Mökkimme on saaristossa äärimmäisissä olosuhteissa (kasvien kannalta). Saarella tuulee toisinaan armottomasti, siellä on kuivaa ja yleensä aurinko paahtaa pilvettömältä taivaalta.
Haluaisin kuitenkin kasvattaa joitain hyötykasveja, marjapensaita tai hedelmäpuita siellä. Mutta mikä kestäisi näissä olosuhteissa?
Vesi juoksee paikalla vain silloin kun itse olemme siellä ja täytämme juomavesitankin pumpulla. Kesälle saattaa joskus osua parikin viikkoa jolloin emme ole paikalla kastelemassa kasveja (eikä siellä kukaan muukaan pääse käymään).
Mökillämme kasvaa luonnostaan jonkin verran villivadelmaa ja mustikkaa. Esimerkiksi viime kesänä kuivuus kuitenkin vaivasi niin ettei näistä saanut marjoja edes puolikkaaseen piirakkaan.
Olen itse harkinnut jonkinlaista sadevesikastelujärjestelmää. Voisimme hankkia ylimääräisen sadevesitynnyrin marjapensaita varten, jos siitä saisi rakennettua jonkinlaisen kastelujärjestelmän.
Löytyisikö täältä tietämystä kuivan pihan hyötykasveista tai vastaavasti tieto-taitoa sadevesikastelujärjestelmän rakentamisesta?
(PS postasin saman viestin Annan puutarhapalstalle, mutta siellä näemmä huomattavasti hiljaisempaa kuin täällä)
Aurinkoinen ja kuiva piha
AnnanAurinkoinen
1
125
Vastaukset
- Anonyymi
https://www.suomela.fi/piha-puutarhapuutarhanhoitokuivan-pihan-mahdollisuudet-51300/ Tässä hyviä pointteja. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t744888- 332741
- 402514
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261943Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401842- 881671
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251612- 1651544
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241348Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941200