Ravintola Sandels, 80-luvun alkua.

Onko Kuopiossa ollut Sandels-niminen ravintola 80-luvun alussa?
Käytiin 9-luokalla itä-Suomessa luokkaretkella, opettaja jakoi rahat ja jokainen sai mennä syömään minne halusi. Minä ja pari muuta kaveria mentiin muistini mukaan Sandels-ravintolaan ja muistini mukaan se oli Kuopiossa.
7379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sandels on Siilinjärvellä.

Äänestä
  • Loppujen lopuksi Siilinjärvi ei ole kuin Kuopion pikku lähiö. Kunnallispäätöksiä vaille oleva ratkaisu.

    Äänestä

Kyllä minä edelleen muistan tasan tarkkaan luokkaretket 80-luvulta. Meillä päin kun ei ole ollut koskaan tapana ryypätä!

Äänestä
  • Minäkin muistan Siilinjärvellä 80-luvulla peruskouluni käyneenä että käytiin "luokkaretkellä" Pöljän kotiseutumuseossa... monta kertaa... liian monta!
    Ysiluokalla keväällä -90 käytiin sentään Helsingissä.

    Äänestä

Ettei vain ollut Iisalmessa, siellähän on Olvin tehdas.

Äänestä

Luokkaretkistä puheenollen, itse olin ainoalla luokkaretkelläni 60-luvun lopulla. Oltiin neljän päivän matkalla Turussa, 15-16-vuotiaita. Majoitus pojilla oli paikallisen kansakoulun voimistelusalin lattialla, tytöillä jossain luokassa. Poikien miesopettaja-valvoja totesi majoitusolot nähtyään: Ei, kyllä minä lähden tästä hotelliin! Ja niinpä olimme siellä yöt keskenämme. Tyttöjen valvoja ei sentään lähtenyt hotelliin, ja eräs tytöistä valittikin liiallisesta vahtimisesta, karattuaan myöhään illalla poikien puolelle. Rohkeimmat pojat sitten riisuutuivat sammutettuaan ensin valot, tytön vaivihkaa katsellessa. Tämä sama tyttö oli jo tulomatkalla kuulemma nauttinut pullollisen Koskenkorvaa ja pääsinkin osalliseksi hänen antaumuksellisesta mielentilastaan bussissa, kun hän änkesi viereeni istumaan ja tolkutti: Nyt pidetään hauskaa! Samalla painautuen tiiviisti minua vasten. Naisopettaja ihmetteli perille tultuamme, mikä sitä tyttöä nyt vaivaa, kun valittaa huonoa oloa. Poikien valvoja kävi yöllä Helsingissä ostamassa itselleen auton, jolla ajoi Turusta koulupaikkakunnallemme. Bussikuskimme tuli parina yönä hiukan maistaneena joukkoomme. Korttia pelattiin aamuyöhön. Meitä ihmettelemään tuli paikallisen jengin porukkaa: Oottekste maalta? Tällaista meno oli silloin muinoin 60-luvulla.

Äänestä

Ettei ollut Kallan vintti Kuopiossa? Itse kävimme junalla Oulussa. Majoitus vanhoissa vaunuissa ratapihalla. Illalla kävimme katsomassa elokuvan Saturday Night Fever ensi-iltaa. Eipä silloin heti tajunnut, millainen kulttikuva siitäkin tuli.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Länsi-suomalainen kirjoitti:

Onko Kuopiossa ollut Sandels-niminen ravintola 80-luvun alussa?
Käytiin 9-luokalla itä-Suomessa luokkaretkella, opettaja jakoi rahat ja jokainen sai mennä syömään minne halusi. Minä ja pari muuta kaveria mentiin muistini mukaan Sandels-ravintolaan ja muistini mukaan se oli Kuopiossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu