Sain kutse kohtusse ja selles nõutakse vanglakaristust. Kas Soomest leiaks eestikeelset juristi kohtusse kaitsjaks? Olen küsinud paarist kohast, kuid need advokaadid ja juristid on soomlased, kes ei oska ühtegi sõna eesti keelt. Kohtunik ütles telefoonis, et Eestist ei saa kutsuda juristi kohale, sest juristil peaks ka veel olema Soomes antud ametlik luba tulla Soome kohtusse kaitsma.
Vastaukset 5
- espoolainwn
Ota yhteyttä Eestin suurlähetystöön tai konsulaattiin, niin asia selvinnee. Siis Suomessa.
- ei_oikea
Eestin konsulaatti tai suurlähetystö ei hoida oikeudellisia asioita.
- 347777999666
Ainakin jos on isommasta rikoksesta kyse mistä syytetään, niin on siihen saatavissa suomalainen puolustus-asianajaja. Tämän asianajajan palkkioista ei tarvitse maksaa kuin tulojensa mukaan, ja ihan ilmaiseksikin sen saa jos tulot perustoimeentulotuen tasolla. Tulkin saa myös samalla tavalla, jonka kanssa voi keskustella asiastaan tämän asian-ajajansa kanssa.
- eestilainen_juristi-_
Olen kuullut, että on myös yksi eestiläinen, joka hoitaa Suomessa pätevänä juristina puolustuksia tuomioistuimissa. En löydä sen nimeä?
- eestikeelsed_juristid
Eesti konsulaadi leheküljel on õigusabi pakkuvate eestlaste (juristide) kontaktandmed Soomes.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761510
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.88708Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203578- 48536
- 126536
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50518- 37516
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25483