VW takuu voittaa tojon

784
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tuossa nähdään että takuun pituudella ei ole mitään tekemistä tuotteen kestävyyden kanssa vaan on puhtaasti kaupallinen päätös.
Samaa tavaraa myydään eri maissa eri takuilla riippuen kuinka vahvoilla ko. valmistaja markkinoilla on. VW yrittää vallata takaisin asemiaan USAssa. Samalla tavalla Korealaiset yrittävät kasvattaa markkinaosuuttaan Euroopassa pitkillä takuilla.

Äänestä
  • siis eihän takuu pidennäkkään auton kestoikää mutta JOS takuun aikana tulee jotain vikaa niin hyvä että taskuu sen myös korvaa, vaikka olisi 7 vuoden takuu. mutta miksi vw ei korvaa 2 vuoden takuun aikana takuuseen kuuluvia vikoja vaan lusmuilee takuusta jollain ihme käyttövirhe jutuillaan??????????????????? TÄMÄ ON SE JUTTU MITÄ NÄILLÄ TAKUU ASIOILLA TARKOITETAAN JA MISTÄ ON PALJON OLLUT PUHETTA!!!!! siis jos volkkarista venyy ja katkeaa jakoketju moottorista takuuaikana ennen ensimmäistäkään öljynvaihto huoltoa niin minkä käyttövirheen asiakas on tehnyt ettei sitä korvata takuuseen ??????????????????

    Äänestä

  • HOLISTI7 kirjoitti:

    siis eihän takuu pidennäkkään auton kestoikää mutta JOS takuun aikana tulee jotain vikaa niin hyvä että taskuu sen myös korvaa, vaikka olisi 7 vuoden takuu. mutta miksi vw ei korvaa 2 vuoden takuun aikana takuuseen kuuluvia vikoja vaan lusmuilee takuusta jollain ihme käyttövirhe jutuillaan??????????????????? TÄMÄ ON SE JUTTU MITÄ NÄILLÄ TAKUU ASIOILLA TARKOITETAAN JA MISTÄ ON PALJON OLLUT PUHETTA!!!!! siis jos volkkarista venyy ja katkeaa jakoketju moottorista takuuaikana ennen ensimmäistäkään öljynvaihto huoltoa niin minkä käyttövirheen asiakas on tehnyt ettei sitä korvata takuuseen ??????????????????

    http://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/kommentti-autovalmistajien-mainospuhe-jyraa-faktan-vw-n-uskominen-kavi-kalliiksi/5711284

    Olisko niin että Suomalaisilla on liikaa rahaa nöyrtyä korjaamaan viat itse?

    Jonkun pitäisi lakimiehen kanssa alkaa keräämään ryhmäkanteisiin kannatusta?

    Äänestä

Miksi VW kauppaa uusiin autoihin huoltosopimuksia?
Eikös ne kuulu ottaa takuun jälkeen?
Elikkä valmistaja saa ostajilta ilmaista rahaa takuukorjauksiin?

Äänestä

Jos nyt ihan äärimmäisen tarkkoja ollaan, niin VW saattaa voittaa Toyotan muutamalla muullakin osa-alueella.

Äänestä

trollipojun tunnistaa jo aloituksesta. Maailmalla Toyotan takalasissa lukee usein 5 Jahre Garantie. Ilmeisesti ne siellä tietävät että Toyota kestää. Volkswagen joutuu antamaan 5 vuoden takuun pakon edessä kun autojen myynti on sakannut ja sakkaa päästöskandaalin ja TSI/DSG-teknisten ongelmien takia. Viimeinen epätoivoinen veto Vw:ltä ennen oikeuden päätöksiä huijausdieseleiden takaisinostosta muuallakin kuin Usassa.

Äänestä

Pörhö myy kiaa 7 vuoden takuulla ja VW 1 vuoden takuulla?tä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eitakuutaVWskodaudi kirjoitti:

http://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/volkswagen-kosiskelee-jenkkiostajia-kuuden-vuoden-takuulla-euroopassa-turha-haaveilla/6387902

Ja tojo mukaan kilpailuun Suomessa.saadaan järkeä autoiluun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu