Tänä vuonna tulot jäänee hitusen alle 45 000 euron. Eipä tuolla nälkää nähdä, mutta enemmän olisi hyvä tienata. Toisaalta eipä tuota parempi palkkaista hommaa taida olla tarjolla, ja kyllähän tämäkin menettelee, mutta pitäisi varmaan miettiä jaksaako näillä tuloilla loppuelämää painaa.
Onko tässä enää järkeä?
Maitotilalla
24330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Noilla tuloilla tosiaankaan montaa lehmää elätä :)
Vaikea tilanne kun pitäisi vastata Helsingin maitokysyntään ja lehmien elättäminen on kallista, mutta ei niin kallista kuin kaupunkilaisten elättäminen!
Tajuton+homma,+duunarin+palkka+katossa,+korvaukset+laahaa+-150%+jäljessä,+tuotantokulut+kasvaa+joka+sektorissa+ja+tuotteenhinnat+pohjilla.
En minä duunarina varmaan juuri enemmän tienaisi, mutta voisi olla mukavaa vaihtelua.
Voithan aluksi mennä duuniin ja jos satut säästöön jotain jäämään saamaan niin voit sen maitotilankin hankkia :)
Ihan sukupolven vaihdoksena tuli. Sukutilaa on ylpeys jatkaa.
Ei sillä välttämättä enempää tienaisi, mutta saa eläkkeen ja vapaa-aikaa helvetisti.
On nykysin utareorjil vapaa-aikaakin :)
Huumormiehii ootki, vai peräti EVP (elää vaimon palkalla ) :)
paljonko tuosta 45000 on veronmaksajien tukia?
Kaikki, kun duunarien on elätettävä kaikki sosiaali-loiset hesan yksiöön.
sun sosiaali-loinen on halvempi elätti kuin maanviljelijä
Sosiaalituet pois.
Mä+aattelen+oletusarvoina+sillai,+että+"tuki",+eli+hinnanalennuskorvaus+jakaantuu+niin,+että+60%siitä+menee+sen+maataloustuotten+kustannuksiin+ja+40%+jää+Isännän+palkaksi.+Tapauskohtasesti+tiätty+vaihtelee,+mutta+noin+mää+sen+näkisin.+Mitää+muuta+voittoo+ei+Isännälle+jää,+koska+tuotteet+menee+myyntiin+alle+tuotantokustannusten
sato tai kato, viljelijä on yhteiskunnan ainainen elätti
20 lehmällä tekee tiliä iha kivasti....nii se vaa o
Jos on uus miljoona-navetta, noi 20 äpyliä riittää kiinteistöveroon.
Mihin kiinteistöveroon...ei jussit mitää veroja kiinteistöistään maksa, todista älyttömät puhees.
Ei duunari maksa mitään veroi, torista,,,,,,
Jopall loppu kuu ja sossurahat lopuss, sama alkrahan ko viina lopruu, jopall on ankree elämä.
otan osaa tottahan tuo on
Tilasi menoihin olet varmasti laskenut asuintalosi ylläpidon, lämmityksen, veden ja jätehuollon, samoin kuin lainojesi hoitokulut.
Aika paljon saa kaupunkilainen tienata, että jäisi noiden kuluerien jälkeen 45000 käteen.
Kuinka suuri osa tuloistasi oli oikeata liikevoittoa ja mikä oli erilaisten tukiaisten määrä?
Kiristääkö vanne, onko hallusinaatioita?
Sanoiko aloittaja netto tulo?
Duunarihan käyttää firman autoa, firman bensaa, ja firman vuokra-asuntoa. Rupeamme provoilemaan yhdessä.
Duunari käy työnantajan vessassa, aivan sumeilematta, jättää reippaat jarrutusjäljet kun firmalla on siivooja.
Vessan ovella ei ole edes kellokallea!
näin on