Koneessaan on vain 1 Gt keskusmuistia, joten tervanjuontia on ollut Vistan käyttö kaikki vuodet.
Ajattelin, että pukkaisinko hänelle Mintin?
Keveämpiäkin toki löytyy, mutta hänelle Mint olisi selväpiirteinen ja Windowsin oloinen, mutta riittääkö 1 Gt RAM?
Sukulainen sompailee vieläkin Vistalla
11
283
Vastaukset 11
- linux.mint
Mint 16 olisi aika sopiva tuollaiseen kaatopaikka kamaan. Uudemmat Mintit on raskaampia. Mint 16 tuki loppunut ajat sitten mutta varmasti vakain linux jakelu.
- ei-olisi-kallista
Uusimmasta Mint Cinnamon 18.1:sta sanotaan että 512 MB riittää, ja 1 GB "mukavaan käyttöön".
Kokemukseni mukaan 2 GB riittää aivan hyvin ainakin Mint Mate 18.1:lle. Vähemmällä en muistaakseni ole kokeillutkaan.
http://blog.linuxmint.com/?p=3181
Jos koneensa muistin määrää voi lisätä, niin kyllä kannattaisi, sillä esim. 1 GB DDR2 muistikampoja saa jo melkein ilmaiseksi.
Jos taas koneensa on kovin antiikkinen eipä tuoreempaan vaihtaminenkaan montaa kymppiä maksaisi.- kevein.linux
Mikä on kevein linux jakelu, millä voi vielä surffailla netissä?
- ertwrwwwerwerw
kevein.linux kirjoitti:
Mikä on kevein linux jakelu, millä voi vielä surffailla netissä?
https://www.linux.com/news/best-lightweight-linux-distros
Graafisessa tilassa nettisurfailua varmaankin tarkoitat.
Noista keveimmästä päästä taitaa olla Puppy ja Porteus.
On olemassa sellainenkin kuin tekstipohjainen nettiselain lynx. Pelkän komentorivikäyttöliittymän kanssa mahtaa olla aika kevyt muistin syönnissä. kevein.linux kirjoitti:
Mikä on kevein linux jakelu, millä voi vielä surffailla netissä?
Yhden gigan muistilla ottaisin Debian 8:n tai Debian 9 testingin. Työpöytäympäristöksi Mate tai Xfce.
Toinen vaihtoehto olisi CentOS 6.- joskus.testaillut
ertwrwwwerwerw kirjoitti:
https://www.linux.com/news/best-lightweight-linux-distros
Graafisessa tilassa nettisurfailua varmaankin tarkoitat.
Noista keveimmästä päästä taitaa olla Puppy ja Porteus.
On olemassa sellainenkin kuin tekstipohjainen nettiselain lynx. Pelkän komentorivikäyttöliittymän kanssa mahtaa olla aika kevyt muistin syönnissä.Tekstipohjaisuudesta tuli mieleen mahdollisuus käynnistää selain pelkän window managerin päälle, tai onnistuisiko jopa pelkän X:n päälle suoraan. Eli buutataan komentorivitilaan ja sieltä vain pakollisimmat käyntiin.
- vähän_raskas_sekin
Jos löydät Mint 17.3 XFCE tai voi olla parempi Lubuntu siinä ei ainakaan ole ylenmäärin tehosteita mutta perinteinen start- käyttöliittymä
- nykyäänkaikkiraskasta
Lubuntu ainakin mainostaa itseään hyvin kevyenä. Sitä itse tuossa tilanteessa ensimmäisenä kokeilisin, kun siinä saa käyttöjärjestelmän ja työpöydän samassa paketissa.
Tietysti 1 giga on aika vähän joka tapauksessa, kun monet nettisivut ovat nykyään todella raskaita, toista se oli joskus vuosia sitten. Myös selaimen valinnalla ja asetuksilla voi olla merkitystä. - fhrytrhfh
nykyäänkaikkiraskasta kirjoitti:
Lubuntu ainakin mainostaa itseään hyvin kevyenä. Sitä itse tuossa tilanteessa ensimmäisenä kokeilisin, kun siinä saa käyttöjärjestelmän ja työpöydän samassa paketissa.
Tietysti 1 giga on aika vähän joka tapauksessa, kun monet nettisivut ovat nykyään todella raskaita, toista se oli joskus vuosia sitten. Myös selaimen valinnalla ja asetuksilla voi olla merkitystä.Windows 7 Starter on hyvä vanhaan koneeseen.
- humoristi433
Starter on hyvä jos konetta ei käynnistä ollenkaan. Starter pilasi miniläppärit hitaudellaan.
- dww
Mate, Xfce ja LXDE toimivat yhdellä gigalla rammia ihan kiitettävästi, mutta noissa vanhoissa koneissa heikoin lenkki ovat tehottomat näytönohjaimet, jotka eivät tahdo jaksaa raskaiden nettisovellusten kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei81000Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125946- 109929
- 51855
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85792Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.42756Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66701Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev143679- 55625
- 70556
- 95551
- 60514
- 52511
- 35487
- 21446
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15048439- 24420
- 32420
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31413Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408