin Huihai mokkulat voi olla myös mitä sattuu tai niiden käyttöliittymät (operaattori kohtaisesti räätälöityjä).

      Käsittääkseni 4G taajuuden voi lukita myös ks. DNA markkinoiman Huihai mokkulan käyttäliittymästä, esim. 800Mhz tai 1800Mhz (taajuuslukitus)? Tämä asetus voi hyvällä tuurilla korjata ongelman (riippuen myös kuuluvuusalueesta), koska näissä on alue kohtaisesti ilmennyt myös tästä johtuvia ongelmia. Jos esim. kaksi tai useampi tukiasemaa on liian lähellä toisiaan, niin Huihai mokkulat ei välttämättä osaa yhdistää ”automaatti” taajuus-asetuksella siihen lähimpään ja nopeampaan tukiasemaan, vaan siihen kauimmaiseen ja heikompaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      281
      10959
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      77
      3007
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      89
      2689
    4. 88
      2540
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2262
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      268
      2151
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1461
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1435
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      133
      1339
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      942
    Aihe