Auttakaa.. tietääkö kukaa.....

moi kaaaikki marsu ihmiset.. mulla ois yks kysymys täs.. mun marsulla (4v) on tullu joku patti nisään ja mua pelottaa et se on joku syöpä. marsu ei muute oo mitenkaa muuttunu.. näytin sitä äitille ja sanoin et se pitää viedä eläinääkäriin mut äiti sano et se maksaa nii paljo.. mua pelottaa et mun rakkaalle marsulle tapahtuu jotain.. miten saan äitin viemää sen eläinlääkäriin.. onko kellää ollu nuita vastaavia juttuja?? kiitti jo kaikillle jotka vastaa.. :) :(
5398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

että kerran otte marsun hankkinut, niin olette velvollisia myös maksamaan eläinlääkäri kulut. miksi hankitte elukan, jos ette ole kiinostuneet sen terveyden hoidosta? o_,
suosittelen kyllä näyttämään tuota pattia eläinlääkärille, ennenkuin on liian myöhäistä. normaalia se ei ainakaan ole.

Äänestä
  • Mulki on saman tyyppisii kysymyksii kosk ei meijänkään äippä suostu mun kania ja kissaa viemään eläinlääkärille (koska niillä ei oo "aikaa")!!! Saako kania pitää "muka" viientoist asteen pakkasel pihal?

    Äänestä

Rakkaat vanhemmat, jos luette näitä palstoja.. kerron, että olette ensisijaisesti vastuussa perheeseen hankitusta lemmikistä. eläintä EI hankita, jos ette vanhempina ole valmis ottamaan vastuuta eläimestä myös rahallisesti.
Teillä on päätös valta vanhemmat!

nim. Jo pesästä lentänyt ja omaa perhettä perustamassa.


ps. Näyttäkää toki tämä viesti vanhemmillenne
(sellaset joiden vanhemmat eivät itse palstoja lue)

pps. Tuo marsun patti on näytettävä lääkärille.

Äänestä
  • Periaatteessa lapset voivat opetella myös vastuunkantamista: nuorimmat vaikka autella kotitöissä elukan hoitorahaa vastaan tai vanhemmat lapset/nuoret vaikka jakaa mainoksia, neuvotelkaa yhdessä.

    Äänestä

se voi olla vaan joku väli aikanen,mutta kannattaa varmuudan vuoksi käydä tarkistamassa, älä ole huolissasi :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


marsurakas kirjoitti:

moi kaaaikki marsu ihmiset.. mulla ois yks kysymys täs.. mun marsulla (4v) on tullu joku patti nisään ja mua pelottaa et se on joku syöpä. marsu ei muute oo mitenkaa muuttunu.. näytin sitä äitille ja sanoin et se pitää viedä eläinääkäriin mut äiti sano et se maksaa nii paljo.. mua pelottaa et mun rakkaalle marsulle tapahtuu jotain.. miten saan äitin viemää sen eläinlääkäriin.. onko kellää ollu nuita vastaavia juttuja?? kiitti jo kaikillle jotka vastaa.. :) :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu